POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 28 sierpnia 2014 r.
 Numer 397

AKTUALNOŚCI

Członkowie WAIPA w Ministerstwie Gospodarki
26 sierpnia 2014 roku w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie przedstawicieli Światowego Stowarzyszenia Agencji Promocji Inwestycji (WAIPA). W spotkaniu udział wzięli wicepremier Janusz Piechociński oraz członek Zarządu PAIiIZ Anna Polak-Kocińska.

Przedstawiciele agencji inwestycyjnych z Lesotho, Republiki Południowej Afryki, Serbii, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Kirgistanu oraz Maroka spotkali się w Ministerstwie w ramach programu „Study Tour with focus on business”.

- Polska chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, głównie z krajami rozwijającymi się. Stworzyliśmy specjalne miejsca - takie jak specjalne strefy ekonomiczne, przygotowaliśmy programy dedykowane - Go China i Go Africa. Są to kierunki w których powinny podążać inwestycje. Rynki wybieramy wspólnie z MG oraz MSZ, nie są to decyzje przypadkowe - powiedziała podczas spotkania wiceprezes Polak-Kocińska.


- W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów do inwestowania. Jesteśmy europejskim centrum inwestycji BPO - tłumaczył wicepremier Janusz Piechociński (źródło MG)

WAIPA (World Association of Investment and Promotion Agencies) to organizacja pozarządowa założona w 1995 r. W jej skład wchodzą 244 krajowe, regionalne agencje inwestycyjne i promocyjne (w tym PAIiIZ) ze 162 krajów. Celem WAIPA jest promowanie i rozwój współpracy między agencjami inwestycyjnymi z całego świata.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140826/czlonkowie_waipa_w_ministerstwie_gospodarki. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Ekologiczna produkcja opon firmy Michelin
Najnowszy projekt TREC stworzony we współpracy z CEA, Proteus oraz SDTech zakłada ekologiczne wykorzystanie zużytych opon w produkcji nowego ogumienia.

Michelin pracuje nad dwoma innowacyjnymi sposobami produkcji ogumienia. Pierwszy z nich - TREC Regeneration - polega na wyprodukowaniu opon o wysokich osiągach przy wykorzystaniu proszku powstałego z przetworzenia zużytych opon. Drugi - TREC Alcohol - przewiduje opracowanie szeregu technologii, od gazyfikacji po fermentację, umożliwiających przetworzenie zużytych opon w alkohol. Uzyskana w ten sposób substancja wykorzystana zostanie przy produkcji ekologicznych opon w ramach kolejnego projektu Bio Butterly.

Realizacja projektu TREC, którego budżet wynosi 51 mln euro zaplanowana jest na 8 lat. Badania zostaną dofinansowane przez Francuską Agencję Środowiska i Zarządzania Energią (ADAME) w ramach rządowego programu "Inwestycje w przyszłość".

W kwietniu bieżącego roku Michelin uruchomił zakład produkcyjny w Olsztynie. Projekt był wspierany przez PAIiIZ. (Michelin)

Globalna ekspansja - Paged
Paged, wiodący polski producent mebli przygotowuje się na budowę silnej pozycji na rynkach globalnych. Pomóc ma w tym zmiana filozofii działania.

Od 2013 roku firma realizuje program przebudowy segmentu meblowego Grupy Paged. Grupa chce zbudować silną markę na rynkach globalnych opartą o nowoczesne wzornictwo połączone z powszechnie znaną użytkownikom jakością. W tym roku, po 50 latach obecności firmy na targach, w Mediolanie została zaprezentowana autorska kolekcja firmy pod nową marką Paged Collection. Kolekcja łączy w sobie jakość i wyjątkowość technik produkcji (w tym m.in. gięcie drewna) z najwyższej klasy wzornictwem. Jak komentuje Paweł Mzyk, dyrektor zarządzający Paged: - Wierzymy, że Paged ma potencjał by stać się pierwszą polską międzynarodową marką meblową. Chcemy, by „polskie meble” za granicą przestały być wyłącznie synonimem solidnej jakości za konkurencyjną cenę, a zaczęły także wzbudzać zupełnie nowe, pozytywne emocje związane z obcowaniem ze światowej klasy wzornictwem. (Paged)

