POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 2 czerwca 2016 r.
 Numer 487

AKTUALNOŚCI

Polski biznes w Algierii
W niedzielę rozpoczęła się misja polskich przedsiębiorców pod przewodnictwem podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosława Domagalskiego. Pierwszym punktem programu było odbywające się 30 maja Polsko - Algierskie Forum Ekonomiczne, w którym uczestniczy również wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski. Kolejnego dnia polscy przedsiębiorcy wzięli udział w spotkaniach w Oranie.


Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa

W trakcie forum w Algierze wiceminister Domagalski podkreślił, że Algieria jest dla Polski rynkiem o wysokim potencjale. Współpracę gospodarczą może ułatwiać zbliżona struktura demograficzna, a przede wszystkim dobra opinia na temat polskich przedsiębiorców.

Polska delegacja wzięła także udział w Wielobranżowych Międzynarodowych Targach w Algierze - FIA 2016 oraz spotkaniach z przedstawicielami administracji rządowej, w tym z Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Przemysłu i Górnictwa. Delegacja została również zaproszona na spotkania z instytucjami i organizacjami samorządu gospodarczego.


Spotkanie z przedstawicielami CACI (Algierskiej Izby Handlu i Przemysłu)

- Bardzo cenimy polskich specjalistów. Polska odgrywa coraz większą rolę na arenie międzynarodowej, mówił kolejnego dnia w Oranie gość specjalny polsko - algierskiego seminarium, gubernator Oranu Abdelghani Zalane. Dodał również, że misja polskich przedsiębiorców przyjeżdża do Algierii w świetnym momencie, ponieważ rząd tego kraju przeprowadza dywersyfikację gospodarki i oferuje ułatwienia dla biznesu. Od dwóch lat kraj realizuje pięcioletni program inwestycji publicznych, który obejmuje bardzo szeroki obszar, zarówno budownictwa, górnictwa, energetyki i przemysłu, jaki i medycyny, czy sektorów związanych z wyposażeniem wnętrz. To duża szansa dla polskich firm, tłumaczyli eksperci, w tym, Mouad Aabed, szef orańskiego oddziału izby handlowo - przemysłowej Algierii (CCI).


Gubernator Oranu mówi wiceprezesowi PAIiIZ jak bardzo polscy specjaliści są cenieni w Algierii

Z rezultatów misji zadowolony jest wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski. - Szereg dotychczasowych spotkań zobrazował nam potencjał Algierii, a także wspólne potrzeby i oczekiwania. Dlatego widzimy, jak ważny będzie bliski, codzienny kontakt z tym rynkiem - mówił Dąbrowski.


Rozmowy z przedstawicielem Izby Przemysłowo - Handlowej Algierii

W misji do Algierii wzięli udział przedstawiciele 20 polskich firm działających m.in. w sektorze budowlanym, maszyn rolniczych, odnawialnych źródeł energii, wydobywczym, spożywczym i usługowym. Misja została zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Algierze, Ambasadą Algierii w Warszawie oraz PAIiIZ. (PAIiIZ)

Fokus na Kazachstan
PAIiIZ i Ministerstwo Rozwoju otwierają drzwi dla polskiego biznesu w Kazachstanie, prezentując potencjał rodzimych firm na IX Astańskim Forum Ekonomicznym. Zainteresowanie tym krajem rośnie. Już za rok Kazachstan będzie gospodarzem międzynarodowej wystawy EXPO, w którym udział weźmie także Polska.


Wiceminister Domagalski z odwiedzinami na polskim stoisku na Astańskim Forum Ekonomicznym, rozmawia z prezesem Krajowej Spółki Cukrowej Pawłem Piotrowskim

Kazachstan jest dla całej Unii Europejskiej, ważnym partnerem gospodarczym w Azji Środkowej. To pierwsze państwo regionu, z którym Unia podpisała Pogłębioną Umowę o Partnerstwie i Współpracy. Również polski rząd wytypował Kazachstan do grupy pięciu strategicznych rynków docelowych dla rodzimych firm. Kraj został objęty aż trzema branżowymi programami promocji. Dlatego też rządowa misja z polskimi przedsiębiorcami do Astany miała tak duże znaczenie i obfitowała w wydarzenia, które na długi czas kształtować będą polsko - kazachstańskie relacje gospodarcze.


Konferencja Silk Road Countries Forum: Energy, Resources and Sustainable Development

Jednym z kluczowych elementów programu misji było podpisanie umowy o uczestnictwie Polski w Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017, która odbędzie się właśnie w Astanie.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160525/fokus_na_Kazachstan

INWESTYCJE

24 inwestycje w 2016
Do listy projektów zakończonych w 2016 roku przy udziale PAIiIZ dołączyły trzy kolejne. Oznacza to, że Agencja zamknęła już 24 inwestycje o łącznej wartości 351,07 mln euro. Dzięki nim powstanie 5 436 nowych miejsc pracy.

Nowe inwestycje to centrum IT firmy Ryanair we Wrocławiu, zakład produkcyjny polskiej firmy Tanne w Suwałkach (podmiot zależny od Fabryki Mebli Forte) oraz rozbudowa warszawskiego zakładu Anpharm o innowacyjną linię pakowania leków.


© Sandra Gligorijevic - Fotolia.com

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20160523/24_inwestycje_w_2016

Innowatorzy w EuroPark Mielec
W Mieleckiej strefie debiutuje działający od 2013 roku start-up, Verashape produkujący drukarki 3D. Zezwolenie otrzymała także firma przetwórstwa metalu Rado.

Verashape wyda około 4,5 mln zł na budowę w Trzebowisku zakładu produkcyjnego i stworzenie miejsc pracy dla 20 osób. Natomiast Rado planuje zainwestować 6 mln zł na zakup hali produkcyjnej oraz przygotowanie linii do odzyskiwania metalu z urządzeń elektronicznych. Rado stworzy także 6 miejsc pracy.

W 2016 roku EuroPark Mielec wydał już 12 zezwoleń na działalność gospodarczą. W efekcie, na terenie strefy powstanie 250 nowych miejsc pracy i zainwestowane zostanie kolejne 241 mln zł. (Euro-Park Mielec SSE)

Polskie firmy w krakowskiej strefie
Krakowski Park Technologiczny wydał dwa zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Zezwolenia otrzymały firmy MWM Elektro oraz GRC Technologie.

MWM Elektro sp. z o.o. zainwestuje na terenie podstrefy w Trzebini co najmniej 8 mln zł co wiąże się z utworzeniem dodatkowych pięciu miejsc pracy. W nowym zakładzie spółka będzie kontynuowała projektowanie, produkcję i modernizację maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego.

Zezwolenie otrzymała także firma GRC Technologie sp. z o.o., która zamierza na terenie podstrefy w Skawinie wybudować nowy zakład wykorzystywania surowców odpadowych do produkcji paliw odnawialnych (pelety) i materiałów budowlanych. Spółka zamierza ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 23,5 mln zł oraz zwiększyć zatrudnienie na terenie strefy o co najmniej 35 osób.

W tym roku Krakowski Park Technologiczny wydał 9 zezwoleń na działalność w strefie. (KPT)

3M po raz kolejny wybrała Polskę
We Wrocławiu 3M uruchomiła kolejną inwestycję. Tym razem jest to Centrum Usług Wspólnych, które obsłuży 52 kraje regionu EMEA. Amerykański gigant działa w Polsce od 25 lat i zainwestował już w naszym kraju 0,5 mld zł, z czego ponad 300 mln w Stolicy Dolnego Śląska.


Iwona Chojnowska-Haponik z PAIiIZ z władzami 3M i z prezydentem Wrocławia Rafałem Dudkiewiczem otwierają Centrum

3M, zatrudniająca dziś w Polsce ponad 2000 pracowników, stawia na rozwijanie nad Odrą najbardziej zaawansowanych procesów produkcyjnych, do których niezbędne jest zaplecze naukowo - badawcze oraz usługowe. W 2005 roku inwestor uruchomił we Wrocławiu Centrum Badań i Rozwoju, a w 2013 roku firma otworzyła tam Centrum Innowacji. Natomiast od czerwca 2016 roku dołączyło do nich Centrum Usług Wspólnych. Pracować będzie w nim ponad 400 wysoko wykwalifikowanych osób, odpowiedzialnych za procesy finansowe, zakupowe, kadrowe, IT, bezpieczeństwa czy zarządzania bazami. Centrum jest jednym z trzech największych takich jednostek 3M na świecie. 3M ma również ośrodki produkcyjne w Janowie oraz Rabce.


3M kolejny raz stawiają na Polskę i Wrocław

Przy implementacji najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów 3M korzysta ze wsparcia PAIiIZ. Nowo otwarte Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu jest już XXX inwestycją, przy której pracowała Agencja. (PAIiIZ/3M)

WYDARZENIA

Misja biznesowa na Kubę
PAIiIZ we współpracy z Ambasadą RP w Hawanie pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju RP zaprasza do udziału w misji gospodarczej na Kubę w dniach 27-30 czerwca. Misji przewodniczyć będzie podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Radosław Domagalski-Łabędzki.

W ramach misji odbędzie się „Polsko-Kubańskie Forum Gospodarcze” organizowane we współpracy z Kubańską Izbą Gospodarczą, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej Kuby, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz kubańskich przedsiębiorców. Zorganizowane zostaną także indywidualne spotkania B2B z takich branż jak: m.in. maszynowa, energetyczna, spożywcza i przetwórstwa spożywczego, chemia gospodarcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, tekstylna, budowlana, logistyczna, IT, morska, itp. Wszystkie spotkania prowadzone będą w j. hiszpańskim i j. angielskim. W ramach misji zaplanowano także wizytę w Specjalnie Strefie Ekonomicznej Mariel (La Zona Especial de Desarrollo Mariel).

Koszty przelotu, zakwaterowania, ubezpieczenia oraz koszty związane z pobytem na terytorium Kuby firmy ponoszą we własnym zakresie.

Zgłoszenia udziału w misji oraz szczegółowe informacje:

PAIiIZ, Agnieszka Schütte
E-mail: agnieszka.schutte@paiz.gov.pl

Forum Polska-Portugalia-Angola-Brazylia-Mozambik
Forum Polska-Portugalia-Angola-Brazylia-Mozambik skierowane jest do polskich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami bądź wymianą handlową z rynkami portugalskojęzycznymi.

Forum Polska-Portugalia- Angola-Brazylia - MozambikGłównym celem wydarzenia jest prezentacja luzofońskich rynków oraz możliwości współpracy biznesowej na nich oraz przedstawienie przykładów polskich przedsiębiorstw, które odniosły sukces w Portugalii, Angoli, Brazylii bądź Mozambiku.

Wydarzenie zorganizowane zostanie wspólnie przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą (PPCC), Ambasadę Portugalii, Brazylii i Angoli w Warszawie oraz Ambasadę Mozambiku w Berlinie. Patronat nad forum objęli: Ministerstwa Rozwoju RP, KIG oraz PAIiIZ. Forum odbędzie się 17 czerwca 2016 w Ministerstwie Rozwoju RP w Warszawie.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 13 czerwca 2016 do Pani Małgorzaty Goreń na adres: gosia@ppcc.pl lub telefonicznie +48 22 322 7667.

Synergy Days 2016 - Rozwiązania IT w Polsce jak wybierać?
W dniach 15-16 czerwca zorganizowane zostanie Synergy Days 2016 - Rozwiązania IT w Polsce. Impreza jest ogólnopolskim forum wymiany informacji pomiędzy kadrą decyzyjną dużych i średnich przedsiębiorstw, a dostawcami rozwiązań informatycznych.

Synergy Poland

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Więcej informacji na http://synergia-it.pl/synergy-days-2016

AutoEvent 2016 w Zawierciu
Dwunasta edycja jednej z najważniejszych konferencji dla przemysłu motoryzacyjnego AutoEvent 2016 pod patronatem PAIiIZ odbędzie się w Zawierciu w dniach 14-16 czerwca.

AutoEvent od 11 lat gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów największych firm z branży automotive, naukowców i praktyków, mających realny wpływ na rozwój polskiej branży motoryzacyjnej. Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem: Pozycja polskich firm w Europie. Innowacje sposobem na przewagę konkurencyjną.

Organizatorem konferencji jest Polska Izba Motoryzacji: www.pim.pl

Więcej informacji: www.autoevent.pl

Na podbój Moskwy: Innoprom i MiMS Automechanika
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Rosji zaprasza polskie firmy na odbywające się w Moskwie tego lata imprezy targowe: wystawę innowacji w przyśle Innoprom 2016 oraz MIMS Automechanika 2016 dla poddostawców części samochodowych.

Podczas obu wydarzeń targowych polskie firmy będą miały do dyspozycji stoiska informacyjne do dystrybucji materiałów promocyjnych. Katalogi, foldery, ulotki, czy płyty CD, które mają być dystrybuowane podczas obu imprez należy przesłać na adres Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (ul. Zimna 2 lok. 2, 00-138, Warszawa) z dopiskiem „Innoprom 2016” lub „MiMS Automechanika 2016”, a materiały elektroniczne na moscow@trade.gov.pl

Więcej informacji udziela I Sekretarz Ambasady RP w Moskwie, Stanisław Podściański

VOIP +48 22 490-97-43; +7(495) 231-16-11; +7(985) 299-75-92.

Informacje o wydarzeniach: www.innopromcom oraz www.mims.ru

ANALIZY I RAPORTY

Jak rozruszać innowacyjność w Polsce - raport NBP
Podstawowe czynniki szybkiego wzrostu gospodarczego w Polsce, czyli akumulacja kapitału i zwiększanie zatrudnienia, stopniowo wyczerpują się - twierdzą eksperci NBP w opublikowanym właśnie raporcie „Potencjał innowacyjny gospodarki: uwarunkowania, determinanty, perspektywy”. Jedynie podniesienie potencjału innowacyjnego może zwiększać produktywność polskiej gospodarki, tłumaczą.

Innowacyjność pozwala na osiągnięcie wysokich przyrostów wydajności i rentowności produkcji. Tymczasem autorzy raportu zauważają, że poziom innowacyjności polskiej gospodarki jest stosunkowo niski. Badanie pokazuje, że działalnością innowacyjną w Polsce zajmują się głównie wybrane sektory przetwórstwa przemysłowego, firmy nastawione mocno na eksport oraz te z kapitałem zagranicznym. To właśnie inwestycje zagraniczne - twierdzą eksperci - są „nośnikiem technologii i innowacji, płynących nie tylko bezpośrednio do danego przedsiębiorstwa, ale również do całego sektora oraz do powiązanych z nim odbiorców i dostawców”. Jednak, możliwość czerpania tej wiedzy zależy od „zdolności absorpcyjnych gospodarki”, a zwłaszcza od poziomu wykształcenia społeczeństwa.


© Andy Dean-Fotolia.com

Wśród czynników odpowiadających za poziom innowacyjności w Polsce wymieniają m.in. samą specyfikę innowacji. Nowe idee często mają cechy tzw. „dóbr publicznych”. Oznacza to, że mogą one być jednocześnie używane przez wiele podmiotów. Dlatego sprawnie działający - do pewnego stopnia elastyczny - system ochrony wartości intelektualnej, dostosowany do poziomu rozwoju kraju, najbardziej sprzyja innowacyjności i wzrostowi gospodarczemu.

Bazując na doświadczeniu krajów wysoko innowacyjnych, eksperci NBP uważają, że, aby zaktywizować gospodarkę, niezbędna jest realizacja wieloletniej strategii zbudowania środowiska do rozwoju innowacji. Chodzi o wytworzenie odpowiedniej infrastruktury, kapitału społecznego i edukację. „Innowacje nie powstają w pojedynczych firmach, ale są owocem współpracy wielu podmiotów - przedsiębiorstw, uczelni i instytucji państwowych”, piszą eksperci NBP. (NBP)

CZY WIESZ, ŻE

Polska światową potęgą hologramów
Hologramy są wszędzie - na kartach kredytowych, pieniądzach, płytach CD czy znaczkach, a rynek urządzeń niezbędnych do ich wytwarzania praktycznie zmonopolizowała warszawska firma Polskie Systemy Holograficzne.

W jaki sposób Polska osiągnęła tak silną pozycję w świecie hologramów? Powody są dwa. Po pierwsze, to właśnie w Polsce - już w latach ’20 wymyślono ideę hologramu. Prekursorem tego wynalazku był uczeń Alberta Einsteina i profesor Politechniki Warszawskiej Mieczysław Wolfke. Pracę nad hologramami kontynuował Węgier Denniks Gabor, którego wysiłek zwieńczony został Nagrodą Nobla w 1971 roku.

Polska pozostała do dziś silnym graczem w świecie hologramów. Obecnie firma Polskie Systemy Holograficzne wiedzie prym jako producent zaawansowanych technologicznie laserów, które wycinają matrycę hologramu. Głównym odbiorcą jej sprzętu są kraje azjatyckie, głównie Chiny i Indie. (Poland.pl)

Więcej informacji: http://poland.pl/science/achievements-science/holograms-polish-speciality/


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl