POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA
NEWSLETTER
8 luty 2007
Numer 8

SPIS TREŚCI

 

AKTUALNOŚCI

Konferencja „Doing business in Masovia”

PAIiIZ objęła patronat nad konferencją "Doing Business in Mazovia - The Business Heart of Poland" organizowanej przez Agencję Rozwoju Mazowsza. Konferencja odbędzie się 1 marca 2007 r. w Warszawie.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany potencjał inwestycyjny Mazowsza. Omówione zostaną prawne i finansowe aspekty procesu inwestycyjnego w tym regionie, a także możliwości oferowane przez rynek nieruchomości. Istotnym punktem programu będą studia przypadków projektów inwestycyjnych z wybranych sektorów gospodarki. W jednym z paneli z udziałem przedstawicieli władz Mazowsza przedstawiona zostanie rola i możliwości lokalnych urzędów w procesie obsługi inwestora.

Konferencja będzie też okazją do spotkania i nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami firm zagranicznych, władzami Mazowsza oraz przedstawicielami placówek dyplomatycznych. Dla inwestorów zagranicznych przewidziana jest następnego dnia wycieczka po Mazowszu.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych objęła patronat nad tym wydarzeniem. PAIiIZ będzie reprezentowana przez panią Iwonę Chojnowską - Haponik, Dyrektor Departamentu Obsługi Inwestora.

Program konferencji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie PAIiIZ oraz Agencji Rozwoju Mazowsza pod adresem: www.armsa.pl.

Nowy portal dla inwestorów w Opolu

Opolskie Centrum Obsługi Inwestora, jeden z partnerów PAIiIZ, uruchomiło nowy portal internetowy, służący wyszukiwaniu ofert inwestycyjnych.

Portal posiada wyszukiwarkę nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje. Są one podzielone na tereny zabudowane (budynki o wielkości do 65 000 metrów kwadratowych) oraz niezabudowane (działki o wielkości do 300 hektarów). Gminy województwa opolskiego mają możliwość samodzielnego dodawania nowych informacji oraz bieżącego aktualizowania wiadomości już zamieszczonych w portalu. Oferta każdej działki jest uzupełniona zdjęciami oraz mapami terenu inwestycyjnego.

Więcej informacji: www.coi.opolskie.pl

Do spisu... 

INWESTYCJE W POLSCE

Galeria Malta


Wizualizacja planowanego centrum handlowego. Źródło: Neinver
Ponad 125 milionów euro zainwestuje hiszpańska firma Neinver w budowę nowoczesnego centrum handlowego w Poznaniu. Galeria Malta powstanie do końca 2008 roku, znajdzie w niej pracę półtora tysiąca osób.

Centrum handlowe zajmie ponad 150 tysięcy m2 powierzchni, znajdą się w nim sklepy, punkty usługowe, multikino, centrum rekreacyjne oraz kawiarnie i restauracje. Już dziś polskie i międzynarodowe sieci handlowe zarezerwowały 70 % powierzchni.
Projekt Galerii został przygotowany wspólnie przez dwie polskie pracownie, natomiast koncepcja wystroju powstaje w studiu portugalskiego architekta Paolo Nobo.

Neinver jest jednym z głównych europejskich deweloperów. Galeria Malta nie jest jego jedyną inwestycją w Wielkopolsce. Oprócz niej firma buduje również pierwsze w tym regionie centrum Outlet Factory, które zostanie oddane do użytku w tym roku.

Do spisu... 

CEMEX inwestuje w cementownie

Jeden ze światowych producentów betonu i kruszyw, koncern CEMEX, zainwestuje ok. 200 mln złotych w swoje cementownie w Chełmie i Rudnikach. Firma przeznaczy nakłady głównie na modernizację obecnych linii cementowych oraz w projekty prośrodowiskowe. Ponadto firma przeznaczy 21 mln zł na współfinansowane ze środków unijnych projekty inwestycyjne związane z cementownią Chełm.


Cementownia CEMEX w Chełmie. Źródło: CEMEX
W cementowniach spółki rozpocznie się w tym roku modernizacja pieców obrotowych oraz młynów cementu. Firma zainwestuje również w zwiększenie wydajności załadunku cementu oraz rozpocznie budowę nowych hermetycznych składów klinkieru.

CEMEX Polska planuje też dalszy rozwój swojej działalności w obszarze produkcji betonu towarowego oraz kruszyw. Znaczący wzrost zatrudnienia w 2007 r. zależeć będzie głównie od ewentualnych przejęć oraz rozwoju koniunktury. Niezależnie jednak od tego Cemex Polska planuje zatrudnienie ok. 60 fachowców z różnych dziedzin.
Dynamicznie rozwijający się sektor budowlany sprawia, że w przeciągu kilku lat większość producentów cementu osiągnie górną granicę swoich możliwości produkcyjnych. To skłania wszystkich do inwestowania w moce produkcyjne.

CEMEX jest obecny na polskim rynku od marca 2005 roku, zatrudnia ponad 1 300 osób. Działalnością koncernu w Polsce zarządza CEMEX Polska Sp. z o.o. Firma należy do krajowej czołówki producentów cementu i kruszyw.

Do spisu... 

AB Foods Polska Sp. z o.o. w Nowej Soli

Brytyjski koncern Associated British Foods zainwestuje w Nowej Soli. AB Foods Polska Sp. z o.o. wybuduje nowoczesną fabrykę na terenie podstrefy Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zatrudnienie w pierwszym etapie inwestycyjnym znajdzie co najmniej 120 osób, a nakłady przewyższą kwotę dziesięciu milionów euro. Całkowita wartość nakładów inwestycyjnych może przekroczyć 30 milionów euro.

Do końca 2007 r. AB Foods uruchomi w Nowej Soli produkcję żywności typu instant o smakach orientalnych kuchni - chińskiej, tajskiej, indyjskiej. Zakład powstanie na działce o wielkości ok. 8 ha. W ciągu najbliższych 3-5 lat, zależnie od wyników firmy, inwestor planuje uruchomić kolejne linie do produkcji dań gotowych, makaronów oraz pieczywa chrupkiego. Żywność trafi początkowo na rynek brytyjski, a następnie również polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedsiębiorca rozważa również uruchomienie centrum badawczo - rozwojowego dla rozwoju nowych produktów. O wyborze lokalizacji przesądziło atrakcyjne położenie miasta pod względem logistycznym - ułatwiającym transport do Europy Zachodniej, a także dostępność wykwalifikowanych pracowników oraz kadry menadżerskiej.

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

  • Sytuacja na rynku pracy: Liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2007 wyniosła 2 367,4 tys. osób i w porównaniu do końca grudnia 2006 r. wzrosła o 58 tys. osób (2,5%). Styczeń w tym roku charakteryzuje się najniższym wzrostem bezrobocia od trzech lat (styczeń 2006 - 18%, styczeń 2005 - 19,4%, styczeń 2004 - 20,6%).
    W styczniu 2007 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,7 tys. ofert pracy - (wzrost 63,9% w porównaniu do grudnia 2006 r.)

  • Według szacunków GUS - w grudniu 2006 r. podstawowe tendencje w zakresie zmian cen w przemyśle i budownictwie kształtowały się następująco: w grudniu 2006 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,8% wyższe niż przed rokiem (wobec odpowiednio 0,2% w grudniu 2005 r.). Największy wzrost cen odnotowano w górnictwie rud metali (31,8%). Wzrosły również ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę - o 5,4%. W przetwórstwie przemysłowym zanotowano wzrost cen o 1,7%.

  • Spadek cen zanotowano w grudniu w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,0%), a także ceny produkcji pojazdów samochodowych (o 3,4%). Najbardziej obniżyli ceny producenci sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 14,8%).

  • Według danych NBP, w grudniu 2006 r. kurs dolara amerykańskiego był niższy porównaniu z grudniem 2005 r. o 11,2%, a euro - o 1,1%.

  • Inflacja w Polsce w latach 1995 - 2006:


  • Kursy walut:

Kupno

Sprzedaż

Dolar

2,9449

3,0043

Euro

3,8273

3,9047

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 08.02.2007

Do spisu... 

Z REGIONÓW

Park Przemysłowy w Bydgoszczy

Założony pod koniec 2004 roku Bydgoski Park Przemysłowy (BPP) jest dziś jednym z najmłodszych, a równocześnie największych parków w Polsce. Inwestorom oferuje blisko trzysta hektarów terenów położonych w granicach miasta. Park, który powstał z inicjatywy Zakładów Chemicznych „Zachem”, gminy Bydgoszcz oraz Akademii Techniczno-Rolniczej, działa w formie spółki prawa handlowego.


Źródło: Bydgoski Park Przemysłowy

Na terenie Polski działa ponad trzydzieści różnego rodzaju parków przemysłowych i technologicznych. Każdy z nich posiada swój własny indywidualny charakter, wynikający z uwarunkowań społecznych i ekonomicznych regionu, w którym się znajdują.

Głównymi gałęziami gospodarki województwa kujawsko - pomorskiego są przemysł chemiczny, elektromaszynowy, meblarski, a także branża turystyczno - uzdrowiskowa. Turystów przyciąga uroda Torunia i Bydgoszczy. O atrakcyjności regionu dla inwestorów decyduje m.in. wykwalifikowana kadra inżynierska i techniczna oraz bogate tradycje przemysłowe miasta.

BPP chce przyciągać inwestorów korzystnymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Inwestorzy mogą tu liczyć m.in. na ulgi lub zwolnienia w podatku od nieruchomości, nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną, wykwalifikowane kadry. Silną stroną Parku jest też jego lokalizacja - w pobliżu głównych tras komunikacyjnych (2 km od drogi krajowej nr 5, 8 km od drogi krajowej nr 10, 3 km od drogi krajowej nr 25, 3 km od portu lotniczego, 10 km od portu żeglugi śródlądowej). Bydgoski Park Przemysłowy posiada także połączenie kolejowe z całą Polską.

W województwie kujawsko - pomorskim niemal jednocześnie powstały parki w Bydgoszczy, Toruniu, Solcu Kujawskim i Świeciu nad Wisłą. Nie są one jednak wobec siebie konkurencyjne, ponieważ każdy z nich chce przyciągnąć inwestorów z odmiennych branż.

Bydgoski Park Przemysłowy nastawiony jest na duże firmy działające w przemyśle chemicznym i metalowym. Do tej pory w BPP zainwestowało trzydzieści przedsiębiorstw, w tym największe firmy telekomunikacyjne, takie jak Polkomtel, Telekomunikacja Polska, Centertel.

Więcej informacji: www.bpp.bydgoszcz.pl

Do spisu... 

CZY WIESZ, ŻE...?

Zamość – miasto światowego dziedzictwa

Perła Renesansu, Miasto Arkad, Padwa Północy - miasto założone w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego jest dziełem życia jednego człowieka. Zamość leży w południowo - wschodniej Polsce na skraju Wyżyny Lubelskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Roztocza i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Miasto - twierdza, nigdy nie zostało zdobyte w walce przez obce wojska.

Zamość zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Mornado, harmonijnie łączył życie gospodarcze, naukowe i religijne z funkcjami obronnymi. To wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej stanowiące zespół ok. 120 zabytków architektury wpisane zostało w 1992 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Urzeczywistnione marzenie jednego człowieka stało się źródłem fascynacji dziesiątek tysięcy osób odwiedzających każdego roku gród Kanclerza Jana Zamoyskiego.
Zamość współczesny to żywe połączenie historii, kultury i sztuki. Wiosną i latem zamojskie zabytki, zwłaszcza Rynek Wielki, stają się scenerią dla odbywających się tu festiwali teatralnych, imprez sportowych i handlowych. Przez teren województwa lubelskiego prowadzą 42 znakowane szlaki piesze o łącznej długości 1430 km. Biegną między innymi przez Kazimierski Park Krajobrazowy, Wyżynę Lubelską, Roztoczański Park Narodowy, Padół Zamojski, Poleski Park Narodowy.

Miasto posiada więc potencjał w zakresie rozwoju branży turystycznej, ale nie tylko - położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych, blisko granicy z Ukrainą, stwarza także szansę rozwoju gospodarczego i współpracy transgranicznej.


Renesansowy rynek w Zamościu. Źródło: archiwum PAIiIZ

Więcej informacji: www.zamosc.pl

Do spisu... Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Wydział Zarządzania Portalem, Departament Promocji Gospodarczej, tel.: (+48 22) 334 98 15, fax: (+48 22) 334 99 99, e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl