PAIH Business Brief styczeń 2019, Numer 15
Nie przegap...
... okazji i już dziś złóż wniosek do programu Start Alliance: Discover Vienna - Life Sciences
Program dedykowany jest firmom i start-upom, które zajmują się naukami przyrodniczymi, w tym biotechnologią i biogospodarką. Co zyskujesz? Dostęp do wiedeńskiego ekosystemu, udział w warsztatach dedykowanych m.in. finansowaniu start-upów, wsparcie Vienna Business Agency oraz udział w międzynarodowym wydarzeniu towarzyszącym: BIO-Europe Spring 2019. Produkty firm zgłaszających się do programu powinny wykraczać poza etap idei lub prototypu oraz powinny z powodzeniem być wprowadzone na rynek krajowy.

Start Alliance to inicjatywa miasta Berlina oraz organizacji Berlin Partner. Jej celem jest sieciowanie najbardziej innowacyjnych miast na świecie oraz tworzenie platformy do przepływu innowacyjnych firm.

Rekrutacja na wydarzenie trwa do 25 lutego 2019 r.

Więcej >>

Wydarzenia

Misja gospodarcza do Kazachstanu (Turkiestan, Szymkent)
Termin: 29 stycznia-2 lutego 2019 r.
Miejsce: Kazachstan
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA
Termin: 12-15 lutego lutego 2019 r.
Miejsce: Poznań
10th Conference + Expo - Pharmacy& Medical Management & Communication- stoisko promocyjne PAIH
Termin: 1-3 lutego 2019 r.
Miejsce: Ateny, Grecja
Misja gospodarcza do Mozambiku
Termin: 3-7 marca 2019 r.
Miejsce: Maputo, Mozambik
Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®
Termin: 12-13 marca 2019 r.
Miejsce: Bydgoszcz
Start Alliance Berlin: Female Founders
Termin: 18-28 marca 2019 r.
Nabór do: 18 lutego 2019 r.
Miejsce: Berlin, Niemcy
Międzynarodowe targi spożywcze SENEFOOD & SNEEPACK
Termin: 19-22 marca 2019 r.
Nabór do: 3 marca 2019 r.
Miejsce: Dakar, Senegal
Middle East Pharma Cold Chain Congress
Termin: 19-23 marca 2019 r.
Miejsce: Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

Prognozowane trendy makroekonomiczne w 2019 r.
Po bardzo udanym dla polskiej gospodarki 2018 r., kolejny rok również zapowiada się dobrze. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się wyzwania, związane przede wszystkim z prognozowanym, wolniejszym wzrostem gospodarczym w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech - przewiduje Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Jak wylicza Arkadiusz Krześniak, dynamika PKB w 2018 r. wyniosła co najmniej 4,9 proc. Jego zdaniem w 2019 r. wzrost PKB powinien również być silny, osiągając 3,8 proc. ­­- Warto jednak podkreślić, że gospodarka Polski, podobnie jak gospodarki strefy euro, wkracza w okres wolniejszego wzrostu, ze znacznie wyraźniej rysującymi się ryzykami, w porównaniu z tymi, które mogliśmy obserwować w roku ubiegłym - zaznacza.

Zdaniem eksperta banku, w najbliższych kwartałach popyt krajowy będzie nadal silny. Przy wciąż bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i relatywnie wysokim wzroście wynagrodzeń oraz niskiej inflacji konsumenta - realna siła nabywcza gospodarstw domowych będzie wysoka. Dynamika spożycia prywatnego w 2019 r. powinna utrzymać się na poziomie powyżej 4 proc. Ożywienie inwestycyjne będzie kontynuowane przy zwiększeniu udziału inwestycji mieszkaniowych, wspieranych niskimi stopami procentowymi i wzrostem cen nieruchomości. Na dobrą koniunkturę inwestycyjną, wpływ będzie miała również utrzymująca się wysoka dynamika wynagrodzeń i wysoki poziom zatrudnienia - przewiduje Arkadiusz Krześniak. Więcej >>

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Mirosław Gojdź - manager z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym. W trakcie swojej kariery zawodowej był m.in. radcą handlowym, kierownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach, Prezesem Zarządu KGHM Interferie S.A. (wprowadził spółkę na GPW), Dyrektorem Oddziału DGP Grupa Polska Sp. z o.o., Dyrektorem Oddziału Ruch S.A. w Warszawie, Dyrektorem AMI „Rezydencje”.


Kontakt:

Ateny, Grecja
Tel.: +30 694 391 40 30
miroslaw.gojdz@paih.gov.pl
greece.trade.gov.pl

Narzędzia wsparcia

Branżowe programy promocji
W ramach programów branżowych PAIH organizuje na wybranych imprezach wystawienniczych stoiska informujące o polskiej branży. Jest to również okazja do zaprezentowania potencjału Polski. Ze względu na ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską, na stoiskach narodowych polskie firmy nie mogą występować w charakterze wystawców, ale mają możliwość korzystania z ich infrastruktury jako miejsc spotkań z kontrahentami, prezentacji materiałów i filmów reklamowych. Udział w programach promocji umożliwia przedsiębiorcom ekspansję na nowe perspektywiczne rynki pozaunijne, często odległe i kosztowne, których, ze względu na istniejące ryzyko oraz koszty, przedsiębiorcy dotąd nie wybierali w swoich strategiach rozwoju.

W tym roku PAIH bierze udział w 35 imprezach targowych, z których największe to:

MEDICA (Duesseldorf, Niemcy), Miami International Boat Show, Bio International Convention (Filadelfia, USA), Cosmoprof (Bolonia, Włochy), AAPEX Las Vegas (USA), JCK Las Vegas (USA), Index International Design (Dubaj, ZEA), China Coal & Mining Expo (Pekin, Chiny), Bygg Reis Deg (Lillestrom, Norwegia)

Więcej >>

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Zbudowaliśmy skalę, teraz czas na optymalizację i efektywność - cel 70-u ZBH osiągnięty!
Ostatnie 2,5 roku upłynęły w PAIH pod znakiem wytężonej pracy nad tworzeniem siatki lokalnych biur wsparcia polskiego eksportu na rynkach międzynarodowych. Udostępniliśmy 70 biur i meryto­rycznych zespołów, co daje polskim przedsiębiorcom, jak i inwestorom zainteresowanym Polską, solidny network biznesowy.
Rekordowy rok
Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła w 2018 r. aż 71 projektów BIZ na kwotę 2,13 mld euro. To najlepszy wynik w jej historii.
Bohr Tech wśród globalnych liderów technologii kwantowych
Podczas międzynarodowej konferencji Quantum for Business, Microsoft ogłosił partnerstwo z Bohr Technology, polskim startupem tworzącym rozwiązania z dziedziny technologii kwantowych.
Polska w czołówce państw atrakcyjnych inwestycyjnie
Według amerykańskiego CEOWORLD Magazine Polska jest drugim najlepszym miejscem do robienia biznesu. Nasz kraj wyprzedziła tylko Malezja.
Tajwański inwestor w Zabrzu
Tajwański producent części samochodowych Iron Force wybuduje zakład w Zabrzu. Inwestycja opiewa na ponad 80 mln zł i ma zostać zrealizowana do końca 2023 r. Pracę znajdzie tam ponad 100 osób. Wsparcie i doradztwo lokalizacyjne inwestorowi zapewnił Obszar Inwestycji Bezpośrednich PAIH przy udziale Zagranicznego Biura Handlowego w Tajpej.
Polski system smart home w Emiratach
Grenton, polski producent innowacyjnych systemów automatyki budynkowej, podpisał kontrakt z emirackim dystrybutorem. W przygotowaniach do ekspansji spółkę wsparło biuro handlowe PAIH w Dubaju.
Opel uruchamia nową linię produkcyjną silników w Tychach
W Tychach Opel uruchomił produkcję silnika PureTech. Polska jest trzecim krajem - po Francji i Chinach - gdzie produkowane będą te niskoemisyjne i nagradzane jednostki napędowe francuskiego koncernu Groupe PSA. Projekt modernizacji tyskiej fabryki wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Mercedes zainwestuje w fabrykę baterii do e-aut
Mercedes-Benz Cars ogłosił, że w Jaworze rozpocznie produkcję baterii do samochodów elektrycznych. Drugi, obok istniejącego zakład, powstanie kosztem ponad 200 mln euro. Z niemieckim koncernem od lat współpracuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Grupa Trias zdobywa kontrakt i zakłada spółkę w USA przy wsparciu PAIH
Polska firma TRIAS AVI tworząca zintegrowane systemy multimedialne i oświetleniowe założyła przy wsparciu nowojorskiego biura PAIH spółkę w USA. W ramach pierwszego amerykańskiego kontraktu, Trias International modernizuje sieci kin Regal powiązanych kapitałowo z Cinema City.
PAIH zabrał polskich przedsiębiorców na najważniejszy szczyt w Indiach
Polskie firmy z branży IT, spożywczej, wellness&spa, medycznej, FMCG oraz gospodarki odpadami biorą udział w największym w Indiach szczycie gospodarczym i targach wystawienniczych.
Najmniejsi mają największy apetyt na ekspansję - podsumowanie trzech naborów do PMT
Aż 95 wniosków złożyli przedsiębiorcy do trzeciego, ostatniego w 2018 r., naboru do projektu Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem dotyczył on wsparcia ekspansji na rynkach ZEA i Kenii.

Czy wiesz, że...

... wystartował Klub Polskiego Biznesu w Senegalu
Zagraniczne Biuro Handlowe w Dakarze kierowane przez Leszka Białego powołało elitarny Klub Polskiego Biznesu w Senegalu, którego celem będzie wsparcie obu krajów w rozwoju ich wzajemnych stosunków gospodarczych i handlowych. Klub przeznaczony jest dla firm senegalskich, zainteresowanych współpracą handlową i gospodarczą z Polską. Utworzona grupa, poprzez platformy komunikacyjne takie jak: WhatsApp i listy mailingowe będzie na bieżąco informowana o ofertach polskich przedsiębiorstw poszukujących partnerów handlowych w Senegalu. Cała struktura ma na celu przyspieszenie i ułatwienie polskim firmom znalezienia odpowiedniego partnera do współpracy. Więcej >>

... polska firma liderem innowacyjnych rozwiązań w branży krwiodawstwa
Wszyscy wiemy, jak ważne jest oddawanie krwi, jednak nie każdy orientuje się jak skomplikowany jest system poboru, przechowywania i transportu krwi oraz osocza. W Polsce mamy 23 banki krwi i 140 centrów krwiodawstwa, które systematycznie unowocześniane są także dzięki rozwiązaniom technologicznym polskiej firmy M2MTeam z Warszawy. Po sukcesach w Polsce przyszedł czas na ekspansję zagraniczną. Szczególnie interesującym regionem, z punktu widzenia zarządu firmy, okazał się Bliski Wschód. Tu z pomocą przyszła PAIH, dzięki której M2MTeam będzie obecna na zbliżających się targach Arab Health w Dubaju. W ramach realizacji programu Brand, przestrzeń polskiego stoiska narodowego zostanie udostępniona firmie na potrzeby spotkań z kontrahentami. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120