Jachty i bielizna - hity eksportowe Polski Wschodniej
Polska Wschodnia, kojarzona przede wszystkim z przemysłem spożywczym, staje się ważnym producentem jachtów oraz bielizny - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców biorących udział w Programie Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Dzięki wsparciu PAIiIZ przedsiębiorcy z sektora jachtowego i bieliźniarskiego mogli uczestniczyć w międzynarodowych targach branżowych oraz misjach gospodarczych. Sektor jachtowy w Polsce to głównie producenci z Warmii i Mazur oraz Podlasia. W tych regionach powstaje duża część polskiej produkcji jachtowej, która jest ceniona w branży za nowoczesne wzornictwo, wysoką jakość i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Oferta producentów łodzi i jachtów z Polski Wschodniej wielokrotnie konkurowała z propozycją innych europejskich wytwórców i zdobywała uznanie klientów na targach branżowych, m.in. na „Boot Düsseldorf” w Niemczech czy „Annual Investment Meeting” w Dubaju. Od początku trwania programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej przedsiębiorcy z sektora zawarli 93 kontrakty na ponad 19 mln zł.


S-Yachts

Z kolei sektor bieliźniarski rozwija się głównie w województwie podlaskim. Od 2010 roku firmy zawarły 116 kontraktów na kwotę 13 mln zł.

Efektem Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej są 753 kontrakty zawarte przez firmy z Polski Wschodniej od stycznia 2010 roku do maja 2014 roku. (PAIiIZ)

LPP - odzież szyta na miarę sukcesu
Tegorocznej jesieni firma LPP zrzeszająca takie marki jak RESERVED, Cropp, House, MOHITO i SiNSAY zadebiutuje w Niemczech, Chorwacji oraz na Bliskim Wschodzie.

Jesienią LPP otworzy salony RESERVED w czterech niemieckich miastach - Hanowerze, Bremie, Recklinghausen oraz w Stuttgarcie. Od lipca na niemieckim rynku funkcjonuje sklep on-line tej marki. Ważnym wydarzeniem w historii firmy będzie także, planowany na jesień, debiut wszystkich pięciu brandów LPP w Chorwacji - pierwsze salony RESERVED, Cropp, House, Mohito oraz SiNSAY powstaną w Zagrzebiu. W tym samym czasie koncern odzieżowy otworzy także pierwszy pozaeuropejski salon RESERVED w Katarze. (LPP)

Kosmetyki „Made in Poland”

© Darren Baker - Fotolia
Branża kosmetyczna w Polsce rozkwita nieprzerwanie od kilku lat. Produkty polskich marek, takich jak Irena Eris, Dax Cosmetics czy Inglot można znaleźć na drogeryjnych półkach na całym świecie. Ministerstwo Gospodarki nie pozostało obojętne na rozwój tego sektora uznając go za jedną z 15 flagowych gałęzi polskiego przemysłu.

Polska jest jednym z największych rynków kosmetycznych w Europie. Jego wartość opiewa na kwotę 2,86 mld euro, co daje 6. miejsce na Starym Kontynencie. Kosmetyki „Made in Polska” są eksportowane do ponad 130 państw na całym świecie. Dochód z eksportu w 2013 roku wyniósł ponad 2,13 mld euro.

Polscy producenci dobrze radzą sobie również na rodzimym rynku. Podczas gdy światowe koncerny przejmują kontrolę w pozostałych państwach europejskich, w rękach polskich producentów wciąż pozostaje ponad 50% udziału na krajowym rynku w segmencie produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Przemysł kosmetyczny zapewnia ponad 19000 miejsc pracy.

Atrakcyjność polskiej branży kosmetycznej wzmacnia Ministerstwo Gospodarki specjalnym trzyletnim programem promocyjnym. W program zaangażowanych jest ponad 100 firm, które m.in. prezentują się w Polskim Pawilonie Narodowym na najważniejszych targach kosmetycznych na świecie. Na wsparcie branży dotychczas przeznaczono ponad 25 mln zł. (Polish Cosmetics Industry)

Nowe projekty na liście PAIiIZ
5 nowych inwestycji pojawiło się na liście PAIiIZ. Aktualnie Agencja prowadzi 172 projekty o łącznej wartości 3641 mln euro. W przyszłości mogą one stworzyć ponad 26 tysięcy miejsc pracy.

Agencja prowadzi 54 projekty amerykańskie o wartości 962 mln euro, dzięki którym może powstać 8354 nowych miejsc pracy. Na drugim miejscu znajdują się inwestorzy niemieccy (25 projektów). Z Francji i Wielkiej Brytanii Agencja aktualnie obsługuje po 11 projektów. Na kolejnych miejscach znajdują się inwestorzy z Indii (8 projektów), Chin oraz Korei Południowej (po 7 projektów), Szwecji (6 projektów) a także Belgii, Polski, Szwajcarii oraz Włoch (po 5 projektów).

Wciąż najpopularniejszy wśród inwestorów jest sektor BPO. Agencja obsługuje aktualnie 40 projektów. Na drugim miejscu znajduje się branża motoryzacyjna - 31 projektów, trzecie miejsce zajmuje sektor B&R.

Od początku roku PAIiIZ zamknęła 31 projektów o łącznej wartości 1717,24 mln euro, które w przyszłości mogą utworzyć ponad 6 tysięcy miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140822/nowe_projekty_na_liscie_paiz. (PAIiIZ)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,1525

3,2161

Euro

4,1530

4,2370

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 28.08.2014

WYDARZENIA

Forum Gospodarcze Polska - Zambia
Z okazji wizyty delegacji gospodarczej z Zambii PAIiIZ zaprasza do udziału w Polsko-Zambijskim Forum Gospodarczym. Wydarzenie odbędzie się 15 września o godz. 13.00 w hotelu Novotel w Warszawie.

Firmy, które są zainteresowane udziałem prosimy o zarejestrowanie się pod adresem: www.paiz.gov.pl/Polska-Zambia do 11 września do godz. 17.00.

Akredytacja mediów do dnia 11 września do godz. 12.00 pod adresem: www.paiz.gov.pl/Polska-Zambia.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140915/forum_gospodarcze_polska_zambia. (PAIiIZ)

Lubin - alternatywna lokalizacja dla przemysłu lotniczego
22 września w Hotelu Europa w Lubinie odbędzie się organizowana przez PAIiIZ konferencja „Lubin – alternatywna lokalizacja dla przemysłu lotniczego”.

Lubin, położony w województwie dolnośląskim, posiada ogromny potencjał, który może być wykorzystany przez przemysł lotniczy. Konferencja poświęcona zostanie tematyce związanej z rozwojem oraz funkcjonowaniem lotnictwa w Polsce.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 17 września do godz. 15.00 pod adresem: www.paiz.gov.pl/przemysl_lotniczy. (PAIiIZ)

Opole na mapie nowoczesnych usług
„Zielone światło dla BPO” pod tym hasłem 9 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się konferencja poświęcona nowoczesnym usługom dla biznesu. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Opole oraz województwo opolskie rozwijają się dynamicznie za sprawą działających w regionie trzech specjalnych stref ekonomicznych. Z danych Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) wynika, że dzięki inwestycjom w latach 2013-2014, które lokują się na terenach należących do Wałbrzyskiej, Katowickiej i Starachowickiej Strefy Ekonomicznej, ma powstać aż 1600 nowych miejsc pracy.

Więcej informacji oraz rejestracja pod adresem: www.prospectsinpoland.com. (Prospects in Poland)

Zapraszamy na targi IMM w Kolonii 2015
Reprezentujesz branżę meblową, a twoja działalność jest zarejestrowana w Polsce Wschodniej? Jesteś zainteresowany eksportem swoich produktów na rynek niemiecki? Jeśli tak, weź udział w targach meblowych IMM Kolonia 2015 i skorzystaj ze 100% dofinansowania kosztów wyjazdu z funduszy UE.

W wyjeździe uczestniczyć mogą wyłącznie przedsiębiorcy posiadający siedzibę i prowadzący min. 18 miesięcy działalność na terenie jednego z 5 województw Polski Wschodniej.

Termin nadsyłania wniosków o dofinansowanie upływa 10 września 2014 r.

Regulamin oraz pozostała dokumentacja konkursowa dotycząca wyjazdu jest dostępna na stronie internetowej PAIiIZ:
www.paiz.gov.pl/20140818/Nabor_wnioskow_na_targi_IMM_Kolonia_2015.

Udział w wyjeździe jest organizowany przez PAIiIZ w terminie 11-14 listopada 2014 w ramach „Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej”. (PAIiIZ)

ZEA i Szwecja dla firm z Polski Wschodniej
Trwa nabór wniosków firm z Polski Wschodniej na udział w targach spożywczych SIAL ME w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz targach poddostawstwa dla przemysłu ELMIA w Szwecji.

PAIiIZ przypomina o naborze wniosków o dofinansowanie uczestnictwa w targach SIAL MIDDLE EAST 2014 w Abu Dhabi (ZEA). Targi odbędą się w terminie 24-26 listopada. W wyjeździe może uczestniczyć 20 przedsiębiorstw.

Wnioski można składać do 3 września poprzez stronę:
www.paiz.gov.pl/20140813/Nabor_wnioskow_o_dofinansowanie_uczestnictwa_targach_spozywczych_SIAL_MIDDLE_EAST_2014.

Natomiast firmy z sektora maszynowo-metalowego mogą skorzystać z uczestnictwa w targach w ELMIA SUBCONTRACTORS 2014, trwających w terminie 11-14 listopada w Jönköping w Szwecji. Również w tym wyjeździe uczestniczyć może 20 firm z pięciu województw Polski Wschodniej.

