POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 15 października 2015 r.
 Numer 455

AKTUALNOŚCI

Równy system zachęt dla zagranicznych i polskich inwestorów
- Widzimy trend ku modernizacji systemu zachęt inwestycyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej. Nie ma kraju, który by ich nie aktualizował - mówił prezes PAIiIZ, Sławomir Majman podczas spotkania z dziennikarzami nt. wyników najnowszego raportu „Zachęty inwestycyjne w krajach Europy Środkowo - Wschodniej (EŚW)” opublikowanego przez PAIiIZ.

O zachętach w krajach EŚW dla IAR opowiada Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ oraz Marek Szostak, wicedyrektor DIZ

Na tle sąsiadów z regionu Polska ma korzystny i prosty system zachęt inwestycyjnych. W niektórych regionach kraju, jak np. w Polsce Wschodniej przedsiębiorca może uzyskać nawet 50% wsparcia. Polska oferuje szeroki wachlarz zachęt od grantów na zatrudnienie, poprzez granty inwestycyjne, zwolnienia z podatku dochodowego, po zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Mitem jest, że pomoc publiczna i zachęty inwestycyjne dostępne są tylko dla zagranicznych inwestorów. Warunki dla polskich firm są identyczne - przekonywał podczas spotkania, Marek Szostak, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ. W specjalnych strefach ekonomicznych inwestycje polskich przedsiębiorców na koniec 2014 r. wyniosły 19,4 mld zł. Ponad 50% kapitału zainwestowanego w strefach: słupskiej, suwalskiej oraz starachowickiej to wydatki firm z polskim kapitałem. - 213 tys. osób w Polsce przynosi pieniądze do domu tylko dzięki temu, że istnieją specjalne strefy ekonomiczne - komentował prezes Sławomir Majman.


Maksymalna intensywność pomocy regionalnej

Od 1 lipca 2014 r. obowiązuje nowa mapa pomocy regionalnej. W Warszawie maksymalna regionalna pomoc wynosi 15%, a od 1 stycznia 2018 r. 10%.Mapa maksymalnej intensywności pomocy regionalnej w Polsce od 1 lipca 2014 r. (żródło: PAIiIZ)

PAIiIZ jest również przewodnikiem dla polskich przedsiębiorców po systemach zachęt inwestycyjnych dostępnych za granicą. Polskie przedsiębiorstwa decydujące się na ekspansję zagraniczną, mogą korzystać z szeregu programów wspierających ich rozwój na rynkach zagranicznych. Dla przykładu francuski inkubator IT Paris & CO oferuje firmom darmowe biuro na 3 miesiące na poznanie rynku, w Wielkiej Brytanii działa system zachęt dla firm z sektora high tech - tzw. R&D tax credits, a w USA - program Start UP NY.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20151013/rowny_system_zachet_dla_zagranicznych_i_polskich_inwestorow. (PAIiIZ)

Polska Wschodnia dziś i jutro
- 970 kontraktów o wartość 407,2 mln zł, podpisanych przez firmy z 5 województw, a do tego 185 wydarzeń promujących makroregion Polska Wschodnia na całym świecie, to bilans prowadzonego przez PAIiIZ pięcioletniego Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, przypomniał prezes PAIiIZ, Sławomir Majman. W dniach 14-15 października w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca program „Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013” oraz zapowiadająca kolejną edycji programu na lata 2014-2020”.

Konferencja „Polska Wschodnia dziś i jutro”

- Od 2010 roku, kiedy za realizację programu odpowiadała PAIiIZ powstało ponad 21 tys. nowych miejsc pracy w PL Wschodniej - dodał prezes Majman. Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (JST) wzięli udział w 185 wydarzeniach o charakterze promocyjnym zorganizowanych przez Agencję, w tym: w 80 wydarzeniach targowych, 66 misjach wyjazdowych obejmujących swym zasięgiem cały świat, 8 misjach przyjazdowych, 6 wizytach studyjnych dla przedstawicieli JST, 6 forach gospodarczych oraz 8 konferencjach zagranicznych. Najwięcej kontraktów zawarto w województwie lubelskim (382 kontrakty na kwotę 109,8 mln zł), natomiast województwo podkarpackie odnotowało największą łączną wartość, kontraktów opiewającą o wartość 153,6 mln zł. Liderem pod względem wartości kontraktów okazała się branża spożywcza (566 kontraktów na łączną kwotę 196 mln zł). Wśród sektorów, które finansowo najbardziej skorzystały z projektu są także: lotnictwo, przemysł maszynowy, meblowy oraz jachtowy.


Konferencja „Polska Wschodnia dziś i jutro”

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20151014/polska_wschodnia_dzis_i_jutro. (PAIiIZ)

Design i IT promują Polskę na EXPO 2015
Im bliżej końca wystawy EXPO 2015 w Mediolanie, tym Polska staje się na niej coraz bardziej popularna, zarówno wśród turystów, jak i światowych decydentów. W dniach 10-11 października 2015 Pawilon Polski pobił kolejny rekord odwiedzających.

Wystawa Designed in Poland na EXPO 2015 w Mediolanie

W tym czasie w Mediolanie Komisarz Generalny Sławomir Majman przyjął między innymi delegację z Japonii z wiceszefem agencji inwestycyjnej JETRO oraz komisarzem japońskiego pawilonu na EXPO. Natomiast z premierem Litwy Algirdasem Butkevičiusem rozmawiał o inwestycjach i eksporcie produktów spożywczych.

Na finiszu wystawy EXPO 2015 Polska promuje się przez wschodzące gwiazdy rodzimej gospodarki - wzornictwo przemysłowe oraz sektor nowoczesnych technologii. 12 października, pokazem mody projektanta Michała Starosta, rozpoczęła się wystawa „Designed in Poland”. Design to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów polskiego eksportu i zyskujący na znaczeniu ambasador marki „Made in Poland”. Jak wynika z raportu Young European Designers, przygotowanego przez MyBaze.com, w Polsce działa około 4000 młodych projektantów, a nasz rodzimy sektor wart jest około 1 mld $.

Wystawa Designed in Poland na EXPO 2015 w Mediolanie

Na trwającej w Pawilonie Polskim w Mediolanie wystawie można zobaczyć przykłady współczesnego polskiego wzornictwa przemysłowego specjalnie wybrane przez PAIiIZ, aby nawiązać do hasła przewodniego EXPO 2015, czyli „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Motywem przewodnim kolekcji jest stół i jedzenie. Równocześnie z „Designed in Poland” w Polskim Pawilonie promuje się druga „lokomotywa” polskiego eksportu, czyli sektor IT, w tym polskie startupy technologiczne. Podczas Tygodnia Polskiej Branży ICT na EXPO 2015 pokazane zostaną najciekawsze innowacje i inteligentne technologie z Polski w tym robot EUgenius. Każdy z eksponatów udowadnia, że Polska zmierza ku gospodarce opartej na wiedzy.

Tydzień ICT na EXPO 2015

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20151012/design_i_it_promuja_polske_na_expo_2015. (PAIiIZ/PARP)

PAIiIZ stawia na MŚP
Wzmocnienie wsparcia polskich małych i średnich przedsiębiorców zapowiedzieli wspólnie minister gospodarki Janusz Piechociński oraz wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski, podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Odbywające się w Katowicach wydarzenie przyciągnęło w tym roku ponad sześć tysięcy gości z prawie 50 krajów. W panelach eksperckich wziął udział nowy członek zarządu PAIiIZ ds. strategii, Michał Dąbrowski, który dyskutował m.in. na temat rosnącego znaczenia zarówno innowacji w małych i średnich firmach, jak i ogólnoświatowego łańcucha dostaw w tym sektorze.

Jak podkreślał wiceprezes Michał Dąbrowski, popularny do niedawna model biznesowy oparty o konkurencję cenową jest już nieaktualny, wobec wzmożonej rywalizacji ze strony rynków rozwijających się. Szansą zwłaszcza dla polskiego sektora MŚP jest model o wysokiej wartości dodanej i konkurowanie jakością. Wiceprezes Agencji przytoczył przykłady wiodących polskich eksporterów oraz inwestorów z sektora technologicznego, którzy na dobrej reputacji tworzą rozpoznawalność swoich marek za granicą. Podczas debaty podkreślano, że Polska powinna wspierać zwłaszcza te firmy, które mają potencjał globalny, ale potrzebują impulsu do wyjście poza otoczenie lokalne. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Polarnik Marek Kamiński inwestuje w Słupskiej Strefie
8 października 2015 roku w podstrefie „Koszalin" Słupskiej Strefy Ekonomicznej rozpoczęto budowę nowoczesnego Centrum Logistycznego Invena Log Sp. z o.o. S.K., którego inwestorem jest słynny polarnik Marek Kamiński.

Realizowane przez Marka Kamińskiego Centrum Logistyczne w Koszalinie ma działać w pobliżu budowanej właśnie drogi ekspresowej S6 Gdańsk-Szczecin. W ramach inwestycji powstaną magazyny wysokiego składowania oraz część biurowa o łącznej powierzchni około 8 tys.m². Realizacja procesów logistycznych opierać się będzie na systemie WMS - Warehouse Managment System. System ten pozwala na bieżąco zza biurka monitorować i zarządzać pracą magazynu, przepływami towarów i realizacją dostaw.


Pdróżnik Marek Kamiński podczas uroczystego rozpoczęcia budowy nowego centrum logistycznego (źródło: PARR S.A.)

Ukończenie budowy planowane jest na wiosnę 2016 roku. Wartość projektu wyniesie 14 mln zł. (UM Koszalin)

Lubań z inwestycjami wartymi 90 mln zł
Kosikowski & Kresky oraz Kermaan mają zgodę na prowadzenie inwestycji w podstrefie Lubań Kamiennogórskiej SSE. Działa tam już 9 przedsiębiorców, którzy ulokowali łącznie 90 mln zł i stworzyli 900 miejsc pracy.

Spółka Kosikowski & Kresky specjalizuje się w wytwarzaniu maszyn i automatów służących do produkcji telewizorów, radioodbiorników, monitorów, laptopów. Firma zainwestowała w Lubaniu 6 mln zł i zatrudnia 45 osób. Aż 90 proc. jej produktów jest eksportowana.

Natomiast polska spółka Kermaan zainwestuje 3 mln 250 tys. zł w produkcję okapów kuchennych i artykułów wyposażenia kuchni. Kermaan S.C. rozwinie także działalność projektową i badawczo-wdrożeniową. 70% wyrobów sprzeda za granice naszego kraju.

Dotychczas Zarząd Kamiennogórskiej Strefy Ekonomicznej wydał 116 zezwoleń. Utworzono około 7 tys. miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne przekroczyły 2,2 mld zł. (KSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,6684

3,7426

Euro

4,1872

4,2718

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 15.10.2015

WYDARZENIA

Potencjał gospodarczy Afryki Wschodniej
21 października 2015 r. o godzinie 11.00 w hotelu REGENT w Warszawie odbędzie się seminarium nt. potencjału gospodarczego Afryki Wschodniej. Wydarzenie organizuje PAIiIZ w ramach programu Go Africa.

Podczas spotkania eksperci PAIiIZ opowiedzą o sytuacji gospodarczej w regionie Afryki Wschodniej. Zaprezentują także case study Rwandy, jako hubu do prowadzenia działalności gospodarczej w całym regionie. Goście rozmawiać będą też o szansach i barierach dla prowadzenia działalności gospodarczej w Etiopii przy okazji planowanej misji gospodarczej do tego kraju.

Wszystkich zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację do 19 października 2015 na stronie: www3.paiz.gov.pl/konferencje/?East_Africa. (PAIiIZ)

II Kongres E(x)plory
2 grudnia 2015 roku na Uniwersytecie Warszawskim w Centrum Nowych Technologii odbędzie się II Kongres E(x)plory.

II Kongres E(x)plory

Tematyka II Kongresu E(x)plory łączy młodych innowatorów, dojrzałe start-upy oraz inwestorów i biznes. Wątkiem przewodnim będzie dyskusja nad temat optymalnych warunków dla rozwoju innowacji, koniecznych zmian legislacyjnych i nowych instrumentów wsparcia dla innowatorów.

Kongres skierowany jest do młodych innowatorów, przedstawicieli startupów, innowacyjnych firm, funduszy inwestycyjnych, centrów transferu technologii na uczelniach i w instytutach naukowych a także do instytucji i urzędów wspierających innowacje.

II-mu Kongresowi towarzyszyć będą dwa wydarzenia: Edycja Specjalna Konkursu Naukowego E(x)plory oraz „Spotkania z innowacjami” dla wycieczek szkolnych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji oraz rejestracja: http://kongres.explory.pl. (kongres.explory.pl)

Kraj Basków - technologie i innowacje
Możliwościom inwestycyjnym kraju Basków oraz potencjalnym obszarom współpracy w zakresie technologii i innowacji poświęcona zostanie konferencja, która odbędzie się 27 października o 11:00 w  Rezydencji Belweder (Sala Konferencyjna, ul. Flory 2, Warszawa).

Region Kraju Basków jest jednym z największych skupisk przemysłowych w Hiszpanii. Konsekwentnie realizowana polityka przemysłowa, w której nacisk kładziony jest na innowacje, a także lokalizacja nad Atlantyckim Łukiem Europy Południowej sprawiają, że region ten jest atrakcyjnym miejscem dla inwestycji firm produkcyjnych w sektorach: energetycznym, motoryzacyjnym, lotniczym, maszynowym, informatycznym oraz biotechnologicznym.

Zgłoszenia do udziału w konferencji prosimy przesyłać do 26 października do godz. 12.00 na adres: www3.paiz.gov.pl/konferencje/?Basque_Country.

Organizatorem wydarzenia jest PAIiIZ oraz Agencja Rozwoju Przemysłu Kraju Basków (SPRI). (PAIiIZ/SPRI)

Klub eksportera: Eksport bez ograniczeń
„Eksport bez ograniczeń - czyli jak utrzymać tempo wzrostu” to tytuł debaty z udziałem eksporterów, która odbędzie się podczas corocznego spotkania Klubu Eksportera „Rzeczpospolitej”.

Spotkanie ma na celu budowanie elitarnego grona Klubu Eksportera dziennika „Rzeczpospolita”, w którym przedsiębiorcy z różnych branż wymieniać będą doświadczenia związane z ekspansją zagraniczną.

Podczas tegorocznego spotkania wręczona zostaną również nagrody w trzech kategoriach:

Lider eksportu (ocena pozycji i stabilności sprzedaży zagranicznej); Najbardziej dynamiczne wejście na rynek zagraniczny; Najbardziej innowacyjny eksporter oraz wyróżnienie specjalne.

Debata odbędzie się: 22 października o g. 15.00 w Villi Foksal, ul. Foksal 3/5

Udział w spotkaniu jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji.

Więcej informacji: www.rp.pl/klubeksportera2015. (rp.pl)

ANALIZY I RAPORTY

Imponujący sukces Polski SSE w Global Free Zones of the Year 2015
Financial Times fDi's Magazine ogłosił raport Global Free Zones of the Year 2015. Tegoroczne zestawienie okazało się wielkim sukcesem dla polskich specjalnych stref ekonomicznych, zwłaszcza dla Katowickiej, określonej jako wschodząca, światowa gwiazda.

O znaczeniu i jakości Polski w światowym rankingu Specjalnych Stref Ekonomicznych świadczy liczna reprezentacja polskich stref wśród tegorocznych zwycięzców Global Free Zones of the Year 2015. Najwięcej nagród zebrała Katowicka SSE. Została ona uznana za głównego rywala tegorocznego światowego lidera DMCC Free Zone ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tak wysokie noty katowicka strefa otrzymała dzięki zwycięstwu w całej Europie oraz uzyskaniu pozycji lidera regionu Europy Środkowo - Wschodniej. Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną wyróżniono również w kategorii atrakcyjnego miejsca dla dużych najemców oraz drugim miejscem w Europie dla sektora MŚP. W tej kategorii statuetka i tytuł lidera powędrowała do Łódzkiej SSE, która również została wyróżniona za rozwój współpracy z Chinami. O wielkim sukcesie może mówić też Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która okrzyknięta została wiceliderem stref w Europie. Dodatkowo wyróżnioną ją za modernizację infrastruktury. Jury dostrzegło działania Starachowickiej SSE na rzecz rozwoju systemu kształcenia w strefie i stworzenie Świętokrzyskiego Klastra Edukacji Zawodowej. Analogiczne wyróżnienie otrzymała też Katowicka SSE.

Wszystko wskazuje na to, że w Europie polskie strefy są bezapelacyjnie najlepsze. (PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl