AKTUALNOŚCI  INWESTYCJE  WYDARZENIA  ANALIZY I RAPORTY  Z REGIONÓW  CZY WIESZ, ŻE...
NEWSLETTER
29 września 2017 r., Numer 556

INWESTYCJE

J.P. Morgan otwiera centrum korporacyjne w Polsce
J.P. Morgan największa instytucja finansowa na świecie, otwiera w Warszawie swoje Centrum Korporacyjne, co ogłosili na wspólnej konferencji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz Steve Cohen, Dyrektor Zarządzający, Szef Centrum Korporacyjnego J.P. Morgan w Warszawie. W ramach inwestycji, utworzonych zostanie powyżej 3000 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, a usługi będą świadczone na wewnętrzne potrzeby jednostek organizacji na całym świecie.


Mateusz Morawiecki: Inwestycja J.P. Morgan to jeden z najważniejszych projektów w branży finansowej i potwierdzenie, że Polska odnosi znaczące sukcesy w zdobywaniu inwestycji o globalnym znaczeniu i przyciąganiu wartościowych miejsc pracy.

- Inwestycja J.P. Morgan to jeden z najważniejszych projektów w branży finansowej i potwierdzenie, że Polska odnosi znaczące sukcesy w zdobywaniu inwestycji o globalnym znaczeniu i przyciąganiu wartościowych miejsc pracy. - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki.


J.P. Morgan otwiera centrum korporacyjne w Polsce

W warszawskim centrum pracę znajdzie 3000 osób. Celem realizowanej inwestycji jest utworzenie centrum korporacyjnego, którego działalność będzie odpowiadać na wewnętrzne zapotrzebowanie organizacji w zakresie serwisów korporacyjnych. Dla celów realizacji inwestycji w Warszawie został zarejestrowany oddzielny podmiot J.P. Morgan Poland Services. - Wejście J.P. Morgan do Polski, gdzie działają już takie firmy, jak RBS, Citi, Goldman Sachs czy MoneyGram, jest sygnałem dla rynku finansowego, że Polska buduje pozycję europejskiego hubu usług korporacyjnych. - skomentował Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która uczestniczyła w obsłudze inwestora.


J.P. Morgan otwiera centrum korporacyjne w Polsce

W strategii rozwoju firmy ważną rolę odgrywa kooperacja z uniwersytetami. J.P. Morgan deklaruje chęć ścisłej współpracy z uczelniami wyższymi. Firma wraz z nimi pragnie tworzyć najbardziej przydatne z praktycznego punktu widzenia kierunki studiów, jak również współtworzyć programy stażowe i szkoleniowe dla studentów oraz uczestniczyć w seminariach i wykładach.


J.P. Morgan otwiera centrum korporacyjne w Polsce

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20170926/JP_Morgan_otwiera_centrum_korporacyjne_w_Polsce. (PAIH)

LiuGong Machinery wybrał Polskę
Chiński producent maszyn Liu Gong przenosi nad Wisłę swoją europejską centralę. Wraz z nią do Polski trafi także Centrum Badawczo - Rozwojowe Maszyn Budowlanych, centrum logistyczne oraz nowa linia produkcyjna tej firmy.


Oficjalne otwarcie europejskiej centrali LiuGong Machinery z udziałem wiceministra gospodarki Jerzego Kwiecińskiego

LiuGong jest pierwszym chińskim koncernem produkcyjnym, który zdecydował się na przenosiny tak znaczącego segmentu własnego biznesu do Polski. Firma LiuGong jest dziesiątym co do wielkości producentem maszyn budowlanych na świecie. Zatrudnia ponad 19 tys. pracowników, posiada 24 zakłady produkcyjne, około 2650 punktów sprzedaży i 380 dealerów. W Polsce spółka obecna jest od 2011r i zatrudnia ponad 1200 osób.


Oficjalne otwarcie europejskiej centrali LiuGong Machinery z udziałem wiceministra gospodarki Jerzego Kwiecińskiego

Nowa, europejska centrala firmy LiuGong Machinery jest zlokalizowana w Stalowej Woli i oficjalnie działa od 27 września 2017 roku. (MR)

Nuctech po raz kolejny stawia na Polskę
W Kobyłce, pod Warszawą odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję firmy Nuctech Warsaw. Na powierzchni blisko 6000 m2 chiński inwestor wybuduje nowy zakład produkcyjno - biurowy, gdzie powstawać będą zintegrowane rozwiązania skanujące dla służb celnych i skarbowych czy przemysłu lotniczego oraz instytucji użyteczności publicznej. Inwestycja została wsparta przez PAIH.


- Dla nas jest to modelowa inwestycja pokazująca jak może wyglądać polsko - chińska współpraca - powiedział Prezes Zarządu PAIH, T. Pisula

Zakład, który powstanie w Kobyłce to najnowocześniejsza fabryka Nuctech w Europie. Jest to też czwarty obiekt produkcyjny na świecie po centrali w Chinach oraz fabrykach w Dubaju i Brazylii. Firma zaopatrywać będzie w urządzenia skanujące i zintegrowane rozwiązania technologiczne klientów z Europy Bliskiego Wschodu oraz Afryki. W nowym zakładzie, którego zakończenie budowy planowane jest na 2018r., produkowane będą urządzenia skanujące typu cargo. Powstaną też stanowiska pracy dostosowane do specyfiki produkcji i do nowych technologii.


Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20170925/Nuctech_stawia_na_Polske. (PAIH)

WYDARZENIA

Polsko-Bułgarskie Forum Gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Ministerstwem Gospodarki Republiki Bułgarii oraz Ambasadą Republiki Bułgarii w Polsce mają przyjemność zaprosić Państwa na Polsko-Bułgarskie Forum Gospodarcze, zorganizowane przy okazji oficjalnej wizyty w Rzeczypospolitej Polskiej prezydenta Republiki Bułgarii, gen. Rumena Radeva.

Forum z udziałem prezydenta RP, pana Andrzeja Dudy i prezydenta Republiki Bułgarii, gen. Rumena Radeva odbędzie się 5 października 2017 roku (czwartek) o godz. 10:30 w Ministerstwie Rozwoju, Sala pod Kopułą, przy ul. Plac Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie. Rejestracja od godziny 10.00.

Prezydentowi Bułgarii będzie towarzyszyć kilkudziesięcioosobowa delegacja biznesowa firm reprezentujących sektory: górniczy, wydobywczo-przetwórczy, budowlany, projektowy, rolno-spożywczy, transportowy, spedycyjny, logistyczny, finansowy, ubezpieczeniowy, lotniczy, kolejowy, telekomunikacyjny, pomiarowy, elektryczny, maszynowy, infrastrukturę, przemysł i farmację. Po zakończeniu części plenarnej Forum zaplanowane są spotkania B2B polskich i bułgarskich przedsiębiorców.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować do 3 października 2017 r. na www3.paiz.gov.pl/konferencje/?Polish-Bulgarian_forum

Seminarium: „Ku nowoczesnej i innowacyjnej ekonomii - atrakcyjność polski dla hiszpańskich inwestorów”
PAIH, Ambasada Polski w Hiszpanii, Polsko - Hiszpańska Izba Gospodarcza, Confederacion Espaniola de Organizaciones Expresariales, Ministerstwo Gospodarki Hiszpanii oraz ICEX zapraszają do Madrytu na polsko - hiszpańskie spotkanie B2B, w ramach seminarium: “Ku nowoczesnej i innowacyjnej ekonomii - atrakcyjność Polski dla hiszpańskich inwestorów”. Wydarzenie z przedstawicieli władz centralnych Polski, odbywa się 17 października o godz. 12:00 w Madrycie, przy ulic ul. Diego de León 50.

Podczas seminarium omówiona zostanie charakterystyka rynku i aktualne możliwości inwestycyjne Polski oraz szanse rozwoju dla hiszpańskich firm w wybranych sektorach. Goście zapoznają się również z aktualną ofertą programów w ramach Partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Spotkaniu towarzyszą rozmowy B2B polskich oraz hiszpańskich przedsiębiorców.

Liczba miejsc ograniczona.

Koszty dojazdu na spotkanie są po stronie przedsiębiorców.

Rejestracja oraz dodatkowe informacje: cortiz@ceoe.es; +34 91-5663448.

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20171017/atrakcyjnosc_Polski_dla_hiszpanskich_inwestorow

II DroneTech World Meeting 2017 - Międzynarodowa Giełda Kooperacyjna
Ośrodek Enterprise Europe Network przy Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zaprasza przedstawicieli branży dronów oraz branż związanych z technologią lotów bezzałogowych i sprzętu związanego z technologiami lotniczymi do udziału w Międzynarodowej Giełdzie Kooperacyjnej.

Giełda odbędzie się w dniach 5-6 października 2017 r. w Arenie Toruń w ramach 2nd DroneTech World Meeting 2017.

Podczas giełdy odbywać się będą uprzednio zaaranżowane spotkania bilateralne.

Udział w nich jest bezpłatny. Chętnych zapraszamy do rejestracji poprzez formularz dostępny na stronie https://dronetech.b2match.io. Rejestracja trwa do 24 września 2017 r.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://dronetech-poland.com lub poprzez kontakt z biurem Enterprise Europe Network. Miłosz Warachewicz, tel.: +48 56 699 54 80 / milosz.warachewicz@tarr.org.pl

Spotkanie B2B z tajwańskimi przedsiębiorcami
W imieniu CIECA (Chinese International Economic Cooperation Association) z Taiwanu oraz Taipei Economic & Cultural Office in Poland serdecznie zapraszamy na forum współpracy biznesowej oraz spotkanie B2B, które będzie zorganizowane w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Spotkania odbędą się 9 października 2017 r. w PAIH (ul. Bagatela 12) w godzinach 9:35-13:00.

Wizyta delegacji z Tajwanu to wydarzenie, które stanowi wyjątkową okazję do nawiązania kontaktów i potencjalnej współpracy z tajwańskimi firmami z branż maszyn dla przetwórstwa spożywczego, spożywczej, technologicznej, elektronicznej i energetycznej.

Udział w spotkaniach negocjacyjnych potwierdziło już 10 tajwańskich firm i stowarzyszeń zainteresowanych rozpoczęciem i promowaniem działalności na rynkach zagranicznych.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o dokonywanie zgłoszeń w terminie do dnia 5 października 2017 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego: www3.paiz.gov.pl/konferencje/?B2B_Taiwan. (PAIH)

Więcej informacji: www.gochina.gov.pl/20170919/Spotkanie_B2B_z_tajwanskimi_przedsiebiorcami

Misja wyjazdowa do Wielkiej Brytanii
Polscy producenci kosmetyków, którzy chcieliby rozwinąć sprzedaż w Wielkiej Brytanii, mogą poznać specyfikę brytyjskiego rynku podczas misji wyjazdowej do Londynu, która odbędzie się w dniach 9-11 października 2017 r.

W planie wyjazdu są m.in. spotkania B2B z dystrybutorami i sieciami handlowymi. Merytoryczna część misji obejmie spotkania z udziałem branżowych ekspertów, którzy omówią najważniejsze czynniki wpływające na sukces sprzedażowy na rynku kosmetycznym w Zjednoczonym Królestwie. Przedstawiciele polskich firm będą mogli spotkać się także z brytyjskimi firmami, które importują, dystrybuują oraz sprzedają kosmetyki. Organizatorzy mają również w planach indywidualne sesje uczestników z partnerami dobranymi odpowiednio do profilu reprezentowanej przez nich firmy. Jedno ze spotkań zostanie poświęcone Brexitowi, który według organizatorów nie powinien zniechęcać polskich firm kosmetycznych do zainteresowania się rynkiem Wielkiej Brytanii.


© Anna_ok - Fotolia.com

Liczba miejsc na misję wyjazdową polskich firm kosmetycznych do Wielkiej Brytanii jest ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem mogą przesyłać zgłoszenia na adres sektory@bzwbk.pl, wpisując w tytule maila „Misja kosmetyczna UK”.

Dni Współpracy Polsko - Niemieckiej: Konferencja „Partnerschaft und Business”
TOP Automotive 2017W dniach 10 - 14 października 2017r., zapraszamy na Dni Współpracy Polsko - Niemieckiej. W ramach wydarzenia - 11 października w hotelu Hotel Radisson Blu - odbędzie się Konferencja Współpracy i Giełdy Kooperacyjnej „Partnerschaft und Business”.

Celem zainicjowanych przez Gminę Miasto Szczecin Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej jest rozwijanie i umacnianie roli Szczecina, jako miejsca, w którym kontakty gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami sprzyjają nowym projektom i partnerstwu.

Ważnym punktem wydarzenia będzie druga edycja Polsko - Niemieckiej Giełdy Kooperacyjnej pn. „Partnerschaft und Business”. Zapraszany na nią 11 października, w trakcie Konferencji Współpracy „Partnerschaft und Business”. Wydarzenie zostało podzielone na cztery sesje tematyczne, które dotyczyć będą m.in. realizacji projektów na rzecz Transgranicznego Obszaru Metropolitalnego Szczecina. Uczestnicy dyskutować będą również na temat „Charakterystyka regionu Uecker Randow jako ogniwa pomiędzy Berlinem, Morzem Bałtyckim a Szczecinem” oraz klimatu inwestycyjnego dla niemieckich firm w Polsce.

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20171010/dni_wspolpracy_polsko_niemieckiej_konferencja_partnerschaft_und_business.

Szkolenie: „Jak eksportować produkty spożywcze do Chin?”
Go China
W imieniu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu serdecznie zapraszamy na całodniowe seminarium pt. "Jak eksportować produkty spożywcze do Chin?". Seminarium odbędzie się 10 października 2017 r (wtorek) w godzinach 9:00-15:45 w Centrum Informacyjnym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A., ul. Bagatela 12 w Warszawie i będzie prowadzone w języku polskim. Zapraszamy również 11 października br. na indywidualne konsultacje dla firm zainteresowanych eksportem produktów spożywczych do Chin.

Podczas seminarium chcemy przedstawić firmom z branży spożywczej praktyczne aspekty związane z eksportem towarów i wprowadzaniem ich do obrotu na terytorium Chin.

Zagadnienia, które będą omówione podczas szkolenia:

 • Chiński rynek spożywczy i jego specyfika;
 • Preferencje chińskich konsumentów;
 • Jak dostosować ofertę produktową do rynku;
 • Potencjalne nisze dla polskich eksporterów;
 • Jak wprowadzać produkty do obrotu w Chinach;
 • Budowanie sieci dystrybucji;
 • Certyfikacja produktów;
 • Najczęstsze problemy związane z eksportem do Chin;
 • Operacyjne realia sprzedaży na rynku chińskim;
 • Wizja zorganizowanego podejścia do rynku;
 • Jak skutecznie promować produkty spożywcze;

Seminarium poprowadzi Pan Michał Bielewicz z ForCap Co. Ltd, który od lat doradza firmom w zakresie eksportu towarów do Chin.

Firmy zainteresowane udziałem w seminarium proszone są o rejestrację elektroniczną do dnia 5 października 2017 r. do godziny 16:00 za pomocą linku rejestracyjnego dostępnego poniżej:

www.gochina.gov.pl/export_food_to_China_seminar© cut - Fotolia.com

Zapraszamy również 11 października br. na indywidualne konsultacje dla firm zainteresowanych eksportem produktów spożywczych do Chin.

Firmy zainteresowane udziałem w konsultacjach proszone są o rejestrację elektroniczną do dnia 5 października 2017 r. do godziny 16:00 za pomocą linku rejestracyjnego dostępnego poniżej:

www.gochina.gov.pl/export_food_to_China_consultation

Wolves Summit CEE Leaders
10-11 października zapraszamy na Wolves Summit CEE Leaders. Impreza poświęcona jest tematom innowacji i nowych technologii. To platforma łącząca startupy, inwestorów i korporacje.

Wolves Summit CEE w pigułce:

 • profil uczestników: korporacje: przedstawiciele zarządów, dyrektorzy biur IT, innowacji, strategii, marketingu, sprzedaży, digital, analiz, firmy technologiczne, startupy, scale-upy, fundusze inwestycyjne oraz prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej
 • 200+ innowacyjnych technologicznych startupów, 50+ scale-upów - najlepsze startupy wybierane są na drodze selekcji
 • program: spotkania 1:1 umówione, inspirujące wykłady i panele dyskusyjne, prezentacje 50 wyselekcjonowanych startupów, warsztaty, impreza VIP, impreza networkingowa, konkursy

Więcej informacji: www.wolvessummit.com

Misja do Indii na targi World Food India 2017
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju RP we współpracy z Indyjsko-Polską Izbą Przemysłowo Handlową (IPCCI) i Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego zapraszają na misję biznesową sektora przetwórstwa rolno-spożywczego do Indii, która weźmie udział w wydarzeniu promocyjnym World Food India. Misja odbędzie się w dniach 1-7 listopada 2017 roku. Delegacji rządowo-biznesowej przewodniczy Podsekretarz Stanu w MR pan Witold Słowik.

Targi World Food India 2017 odbywają się w rządowym centrum wystawienniczym Vigyan Bhavan w terminie 3-5 listopada br. i są przeznaczone dla przedsiębiorstw sektora spożywczego i około spożywczego, w tym: przetwórstwa owoców i warzyw, produkcji soków i napojów, przetwórstwa mleka, produkcji przetworów nabiałowych, produkcji mięsa i drobiu oraz chłodnictwa, przechowalnictwa i transportu. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej targów: www.worldfoodindia.in.

W ramach misji odbędzie się Forum Biznesu Polska-Indie, spotkania z indyjskimi firmami (szczegóły w tym zakresie będą dostępne wkrótce). Do Państwa dyspozycji będzie również stoisko narodowe o pow. 200 m2, na którym będzie można dokonać prezentacji oferty swojej firmy.

Organizatorzy pokrywają koszty organizacji forum i spotkań, wynajmu powierzchni wystawienniczej oraz jej zabudowy, transportu lokalnego oraz przygotowania i wydania wspólnego katalogu uczestników misji.

Koszty: przelotu (na trasie Warszawa-New Delhi-Warszawa), ewentualnej spedycji próbek do wystawienia na targach, zakwaterowania, ubezpieczenia, wizy oraz koszty związane z pobytem w Indiach przedsiębiorcy ponoszą we własnym zakresie.

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20171101/misja_do_Indii_targi_World_Food_India_2017

7. CEE Investment and Green Buildings Awards
26 października 2017 roku w Hotelu Intercontinental w Warszawie odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród EuropaProperty w dziedzinie inwestycji i nagród ekologicznych. Uroczystość jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w branży w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Tego dnia ponad 400 liderów działających w regionie CEE spotka się, aby uczestniczyć w wręczeniu nagród firmom i osobą, które wykazały najlepsze wyniki, dokonały najlepszych transakcji inwestycyjnych oraz przedstawiły wzrost i rozwój w ciągu ostatniego roku.

Więcej informacji na stronie:
www.ceeinvestmentawards.com oraz pod adresami mailowymi: craig@europaproperty.com / anna@europaproperty.com. (EuropaProperty)

The 12th Auto Parts Int. Exhibition 2017 w Tehranie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Teheranie zapraszają polskich przedsiębiorców na targi The 12th Auto Parts Int. Exhibition 2017, które odbędą się między 13 a 16 listopada 2017 r. w Teheranie (Iran).

Auto Parts Int. Exhibition 2017 to jedne z największych irańskich targów skierowanych do przedsiębiorców działających w sektorze automechaniki pojazdowej i przemysłowej (m.in. producenci części i komponentów samochodowych, silników/maszyn przemysłowych). Targi odbędą się w kompleksie Tehran International Exhibition Fairground. Organizatorem targów jest IDRO-FAIRS.

Firmom, które zostaną zakwalifikowane przez PAIH do udziału w wydarzeniu, Agencja zapewnia:

 • rejestrację i pokrycie kosztów związanych z udziałem w wydarzeniu (darmowe wejście, stoisko);
 • miejsce na stoisku narodowym;
 • kompleksową obsługę Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Teheranie;
 • pomoc w przygotowaniu Państwa wizyty;
 • obsługa logistyczna podczas targów;
 • pomoc w uzyskaniu wizy (nie dotyczy opłat).

Koszty po stronie polskich przedsiębiorców to: przelot; zakwaterowanie; transport lokalny; opłaty celne (w przypadku wysyłki i dostarczenia materiałów promocyjnych, katalogów lub product samples), Koszty wizowe.

Zgłoszenia należy składać do 13.10.2017 poprzez formularz elektroniczny pod adresem: www.paih.gov.pl/Auto_Parts_Teheran

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20171113/12auto_parts_int_exhibition_2017_w_Tehranie

Misja do Wietnamu pod przewodnictwem Prezydenta RP
W związku z oficjalną wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wietnamie, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Ministerstwo Rozwoju RP organizują w terminie 27-30 listopada 2017 roku misję biznesową towarzyszącą wizycie.

W ramach misji odbędzie się Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe oraz spotkania B2B z wietnamskimi firmami w Ho Chi Minh City.

Organizatorzy pokrywają koszty:

 • organizacji Forum i spotkań B2Bb w Ho Chi Minh City,
 • transportu lokalnego
 • przygotowania i wydania wspólnego katalogu uczestników misji.

Koszty: przelotu (na trasie Warszawa-HCMC-Warszawa), zakwaterowania, ubezpieczenia oraz koszty związane z pobytem w Wietnamie przedsiębiorcy ponoszą we własnym zakresie.

Nabór trwa do 27 października.

UWAGA: Rezerwacji hotelu i przelotu przedsiębiorcy powinni dokonać we własnym zakresie.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt pod adresem mailowym: katarzyna.rosinska@paih.gov.pl.

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20170928/Misja_do_Wietnamu

II Forum Biznesowe Pogranicza
II Forum Biznesowe PograniczaZapraszamy na II Forum Biznesowe Pogranicza, które odbędzie się w Suwałkach w dniach 9-10 listopada 2017 r.

Tegoroczne Forum dedykowane branży rolno-spożywczej odbędzie się pod hasłem „Food, Industry, Life”. W ramach konferencji omówione zostaną perspektywy rozwoju rynku rolno-spożywczego, najważniejsze problemy, szanse, oraz źródła finansowania B+R w tym zakresie.

W ramach Forum odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania B2B organizowane przy wsparciu ośrodków współpracy Enterprise Europe Network.

Więcej informacji uzyskać można pod adresem e-mail: forum@park.suwalki.pl lub telefonicznie: +48 87 564 22 00.

Konferencja VNITO 2017
Środkowo-Wschodnioeuropejska Izba Handlowa (CEEC) zaprasza na Konferencje VNITO, która odbędzie się 19-20 października 2017 r. w Wietnamie.

Celem wydarzenia jest promocja Wietnamu, jako idealnego miejsca dla usług IT, łączącego wietnamskie firmy świadczące usługi informatyczne z potencjalnymi klientami; budowanie relacji, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem wśród społeczności informatycznej oraz rozwój zasobów ludzkich w branży IT. Wydarzenie jest kierowane do firm/organizacji MNC, ICT oraz do start-up’ów IT zainteresowanych rynkiem wietnamskim.

Rejestracja na wydarzenie jest obowiązkowa.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://vnito.org/

HR w Centrach Usług Biznesowych i IT
19 i 20 października w Krakowie odbywa się konferencja poświęcona działaniom HR w obszarach SSC/BPO/ITO. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy managerów i specjaliści zarzadzania kadrami. Dwudniowa konferencja HR w Centrach Usług Biznesowych i IT nie bez przyczyny, na swoją lokalizację wybrała Muzeum Lotnictwa w Krakowie - wydarzenie ma oscylować właśnie wokół tematyki lotniczej.

Celem tej ogólnopolskiej Konferencji jest poszerzanie wiedzy, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska osób związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi w obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorze gospodarki - SSC/BPO/ITO.

Liczba miejsc ograniczona: www.HRwcentrach.pl

20. Międzynarodowe Warsztaty dot. Rozwoju Przedsiębiorczości w Szanghaju (IBI)
W tym roku Międzynarodowe Warsztaty dot. Rozwoju Przedsiębiorczości w Szanghaju (IBI) odbędą się w formie szkolenia trwającego 6 dni, od 23 do 28 października 2017 roku.
Go China

IBI został zaprojektowany dla menedżerów rozwoju biznesu, przedsiębiorców, urzędników rządowych i innych zainteresowanych podmiotów rozwojem, chcących zwiększyć jego zrozumienie i know-how w międzynarodowej współpracy w tym zakresie.

Organizatorem IBI jest Shanghai High Hexing Hi-tech Park Centrum Innowacji, które rozwinęło ponad 400 start-upów w ciągu ostatnich dziesięciu lat z sukcesem w wysokości ponad 91%, głównie koncentrując się na ICT, biomedycynie oraz nowych sektorach materiałów.

Więcej informacji na stronie: www.investsh.org.cn oraz pod adresem email: chenjunma@investsh.org.cn.

Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza na XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Kongres, oferujący wiedzę merytoryczną i najciekawsze informacje z branży, odbędzie się 8-9 listopada 2017 w warszawskim hotelu Sound Garden.

Formuła wydarzenia skupi się wokół paneli dyskusyjnych, którym będą towarzyszyć debaty eksperckie, spotkania B2B oraz sesje networkingowe. Zostaną również wręczone nagrody III polskiej edycji konkursu Bezpieczny Warsztat Roku 2017.

Współorganizatorami wydarzenia są instytucje i organizacje branżowe, m.in. PAIH, STM, SITK, Moveo, a także uczelnie techniczne - Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna.

Więcej informacji wkrótce na www.moto-konferencja.pl.

ANALIZY I RAPORTY

Motoryzacja coraz ważniejsza dla polskiej gospodarki
Rośnie międzynarodowe znaczenie Polski jako producenta motoryzacyjnego. Jak pokazuje raport “Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”, przygotowany przez KPMG i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2016 roku łączna wartość produkcji sprzedanej szeroko rozumianego przemysłu motoryzacyjnego wyniosła ponad 150 mld zł. To wzrost o 10 proc. w skali roku.

W fabrykach ulokowanych w Polsce w 2016 roku wyprodukowano 554,6 tys. samochodów osobowych. Łącznie sprzedaż sięgnęła 81,2 mld zł, o 11,5% więcej niż w 2015 roku. Jak przekonują autorzy raportu, w najbliższych latach segment części i akcesoriów motoryzacyjnych będzie nadal szybko rósł za sprawą napływu nowych inwestycji zagranicznych oraz rosnącej produkcji sprzedanej samochodów.

Eksport produktów przemysłu motoryzacyjnego z Polski w 2016 roku wzrósł o 13% i wyniósł 133,5 mld zł. Najważniejszą kategorią eksportowanych produktów były samochody osobowe (30 mld zł) oraz części i akcesoria (86 mld zł). Duże znaczenie ekonomiczne ma także eksport samochodów użytkowych (14,3 mld zł).

Podobnie jak PAIH, PZPM dostrzega trend wzrostu liczby projektów motoryzacyjnych realizowanych w Polsce, w tym wartości nakładów inwestycyjnych - przede wszystkim na maszyny i urządzenia. W 2016 roku producenci pojazdów samochodowych, części i podzespołów oraz przyczep i naczep (PKD 29) przeznaczyli na inwestycje 7,3 mld zł, tj. o 4% więcej niż w 2015 roku. A kluczową rolę w inwestycjach przemysłu motoryzacyjnego odgrywają nakłady na środki produkcji - maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia.

Więcej informacji http://pzpm.org.pl/1506523216vqrfjrhubkwfumdnyidmcuvqpigjpislykricycdjzjdmnql-f-1113.html

CZY WIESZ, ŻE…

Chińscy blogerzy jadą śladami Jedwabnego Szlaku
Do Polski zbliża się wyjątkowa ekipa podróżników. To chińscy blogerzy z Shaanxi TV, którzy od kilku miesięcy, samochodem podążają trasą Nowego Jedwabnego Szlaku. Podróżnicy z “The Thousand Miles on the Silk Road-the Brand Journey of 2017” do Warszawy zawitają już w piątek, 29 września.

Uczestnicy ekspedycji “The Thousand Miles on the Silk Road-the Brand Journey of 2017.” odwiedzają miasta i najważniejsze punkty na trasie, którą od stuleci trwała wymiana handlowa Państwa Środka z resztą Świata. Do Polski przyjadą prosto z Litwy.

Ich poczynania śledzi 200 tyś. osób. Pierwszy, polski przystanek ekipy “The Thousand Miles on the Silk Road-the Brand Journey of 2017.” będzie już 29 września w hotelu InterContinental w Warszawie o 14:00. Podróżnicy zachęcają do udziału w programie poprzez nagranie przesłania dla chińskiej publiczności, która już 4 sezon śledzi ich długą drogę. (PAIH)

Zobaczcie podróż “The Thousand Miles on the Silk Road-the Brand Journey of 2017.” www.youtube.com/watch?v=_T8Bu8nXzdk

Kontakt do koordynatora projektu: Patrik Gensch patrick@chinatoeuropa.com


Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU S.A. www.paih.gov.pl