POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 25 lutego 2016 r.
 Numer 474

AKTUALNOŚCI

Co przyciąga firmy produkcyjne do Polski?
Silne fundamenty gospodarcze i wykwalifikowane kadry, dostępność terenów inwestycyjnych oraz zachęty inwestycyjne to atuty, na podstawie których firmy produkcyjne decydują o inwestycji w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu „Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce”. Autorami opracowania są: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), JLL, EY i Hays Poland.

Raport Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce jest źródłem istotnych informacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce.


Prezentacja raportu "Made in Poland. Przewodnik inwestycyjny dla sektora produkcyjnego w Polsce"

Materiał uwzględnia kluczowe dane brane pod uwagę przez firmy w trakcie procesu decyzyjnego: krótka charakterystyka poszczególnych sektorów gospodarki, rynek pracy, rynek nieruchomości magazynowo - przemysłowych, formy pomocy publicznej, a także warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej informacji oraz pełny raport dostępne są na stronie:
http://www.paiz.gov.pl/20160218/Co_przyciaga_firmy_produkcyjne_do_Polski

Kolejna misja gospodarcza polskich firm do Indii
8 polskich firm, pod przewodnictwem wiceministra, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju - Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego bierze udział w jednych z największych targów w Azji „International Mining, Exploration, Mineral Processing Technology, Metals & Machinery Exhibition 2016”, które odbywają się w dniach 24-27 lutego, w Kalkucie.

Targi IME to jedno z największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych na świecie. Tematyka targów obejmuje m.in.: geologię, górnictwo odkrywkowe, górnictwo podziemne, obróbkę minerałów, eksplorację, rafinację, ochronę środowiska, kopanie tuneli, inżynierię i planowanie, bezpieczeństwo zdrowia w górnictwie, hałdy, kopalnictwo, recycling, obróbkę metalurgiczną, transport i logistykę w górnictwie. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy spodziewają się ponad 300 wystawców i ponad 10 000 odwiedzających targi specjalistów z branży.


© PAIiIZ (M.Brzeziński)

Tegoroczne targi odbywają się równocześnie z VI edycją „Asian Mining Congress”. Organizatorem Wystawy i Kongresu jest „The Mining, Geological & Metallurgical Institute of India” oraz TAFCON PROJECTS (INDIA) PVT.LTD.

Misji towarzyszą także dedykowane spotkania b2b dla polskich przedsiębiorców, które są doskonałą szansą na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych oraz poznanie najnowszych trendów, technologii, produktów oraz inicjatyw.

Polskie firmy zaprezentują swój potencjał na specjalnie przygotowanym dla nich Polskim Stoisku Narodowym. W 2014 roku Polska miała status kraju partnerskiego, a ekspozycja firm polskich została wyróżniona w konkursie na najlepsze stoisko targów zajmując pierwsze miejsce.


Członek Zarządu PAIiIZ - Pan Michał Dąbrowski z indyjskim Ministrem - Panem Anilem Swarupem na stoisku polskim podczas targów IME w Kalkucie. © PAIiIZ (M.Brzeziński)

25 lutego odbędzie się "The Polish Night - Business Meeting" czyli spotkanie polskich i indyjskich przedsiębiorców. Partnerem wydarzenia jest ICC - Indian Chamber of Commerce.

Tegoroczny udział polskich firm organizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w New Dehli. (Źródło: PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Linie lotnicze z Hongkongu będą mieć swoje biuro w Polsce
Linia lotnicza - Cathay Pacific w kwietniu otworzy swoje biuro w Krakowie. Na początek w Globalnym Centrum Obsługi Klienta zatrudni 100 osób. Docelowo ma ich być około 250.

Linia lotnicza Cathay Pacific została wielokrotnie uhonorowana nagrodami w wielu kategoriach (m.in. 2015: najlepsza linia trans-pacific; 2014: najlepsza linia lotnicza świata, 2013: najlepszy personel pokładowy). Decyzja firmy o zlokalizowaniu swojego biura właśnie w Krakowie to nie przypadek: „Decyzja, by wybrać Kraków jako lokalizację dla tak ważnego dla nas przedsięwzięcia jak utworzenie Globalnego Centrum Kontaktu, została podjęta po wielu miesiącach analiz i kompleksowych przygotowań. Proces ten obejmował wiele potencjalnych lokalizacji. Uwzględniając zamiłowanie marki Cathay Pacific do jakości, najważniejszym dla nas wskaźnikiem jest zdolność firmy do spójnego zapewniania najwyższej jakości usług związanych z obsługą klienta. Jesteśmy głęboko przekonani, że Kraków stwarza dla nas takie możliwości. Interesujący wydaje się też fakt, że doszliśmy do tego wniosku na dwa sposoby. Po pierwsze, zweryfikowaliśmy fakty, dane, statystyki, infrastrukturę, dojrzałość rynku, trendy wzrostowe, itp. Po drugie, wchodząc do dowolnej kawiarni, restauracji czy sklepu w Krakowie, mogliśmy natychmiast zetknąć się z etosem jakości usług, który zdaje się być w naturalny sposób wpisany we współczesną polską kulturę - tłumaczy Simon Kriss, Manager Global Contact Centres w Cathay Pacific.

(Źródło: http://krakow.pl/aktualnosci/197870,32,komunikat,linia_z_hongkongu_przyleci_do_krakowa.html)

Innowacyjna fabryka na Podkarpaciu
Pierwsza na świecie fabryka, w której będą produkowane ogniwa fotowoltaiczne powstała w Zaczerniu na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego "Aeropolis".

To pierwsza tego typu fabryka na świecie z powodu zastosowanej technologii drukowania ogniw fotowoltaicznych. „Już sam fakt drukowania ogniw jest innowacją, ale innowacyjny jest też zastosowany przez nas sposób napełniania paneli elektrolitem i barwnikiem, skróciliśmy także czas i energochłonność produkcji i zredukowaliśmy odpady. Opatentowaliśmy także unikatowy skład chemiczny elektrolitu z barwnikiem, który umieszczamy w środku ogniwa” - wylicza Dawid Cycoń, współwłaściciel firmy.

Projekt został współfinansowany z funduszy unijnych kwotą 20 mln zł przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu. Budynek ma 6 tys. m kw., z czego 4 tys. m kw. zajmuje hala produkcyjna, a na 500 m kw. jest laboratorium badawcze. Powstały tu trzy linie produkcyjne: do precyzyjnej obróbki szkła, zespalania szkła i do drukowania ogniw fotowoltaicznych

Właściciele realizowali swoją wizję etapami: w 2012 r. stworzyli dział badawczo-rozwojowy, laboratorium i zaczęli zdobywać na dużą skalę pieniądze na prace badawczo-naukowe. W 2013 r. kupili działkę pod budowę fabryki i zaczęli produkcję paneli od a do z. Dotąd zrealizowali projekty badawcze za 20 mln zł, a wdrożeniowe za 60 mln zł i zdobyli 12 mln zł na kolejne badania.


ML System (źródło: Agencja Gazeta)

ML System projektuje i wykonuje kompletne rozwiązania fotowoltaiczne. Nie są to jednak zwykłe panele, które umieszcza się na dachu czy w farmie fotowoltaicznej, ale takie, które mogą zastępować materiały budowlane: szkło, aluminium czy kamień elewacyjny.

Wśród instytucji, które już kupiły rozwiązania ML System, są m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie, Filharmonia Podkarpacka czy rzeszowskie Archiwum Państwowe.

ML System już planuje następne inwestycje. „Mamy nadzieję jeszcze w tym roku wybudować drugi budynek i przenieść do niego produkcję paneli krzemowych, którą dzisiaj mamy w inkubatorze. Chcemy wzmocnić laboratorium w sprzęt badawczy i pozyskać kilka projektów badawczych, wdrożyć kilka nowych technologii. To plany do 2018 r.” - zapowiada Dawid Cycoń.

(Źródło:http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34975,19647240,pierwsza-taka-fabryka-na-swiecie-beda-drukowac-ogniwa-fotowoltaiczne.html#ixzz40t2U7Dh3)

WYDARZENIA

„Jak ugryźć Państwo Środka?” czyli szkolenie o rynku spożywczym w Chinach
Jak poruszać się w chińskich kanałach dystrybucji? Jak wyglądają procedury certyfikacji produktów? Jak znaleźć chińskiego agenta dla Twoich produktów? Powyższe zagadnienia to tylko część z tematów, jakie zostaną poruszone podczas całodniowego szkolenia, które odbędzie się w dniu 7 marca 2016 r., w godzinach 9:30 - 17:00, w Centrum Informacyjnym PAIiIZ, przy ul. Bagatela 12., w Warszawie.

Szkolenie "Jak ugryźć Państwo Środka? Rynek spożywczy w Chinach.” Będzie doskonałą okazją do poznania szeregu praktycznych informacji dotyczących eksportu produktów spożywczych do Chin. Omówione zostaną także najczęściej popełniane błędy czy poprawne przygotowanie się do delegacji biznesowej. Szkolenie poprowadzą eksperci z Chin oraz z Polski posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie wprowadzania na rynek chiński produktów z sektora spożywczego. W trakcie szkolenia osoby zainteresowane szerzej tematyką wystawienniczą będą miały okazję do zadawania pytań i uczestniczenia w interaktywnych warsztatach.

Szkolenie odbędzie się w języku polskim i angielskim. Część szkoleniowa prowadzona przez gości z Chin odbędzie się w języku angielskim.

Szczegółowy program będzie dostępny wkrótce na stronie:
http://www.gochina.gov.pl/aktualnosci/20160225/Sektor_spozywczy_w_Chinach_SZKOLENIE

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji pod adresem:
http://www.gochina.gov.pl/export_FnB_to_China  do dnia 4 marca br.  (Źródło: PAIiIZ)

IT Business in Poland
Synergy Poland zaprasza na konferencję „IT Business in Poland”. Wydarzenie adresowane jest do zagranicznych dostawców rozwiązań IT dla firm, zainteresowanych polskim rynkiem. Konferencja odbędzie się w dniach 9 -10 marca w Hotel Hilton Garden Inn Airport, Kraków/Balice.

IT Business in Poland

W konferencji udział weźmie 150 przedstawicieli decydentów z firm działających w Polsce. Wydarzenie podzielone zostanie na dwie, całodzienne części.

Pierwszego dnia odbędą się warsztaty poświęcone analizie oczekiwań polskich przedsiębiorstw wobec rozwiązań IT.

Natomiast drugiego dnia nastąpi prezentacja systemów informatycznych w podziale na bloki tematyczne.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie, Ambasada Węgier w Warszawie, Ambasada Republiki Słowackiej w Warszawie oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA. (Synergy Poland)

Więcej informacji na: http://en.synergia-it.pl/it-business-in-poland  (Źródło: PAIiIZ)

Z REGIONÓW

Co najmniej 205 nowych miejsc pracy w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
LSSEWszystko za sprawą inwestycji firmy Wago-Elwag Sp. z o.o., która w tym tygodniu odbierze zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy LSSE w gminie Miękinia. Producent złączek i komponentów dla automatyki zainwestuje w budowę swojego zakładu we Wróblowicach co najmniej 40 mln zł.

WAGOZezwolenie dla firmy Wago-Elwag to pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydane w tym roku i 142. w historii spółki.

(Źródło: www.facebook.com/legnickasez)

Światowa marka w Kamiennogórskiej Strefie
Spółka Dr. Schumacher zainwestowała w Lubaniu, na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, 150 mln zł, z czego nakłady wynikające z wydanego przez strefę zezwolenia to prawie 91 mln zł. Obecnie zatrudnia ponad 660 osób. Ze względu na dynamiczny rozwój zakładu, planowana jest budowa dwóch kolejnych hal, przewidywane jest zwiększenie zatrudnienia nawet do 750 etatów.

Dr. Schumacher jest największym w Europie producentem chusteczek nawilżanych na bazie włókien nasączanych, stosowanych w: pielęgnacji, higienie, dezynfekcji, a także w kosmetyce i w gospodarstwie domowym. Na terenie kamiennogórskiej strefy, zrealizował inwestycję o powierzchni blisko 50 tys. m kw. Każdego dnia w nowoczesnym zakładzie pracuje 45 linii technologicznych. Produkuje rocznie ponad 100 mln opakowań nawilżanych materiałów higienicznych.


Dr Schumacher (źródło: KSSE)

Chusteczki z Lubania kupimy między innymi w sklepach sieci Rossman, produkowane są dla globalnych odbiorców, jak Johnson & Johnson czy Procter & Gamble.  „Dr. Schumacher to przede wszystkim światowa marka. Zaprezentowane w projekcie standardy, technologie odzwierciedlają najnowsze światowe trendy i tworzą podwaliny inteligentnego rozwoju Lubania, Dolnego Śląska, Polski” - mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej, Iwona Krawczyk. Dr. Schumacher to największy inwestor w Lubaniu, o ogromnym znaczeniu dla miejscowego rynku pracy. (Źródło: KSSE)

CZY WIESZ, ŻE

Wiedeń najlepszym miastem do życia. Dwa polskie miasta w pierwszej setce
Największa na świecie firma consultingowa Mercer opracowała ranking miast, w których żyje się najlepiej. Autorzy zestawienia brali pod uwagę socjalne i ekonomiczne uwarunkowania wpływające na codzienne życie, a także poziom opieki zdrowotnej, edukację, dostępność mieszkań oraz środowisko naturalne.

W ocenie twórców raportu Wiedeń jest najlepszym na świecie miastem do życia. W stolicy Austrii docenili przede wszystkim transport publiczny oraz tanie i komfortowe mieszkania czynszowe. Na drugim miejscu w rankingu najlepszych do życia miast znalazł się Zurych, a tuż za nim  nowozelandzkie Auckland. Co ciekawe w pierwszej dziesiątce nie ma Nowego Jorku, który zajął dopiero na 44. pozycję. Zaskakująco niskie miejsce ma też Paryż (37. miejsce) oraz Londyn (39. miejsce). Najwyżej wśród polskich miast znalazła się Warszawa. Stolica Polski zajęła 79. miejsce. W pierwszej setce znalazł się jeszcze Wrocław, który był 99. (Źródło: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/w-jakich-miastach-zyje-sie-najlepiej,621815.html)

Możesz odbyć wirtualny spacer po siedzibie Solaris
Firma Solaris Bus & Coach produkująca innowacyjne autobusy udostępniła możliwość odbycia wirtualnego spaceru po swojej fabryce w miejscowości Bolechowo koło Poznania.

Panoramiczny, 360° obraz z pomieszczeń biurowych oraz z samej fabryki dostępny jest przez platformę Street View na Google Maps: https://goo.gl/wlEnZV  (Źródło: Solaris Bus & Coach)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl