POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 18 sierpnia 2016 r.
 Numer 498

AKTUALNOŚCI

38 inwestycji ma „zielone światło” w Polsce
Z początkiem sierpnia PAIiIZ pomyślnie zakończyła kolejne dwie inwestycyjne. Oznacza to, że od początku roku zielone światło na działanie w Polsce otrzymało już 38 projektów o łącznej wartości ponad 404mln euro. To szansa na pracę dla ponad 7600 pracowników.

Pod względem liczby inwestycji aktualnie wspieranych przez PAIiIZ, prym wiodą firmy amerykańskie, które planują realizację w Polsce 49 inwestycji o wartości łącznej 634,6 mln euro. Amerykanie zadeklarowali też utworzenie ponad 11 tys. miejsc pracy w Polsce, jeśli wdrożą wszystkie planowane projekty. Natomiast pozycję lidera - tym razem pod względem całkowitej wartości planowanych w Polsce nowych projektów inwestycyjnych - utrzymały Niemcy.


© Jeff Metzger - Fotolia.com

Firmy zza zachodniej granicy chcą po polskiej stronie Odry zrealizować 23 inwestycje o imponującej wartości ponad miliarda euro. Niemcy, to także drugi po Ameryce kraj, który planuje największą akcję rekrutacyjną, czyli zatrudnienie 7310 pracowników w Polsce. (PAIiIZ)

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20160817/38_inwestycji_ma_zieloneswiatlo_w_polsce

Sitech otwiera nowy zakład we Wrześni
Należący do grupy Volkswagen Sitech otworzył 18 sierpnia zakład produkcyjny we Wrześni. Inwestor będzie produkował w nim kompletne siedzenia dla nowego craftera z wrześnieńskiej fabryki VW. Wejście obu projektów do Polski wspierała PAIiIZ, a sama inwestycja Volkswagena była jedną z największych w dotychczasowym dorobku Agencji.

Centrum produkcyjne Sitech we Wrześni jest pierwszym polskim zakładem tej niemieckiej firmy, gdzie powstawać będą kompletne siedzenia samochodowe. Fabryka powstała specjalnie na potrzeby produkcji Volkswagena craftera. Fotele Sitech będą dostarczane do Volkswagena we Wrześni w systemie „Just in Sequence”, czyli w wyznaczonym czasie i w odpowiedniej kolejności, prosto na linię produkcyjną.


Zakład produkcyjny Sitech

Sitech posiada także centra produkcyjne w Polkowicach oraz Głogowie. Dla inwestora Polska jest coraz ważniejszym partnerem. - Rozwój naszych kompetencji w Polsce ma strategiczne znaczenie dla naszej przyszłości”, mówił podczas otwarcia Thomas Hegel Gunther, prezes Zarządu SITECH. - Września oferuje dla nas idealne warunki pod względem infrastruktury i polityki rynku pracy, dodał Dyrektor Zarządzający ds. Technicznych i Dyrektor Zakładu SITECH w Polsce Adam Holewa. Jak zapewnia Holewa, w nowej fabryce we Wrześni powstać ma co najmniej 80 miejsc pracy. Produkcja siedzeń Sitech do VW Craftera ma rozpocząć się już tej jesieni. (PAIiIZ)

Mała ustawa o „wielkiej innowacyjności”
Mała ustawa o innowacyjności to recepta MNiSW na niską innowacyjność polskiej gospodarki i sposób na wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju. Przygotowany przez MNiSW zestaw instrumentów podatkowych i formalnych uproszczeń został właśnie zaakceptowany przez Radę Ministrów - podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jednym z priorytetów MNiSW jest wzrost innowacyjności czyli stworzenie spójnego systemu rozwiązań premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej. By zachęcić naukowców do komercjalizacji wyników swoich badań, ustawa znosi podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły odpisać od podatku koszty uzyskania patentu.


© Andy Dean-Fotolia.com

Oprócz tego przedsiębiorcy będą mogli odliczać koszty na działalność B+R nie przez trzy, ale przez sześć lat.
Polska w europejskich rankingach innowacyjności zaliczana jest do grupy umiarkowanych innowatorów, jednak dystans między naszym krajem a międzynarodową czołówką wciąż jest ogromny. (MNiSW)

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/rzad-przyjal-ustawe-o-innowacyjnosci.html

Polscy innowatorzy podbijają zagraniczne rynki
Laserowa technologia identyfikacja bakterii, platforma portfela cyfrowego czy urządzenie do monitorowania rytmu serca płodu - to produkty polskich przedsiębiorców, które znalazły się wśród 32 zwycięskich projektów w konkursie GO_GLOBAL.PL organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjni twórcy w ramach programu otrzymają w sumie 5 mln złotych dofinansowania na zagraniczną ekspansję.

Każdy z przedsiębiorców otrzyma do 150 tys. złotych na przygotowanie strategii wejścia na rynki światowe oraz na dopasowanie swoich produktów do specyficznych wymagań konkretnego regionu. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć te środki na rozwój i weryfikację strategii w relacjach z potencjalnymi inwestorami czy partnerami biznesowymi.

W portfolio programu GO_GLOBAL.PL znajdują się firmy, które odniosły znaczące sukcesy rynkowe, m.in. Audioteka, Sotrender, Social WiFi czy VoiceLab.

Z badań NCBR wynika, że dotychczas aż 80% beneficjentów programu znalazło przynajmniej jednego partnera biznesowego na rynkach zagranicznych, a 17% udało się już pozyskać inwestora. Co piąty przedsiębiorca otworzył zagraniczne biuro lub przedstawicielstwo, natomiast co trzeci beneficjent odnotował wzrost sprzedaży oferowanych przez niego produktów lub usług. (NCBiR)

Więcej informacji: www.ncbr.gov.pl/aktualnosci/art,4442,innowacyjne-firmy-z-polski-podbija-zagraniczne-rynki.html

INWESTYCJE

Inwestycje w Słupskiej SSE
W pierwszym półroczu 2016 roku Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 6 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Firmy zainwestują tam 63,62 mln zł oraz utworzą 73 nowych miejsc pracy.

Zezwolenia otrzymały: AMG, która produkować będzie kontenery i konstrukcje stalowe, Grupa Sportex wybuduje cynkownię ogniową, z kolei AJ Food - magazyn do przechowywania żywności. Fabryka Flag Linea rozbuduje swoją inwestycje. Laminopol w  ramach inwestycji wybuduje nowoczesny zakład produkcyjno-magazynowy z laboratorium (w tym B+R), zapleczem socjalnym i biurowym. BranQ podwoi obecną powierzchnię produkcyjną oraz wybuduje nowoczesny magazyn. JAS-FBG zbuduje obiekt magazynowo-biurowy.

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swym zasięgiem 910 hektarów gruntów inwestycyjnych zlokalizowanych na terenie dwóch województw, pomorskiego i zachodniopomorskiego. W strefie działalność prowadzi łącznie 60 firm, które dotychczas zainwestowały 1,6 mld złotych i zatrudniają 5900 osób. (SSSE)

Więcej informacji: http://www.sse.slupsk.pl/index.php/pl/homepage-mainmenu/aktualnosci/1216-latem-nie-zwalniamy-tempa

Kolejne prace w Mieleckiej SSE
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wydała kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności w EURO-PARK MIELEC.

Firma BISPOL zainwestuje 10 mln zł oraz zwiększy zatrudnienie o co najmniej 25 pracowników. Przedsiębiorstwo Pure Energy Systems, która prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad rozwiązaniem dotyczącym fotowoltaiki, planuje uruchomienie produkcji modułów fotowoltaicznych. Przedsięwzięcie szacowane jest na 41 mln zł (zatrudnienie 49 nowych pracowników). Z kolei, Press-Media planuje uruchomić produkcję urządzeń medycznych oraz awioniki lotniczej. Firma XERIMA Jan Szwakop wybuduje halę produkcyjno-magazynową z częścią biurową oraz z niezbędną infrastrukturą. W 2016 roku ARP S.A. udzieliła już 23 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Mieleckiej SSE. (ARP)

Więcej informacji: http://europark.arp.pl/aktualnosci/kolejne-zezwolenia

Największe centrum dystrybucyjne na terenie Łódzkiej SSE
Na terenie Łódzkiej SEE otworzono największe w Polsce centrum dystrybucyjne leków. Przedsiębiorstwo PGF Urtica Sp. z o. o., należące do grupy Pelion S.A., zainwestowało 30 mln zł i jest miejscem pracy dla blisko 250 osób.

Dzięki tej inwestycji spółka będzie w stanie dostarczyć leki do każdego miejsca w kraju w ciągu doby, a w trybie CITO w zaledwie 6 godzin od przyjęcia zlecenia. W ciągu miesiąca z magazynu wydawanych będzie 10 tys. paczek oraz około 5 tys. palet. (ŁSSE)


© Monkey Business - Fotolia.com

Więcej informacji: sse.lodz.pl/2016/08/03/otwarcie-magazynu-pgf-urtica/

WYDARZENIA

Asia Trade know - how
II edycja Asia Trade know - how
W dniach 22-24 września 2016 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie odbędzie się II edycja Asia Trade know - how.

Asia Trade know - how to  wydarzenie  targowo - kongresowe, które ma na celu analizę  nowych możliwości  rozwoju  dla polskich przedsiębiorstw z krajami azjatyckimi. Uczestniczący w imprezie wystawcy będą mieli także okazję wziąć udział w spotkaniach  matchmakingowych z  przedstawicielami firm  azjatyckich, a także zaprezentować swoją ofertę szerokiemu gronu potencjalnych kontrahentów z zagranicy.

Wśród odwiedzających znajdą się producenci, importerzy i eksporterzy oraz pośrednicy handlowi z rynków azjatyckich, a także przedstawicieli ambasad oraz izb gospodarczych m.in. z Indii, Indonezji, Tajlandii, Wietnamu, Tajwanu, Afganistanu, Iranu czy Filipin.

Więcej informacji: http://www.asia-trade.pl/

III. Kongres MŚP Grupy Wyszehradzkiej
21 września 2016 r. o godz. 9:00 w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji odbędzie się Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw Grupy Wyszehradzkiej.

III Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw Grupy Wyszehradzkiej adresowany jest do przedsiębiorców z Polski, Słowacji, Czech i Węgier, którzy mają zamiar lub już eksportują swoje towary transportem drogowym lub morskim do Europy Centralnej i Zachodniej jak i też na cały Świat.

Kongres organizowany jest przez Słowacko-Polską Izbę Handlową, Słowacką Izbę Handlową w Żylinie oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, a patronami honorowymi wydarzenia są Prezydent i Minister Transportu Republiki Słowackiej.

Uczestnictwo w Kongresie jest bezpłatne  po wcześniejszym zarejestrowaniu pod adresem e-mail: zahrza@za.scci.sk lub poprzez link rejestracyjny:  http://za.scci.sk/online/

Program i więcej informacji znajdziesz w linku: http://za.sopk.sk/file.php?id=13_1470314794_pozvanka

Nabór startupów do udziału w targach MSPO
Urząd Miasta Kielce zaprasza startupy do udziału w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Targach Kielce.

Dzięki nawiązanej współpracy z Targami, Miasto Kielce skorzysta z powierzchni wystawienniczej podczas MSPO. Stoisko to zostanie udostępnione osobom posiadającym innowacyjne projekty, które mogą być wykorzystane przez sektor militarny. Mogą być to więc prototypy urządzeń, technologie komunikacyjne, rozwiązania w zakresie medycyny czy tworzenia aplikacji.

Nabór na udział w MSPO ma formę konkursu. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce w dniach 05.08 - 16.08 2016 droga mailową. Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz dane kontaktowe są dostępne na stronie www.invest.kielce.pl. W konkursie mogą brać udział pełnoletni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. (UM Kielce)

CZY WIESZ, ŻE

Język niemiecki, programiści i umiejętności miękkie - to najważniejsze trendy na rynku pracy w sektorze BSS?
Sektor nowoczesnych usług biznesowych (BSS) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, który zatrudnia blisko 200 000 pracowników.

Zdaniem Fundacji Pro Progressio, na rynku wciąż odnotowuje się deficyt kadr operujących językiem niemieckim. Co więcej, według ekspertów deklaratywna znajomość tego języka w Polsce jest znacznie wyższa niż rzeczywiste umiejętności lingwistyczne polskich pracowników, a to właśnie one są jednym z kluczowych czynników decydujących o lokowaniu niemieckiego biznesu nad Wisłą. Co ciekawe, aż 62% firm przyznało, że umiejętności deklarowane przez potencjalnych pracowników w CV niekiedy nie pokrywają się z rzeczywistością.


© Andres Rodriguez - Fotolia.com

Rynek zgłasza także zapotrzebowanie na programistów. W roku 2015 brakowało w Polsce około 30 000 osób do pracy w branży IT. Deficyt absolwentów studiów informatycznych widoczny jest w Polsce od kilku lat, a według Komisji Europejskiej do 2020 roku w całej UE potrzeba będzie około miliona pracowników IT. Szczególnie poszukiwani są specjaliści na stanowiska „software deweloper” oraz ci, zajmujący się big data.

Niezwykle cenne na rynku pracy w branży BSS jest również połączenie dwóch największych trendów rekrutacyjnych: znajomości języka obcego, w szczególności niemieckiego z wykształceniem IT. Kompetencje miękkie są „raczej” (19%) lub „zdecydowanie” (81%) istotne podczas rekrutacji nowych pracowników. Według badan Fundacji Pro Progressio, najczęściej poszukiwanymi kompetencjami miękkimi w branży BSS są: otwartość i komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, kreatywność, dobra organizacja pracy, nastawienie na rozwój, orientacja na klienta oraz na efekt. (ProProgressio)

Więcej informacji: www.outsourcingportal.eu/pl/trzy-najwazniejsze-trendy-na-rynku-pracy-w-sektorze-bss


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl