PAIH Business Brief sierpień-wrzesień 2018, Numer 10
Nie przegap...
... rejestracji na PAIH Expo!
PAIH Expo to dzień intensywnych warsztatów dla polskich eksporterów. Wskazówki jak podbić zagraniczne rynki przekażą pracownicy biur handlowych PAIH. Wszyscy, specjalnie na tę okazję, przyjadą do Warszawy.

Więcej informacji i rejestracja: www.paihexpo.gov.pl

Wydarzenia

Seminarium otwierające II nabór do PMT
Termin: 6 września 2018 r.
Miejsce: Warszawa, PAIH
Misja do Grecji na targi Thesaloniki International Fair
Termin: 8-16 września 2018 r.
Miejsce: Saloniki, Grecja
Misja na Forum Biznesu w Rumunii
Termin: 17-18 września 2018 r.
Miejsce: Bukareszt
XVI Międzynarodowa Konferencja i Wystawa NAFTA-GAZ-CHEMIA 2018
Termin: 26 września 2018 r.
Miejsce: Warszawa
Start Alliance New York: 8th TEP Conference
Termin: 15-19 października 2018 r.
Miejsce: Nowy York, USA
Międzynarodowe Targi Nauki i Technologii ETIF 2018
Termin: 16-18 października 2018 r.
Miejsce: Buenos Aires, Argentyna
Misja do Sao Paulo
Termin: 21-26 października 2018 r.
Miejsce: Sao Paulo
PAIH EXPO 2018 - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą
Termin: 25 października 2018 r.
Miejsce: Warszawa

wszystkie wydarzenia

Atrakcyjność inwestycyjna województw

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Zack Labieniec - Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Toronto.
Kanadyjczyk polskiego pochodzenia posiadający liczne kontakty, dużą wiedzę oraz doświadczenie na lokalnym rynku. Kariera zawodowa pozwoliła mu rozwijać pasję do ojczyzny oraz nawiązać szerokie polsko - kanadyjskie relacje biznesowe.


Kontakt:

438 University Avenue, Suite 1810
Toronto, ON M5G 2K8
Tel.: +1-416-546-4570
zack.labieniec@paih.gov.pl
canada.trade.gov.pl

Narzędzia wsparcia

Kontakt dla eksportera
Planujesz eksport lub inwestycje za granicą? Pomożemy Ci rozpoznać rynek i znaleźć wiarygodnych kontrahentów. Skontaktuj się z jednym z naszych Zagranicznych Biur Handlowych lub napisz na eksport@paih.gov.pl. Nie zwlekaj, Twój sukces zaczyna się od informacji!

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Prezydent Duda otwiera biuro handlowe PAIH w Sydney
21 sierpnia prezydent Andrzej Duda otworzył biuro handlowe PAIH w Sydney. - To nasze pięćdziesiąte przedstawicielstwo. Jego otwarcie jest klamrą domykającą nadzorowany przez Agencję proces przekształcania polskiej dyplomacji gospodarczej - mówił podczas ceremonii Tomasz Pisula, prezes PAIH.
Lemar wysyła pierwszą dostawę na Węgry
Węgierski rynek budowlany rośnie aż o ok. 50% rocznie, a trend może utrzymać się co najmniej przez kolejny rok. Z potencjału zaczyna korzystać polski producent pap dachowych Lemar. W ostatnich dniach sierpnia na Węgry wyjechała pierwsza dostawa jego produktów. Firmę wspiera PAIH.
Polski startup z tytułem innowatora na chińskim rynku
Napój YOKO polskiej firmy Cruz Group został uznany za jeden z najbardziej innowacyjnych produktów spożywczych w Chinach. Wyróżnienie trafiło do polskiego producenta z rąk organizatorów największych targów spożywczych w Chinach - SIAL w Szanghaju.
Mali przedsiębiorcy mają apetyt na Amerykę Północną
31 lipca zakończył się pierwszy nabór programu wsparcia ekspansji zagranicznej. Wpłynęło 70 wniosków o grant na łączną kwotę 13,9 mln zł. Większość aplikacji przesłali mikroprzedsiębiorcy, a największym zainteresowaniem cieszył się rynek Stanów Zjednoczonych.
Polska europejskim liderem pod względem miejsc pracy
Zgodnie z publikacją fDi Intelligence, w zeszłym roku Polska przyciągnęła inwestycje typu greenfield o największej liczbie miejsc pracy w Europie. Europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.
Fabryka YAGI w Żarowie rozbudowana
Fabryka od blisko 15 lat zajmuje się produkcją podzespołów motoryzacyjnych w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest - Park”. W uroczystości otwarcia nowej hali uczestniczył prezes japońskiego koncernu Norihiro Yagi oraz ambasador Japonii w Polsce Tsukasa Kawada.
Polski producent softwaru kwantowego wchodzi do Kanady i USA
Polski producent oprogramowania dla komputerów kwantowych Bohr Technology wchodzi na rynek amerykański. Spółka powstała zaledwie w 2017 r., a tego lata realizuje program akceleracyjny w słynnym inkubatorze Creative Destruction Lab w Toronto.
Skriware uczy dzieci robotyki i szuka klientów nad Zatoką Perską
Polski startup Skriware pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od NCBR na rozwój Skribotów - edukacyjnych robotów. Przy wsparciu PAIH firma chce wejść na rynki Zatoki Perskiej oraz Ameryki.

Raporty i komentarze

Instytut Polski w Pekinie bada chiński rynek gier
Chiński rynek gamingowy jest największy na świecie. Jego wartość szacuje się na 37,9 miliarda dolarów. Z powodu ograniczonego lub utrudnionego dostępu do zagranicznych platform dystrybucji cyfrowej, chiński sektor dystrybucyjno-wydawniczy charakteryzuje wysoki stopień segmentacji. Zagraniczni producenci gier mogą wybrać dystrybucję poprzez zagraniczne platformy (np. STEAM czy GOG) lub platformy lokalne. Pierwszym krokiem dystrybucji powinna być lokalizacja produktu na język chiński. Więcej w raporcie. Więcej >>

Czy wiesz, że...

... Polska Agencja Inwestycji i Handlu przekazała samochód terenowy dzieciom w Kibeho?
PAIH wyszła z inicjatywą zakupu terenówki dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w rwandyjskim mieście Kibeho. Dzięki oddolnej inicjatywie pracowników Agencji, w grudniu 2017r. ruszyła zbiórka pieniędzy. Potem wszystko potoczyło się lawinowo - do projektu dołączyły Bank Gospodarstwa Krajowego, a także Ursus oraz Grupa Pietrucha. Pomocną dłoń podała nam również Toyota z Radości, która znalazła pożądany model.

Wielki dzień nastąpił 19 lipca. W uroczystości przekazania samochodu uczestniczyli pomysłodawcy. Gospodyniami wydarzenia były Siostry z podwarszawskich Lasek. Kilka dni później kruczoczarna Toyota z napisem „From Poland with Love” trafiła na statek, a do dzieciaków z Kibeho dotrze najprawdopodobniej w połowie września.

Apelujemy przy okazji o kolejne datki na rzecz Ośrodka, gdyż potrzeby podopiecznych Sióstr Franciszkanek są ogromne. Ostatnio zamarzył im się na przykład plac zabaw.

NR KONTA: ZGROMADZENIE FSK (dla Rwandy) ul. Piwna 9/11 00-265 Warszawa PLN: 36-1020-1013-0000-0902-0120-3744
Mamy swojego człowieka w załodze Rejsu Niepodległości?
Łukasz Chrabański, Project Manager w Departamencie Inwestycji Zagranicznych PAIH wygrał miejsce w załodze Rejsu Niepodległości legendarnym Darem Młodzieży. Laureatów jest aż 400, ale nasz kolega może pochwalić się 5. najlepszym wynikiem, co dało mu możliwość wyboru jednej z kilku zaproponowanych tras.

17 sierpnia wypłynął z Kapsztadu, by zawinąć do portów na Mauritiusie, w Dżakarcie i Singapurze. Przed podróżą dzielnie zmierzył się z wymagającymi szkoleniami, które miały go przygotować na każdą ewentualność. Mamy jednak nadzieję, że większość z nowo nabytych umiejętności się nie przyda.

Jeśli jesteście Państwo ciekawi przebiegu rejsu i kulisów uczestnictwa naszego kolegi, odwiedzajcie profile PAIH w mediach społecznościowych. A tymczasem życzymy Łukaszowi pomyślnych wiatrów!

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120