Więcej informacji na:

www.paiz.gov.pl/20140813/Nabor_wnioskow_o_dofinansowanie_uczestnictwa_w_targach_Elmia_Subcontractors_2014
(PAIiIZ)

Forum Gospodarcze Polska-Korea
PAIiIZ objęła patronatem wydarzenie wpisujące się w zacieśnianie polsko-koreańskich stosunków gospodarczych. 29 i 30 września w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się Forum Gospodarcze Polska-Republika Korei.

Dwustronne forum poświęcone będzie polsko - koreańskim relacjom gospodarczym w obszarze handlu, inwestycji i zamówień publicznych. Wśród uczestników znajdzie się 40 firm koreańskich z sektora infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki i ICT.

Więcej informacji: http://kotrawarsaw.wix.com/forum (KOTRA)

Giełda kooperacyjna branży aparatów przemysłowych
22 października w siedzibie WPHI w Kolonii odbędzie się giełda kooperacyjna skierowana do polskich przedsiębiorców produkujących aparaty przemysłowe.

Zgłoszenia na wydarzenie należy przesyłać do 12 września na adres e-mail: joanna.zieba@trade.gov.pl. Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w giełdzie powinny posiadać następujące certyfikaty: DIN ISO 9001; DIN 18800 część 7; DGRL 97/23/EG; AD 2000-HP0; DIN EN ISO 3834-3.

Więcej informacji udziela Joanna Zięba, tel. +49 /221/ 34 99 29. (WPHI Kolonia)

ANALIZY I RAPORTY

Optymistyczna prognoza dla Polski
3,2% ma wynieść wzrost PKB w Polsce na koniec 2014 roku, aby w 2016 roku osiągnąć poziom 3,8% - wynika z raportu opracowanego przez BIEC, który zajmuje się wykonywaniem analiz makroekonomicznych.

Po wyjściu z drugiej fali kryzysu, która miała miejsce w latach 2010-2011 światowa gospodarka powoli wraca na ścieżkę wzrostu. Mimo nadal niepewnej sytuacji w wysoko rozwiniętych krajach UE, widać lepszą sytuację gospodarczą. Najlepsze perspektywy wzrostu wykazuje gospodarka niemiecka, najsłabsze kraje Europy Południowej, w tym zwłaszcza Grecja i Cypr. Wyraźną poprawę tempa wzrostu gospodarczego odczuła gospodarka USA. Natomiast w Azji i Ameryce Łacińskiej dominują tendencje do spowolnienia lub stagnacji.

Obecnie dużą niepewnością dla polskiego wzrostu gospodarczego jest sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów - związana z konfliktem na Ukrainie i sankcjami gospodarczymi. Z jednej strony może odbić się to negatywnie w polskim eksporcie, z drugiej natomiast będzie to szansa na poszerzenie kierunków handlu zagranicznego, co ostatecznie w średnim i długim okresie będzie korzystne dla polskiej gospodarki.

Prognoza zakłada, że w kolejnych kwartałach do końca 2016 roku gospodarka będzie wzrastać w bardzo umiarkowanym tempie, od ok. 0,6% na początku prognozy, by w ostatnich kwartałach osiągnąć poziom 0,9-1,0 % w ujęciu kwartał do kwartału. (BIEC)

CZY WIESZ, ŻE

Studenci SGH na podium
Zespół reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie zdobył tytuł światowych zwycięzców (Global Winner) konkursu Google Online Marketing Challenge 2014. Studenci przygotowali kampanię internetową AdWords dla Legii Warszawa.

Raport sporządzony przed stworzeniem konkursowej kampanii wskazywał na brak działań marketingowych klubu piłkarskiego z wykorzystaniem narzędzi Google AdWords. Zaprojektowana kampania miała na celu doprowadzenie do zwiększenia sprzedaży biletów na mecze oraz odzieży i akcesoriów dla fanów. Kampania trwała od 11 do 30 kwietnia 2014 roku i jej koszt wyniósł 250 USD. Oprócz narzędzi AdWords zastosowano również kupony zniżkowe oraz sprzedaż biletów w pakietach. Dzięki kampanii udało się wygenerować przychody w wysokości ponad 30 000 zł, co przełożyło się na zwrot z inwestycji wynoszący 3083%.

W 2012 roku tytuł Global Winner również zdobyli studenci SGH, zwyciężając w konkursie Google po raz czwarty z rzędu. W latach 2009-2011 zespoły studenckie ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie startujące w tym konkursie były najlepsze w Europie. (SGH)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: