POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 17 kwietnia 2014 r.
 Numer 378

AKTUALNOŚCI

EXPO 2015. Konkurs architektoniczny na Pawilon Polski
PAIiIZ ogłosiła Konkurs architektoniczny na Pawilon Polski wraz z projektem ekspozycji wewnętrznej i zagospodarowanie terenu przyległego podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Patronem merytorycznym konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich.

 - Oczekujemy, że autorzy nadesłanych prac twórczo rozwiną założenia polskiego udziału w EXPO 2015 opisane w Koncepcji Programowej przyjętej przez Radę Ministrów RP, która jest osią prezentacji zarówno programu gospodarczego, jak i kulturalnego - powiedział Sławomir Majman, prezes Zarządu PAIiIZ i Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2015.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać w siedzibie PAIiIZ do 24 kwietnia 2014 r. do godz. 15.00, zaś prace konkursowe - do 21 maja 2014 r. do godz. 15.00. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 maja 2014 r.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20140415/expo_konkurs_architektoniczny_na_pawilon_polski

(PAIiIZ)

Polscy przedsiębiorcy promują się w Niemczech
Na początku kwietnia odbyły się dwie misje gospodarcze zorganizowane przez PAIiIZ - targi medyczne w Kolonii i Berlinie oraz Hannover Messe 2014. Polscy przedsiębiorcy wzięli udział w konferencjach, spotkaniach oraz targach.

W ramach misji gospodarczej placówek medycznych do Niemiec udział wzięło ponad 60 firm. Polscy przedsiębiorcy spotkali się z niemieckimi ekspertami w dziedzinie turystyki medycznej oraz przedstawicielami środowisk medycznych i turystycznych. Podczas konferencji w Kolonii zostały zaprezentowane praktyczne aspekty współpracy z kasami chorych w Niemczech. Spotkanie w Berlinie również było poświęcone tematyce kas chorych a także oraz unijnej dyrektywie transgranicznej dotyczącej leczenia za granicą. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Przygotowanie oraz realizacja koncepcji branżowego programu promocji branży turystyki medycznej” realizowanego przez PAIiIZ, Europejskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Ameds Centrum.


Stoisko przedsiębiorców z Polski Wschodniej

Tymczasem, przedsiębiorcy z Polski Wschodniej wzięli udział w targach Hannover Messe 2014, które zgromadziły blisko  2 000 firm z całego świata. Tematem wystawy były technologie, fabryki przyszłości oraz innowacje w automatyzacji procesów, robotyce, montażu i obsłudze. Polskę Wschodnią reprezentowało 20 przedsiębiorców z sektora metalowo-maszynowego.

Wyjazd przygotowany został przez PAIiIZ, w ramach projektu „Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej”.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140409/polski_lekarz_niemiecki_pacjent

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140411/polska_wschodnia_promuje_sie_w_niemczech  (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Czwarta inwestycja motoryzacyjna
- Po samochodach Volkswagena we Wrześni, felgach Ronala w Wałbrzyskiej SSE, rozbudowie GM w Tychach to czwarta poważna inwestycja wielkiego koncernu motoryzacyjnego w tym roku w Polsce - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman, podczas inauguracji nowej inwestycji w zakładzie Michelin w Olsztynie. Projekt wspierany był przez PAIiIZ.

Firma obecna jest w Polsce od 1994 roku. Wówczas w Warszawie powstała pierwsza filia Grupy Michelin na Europę Centralną i Wschodnią. - W ciągu 20 lat, które minęły od otwarcia pierwszego biura Michelin w Warszawie, Polska z kopciuszka stała się królową balu. Dzisiejsza inwestycja potwierdza jej atrakcyjność - skomentował prezes Majman.

Obecnie w koncernie pracuje ponad 4300 osób. Jedna z największych struktur Grupy Michelin w Europie mieści się w Olsztynie. To właśnie w tym zakładzie będą produkowane opony nowej generacji dla pojazdów rolniczych. W związku z projektem pracę znajdzie ponad 50 osób, nakłady inwestycyjne wyniosą 103 mln euro.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140414/czwarta_inwestycja_motoryzacyjna
(PAIiIZ)

Kolejne cztery projekty w portfelu PAIiIZ
W ciągu tygodnia Agencja pozyskała cztery kolejne projekty inwestycyjne; w sumie prowadzi 152 projekty. Kwota deklarowanych nakładów wynosi łącznie 3381,45 mln euro. W wyniku realizacji wszystkich projektów w przyszłości może zostać stworzonych 31 654 miejsc pracy.

W czołówce obsługiwanych inwestycji, według kryteriów kraju pochodzenia, znajdują się projekty ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji. PAIiIZ prowadzi 39 amerykańskich projektów. Z Niemiec pochodzi 29 projektów inwestycyjnych. Trzecie miejsce zajmują brytyjscy oraz francuscy inwestorzy, z których prowadzonych jest po 10 projektów inwestycyjnych.

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestycji jest BPO (32 projekty inwestycyjne), motoryzacja (30 projektów), badawczo-rozwojowy (11 projektów) oraz sektor lotniczy (10 projektów).

W pierwszym kwartale br. przy wsparciu PAIiIZ 16 inwestorów zdecydowało się o ulokowaniu kapitału w Polsce. Łącznie zainwestują oni 1146,44 mln euro i w przyszłości stworzą 4683 miejsc pracy. 

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140411/kolejne_cztery_projekty_w_portfelu_paiiiz# (PAIiIZ)

Niemiecki kapitał w Wałbrzyskiej SSE
Na terenie Wałbrzyskie SSE odbyło się pierwsze spotkanie firm z udziałem kapitału niemieckiego, które prowadzą działalność w strefie. Firmy zatrudniają blisko 6,5 tys. osób oraz zainwestowały już 1,8 mld zł. Dzięki inwestycji Volkswagena w strefie nakłady inwestycyjne wzrosną niemal trzykrotnie.

Pod względem liczby i wartości inwestycji zagranicznych w Polsce, przedsiębiorstwa niemieckie zdecydowanie przodują. W 2012 roku zainwestowały w naszym kraju 3,5 mld euro. Polska postrzegana jest przez niemieckich przedsiębiorców jako najbardziej atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału w sektorze przemysłowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na budowę zakładów w Wałbrzyskiej SSE zdecydowały się 22 firmy z kapitałem niemieckim. Są wśród nich m.in. BASF,  Mahle, Johnson Control, Lorenz Snack-World Logistic, Cooper Standard, Quin, Gea, IFM Ecolink, czy Hoerbiger. (WSSE „Invest-Park”)

Nowa inwestycja w WSSE
Warmińsko-Mazurska SSE wydała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy.

IWMAR Marek Kwiatkowski w podstrefie Nowe Miasto Lubawskie będzie produkował materiały ścierne. Inwestycja będzie polegała na rozbudowie i modernizacji istniejących budynków oraz budowie systemów informatycznych. Przedsiębiorca zainwestuje ponad 800 tys. zł i utworzy 4 nowe miejsca pracy. (WMSSE)

Brytyjska spółka zatrudnia w Polsce
Lublin jest kolejnym miastem w Polsce, w którym Mobica - brytyjska spółka informatyczna, otwiera biuro. W związku z inwestycją zatrudnienie znajdzie 100 osób.


W placówkach w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie pracuje 600 programistów realizujących projekty dla klientów z całego świata. W Lublinie spółka planuje zatrudnić testerów oprogramowania oraz programistów, którzy pracować będą w dwóch zespołach: specjalizującym się w technologiach mobilnych oraz zespole zapewnienia jakości.

Mobica Ltd. tworzy oprogramowanie dla klientów z całego świata, realizuje projekty m.in. dla przemysłu samochodowego, bankowego i finansowego, medycznego oraz telewizyjnego. (UM Lublin)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0056

3,0664

Euro

4,1549

4,2389

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 17.04.2014

WYDARZENIA

Polska atrakcyjnym kierunkiem dla R&D
28 kwietnia o godz. 14.00, w siedzibie PAIiIZ, odbędzie się konferencja, której tematem przewodnim będzie potencjał Polski jako miejsca do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Akredytacja mediów oraz uczestników na wydarzenie pod adresem:
www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_Warsaw# do 25 kwietnia

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140428/polska_atrakcyjnym_kierunkiem_dla_r  (PAIiIZ/BPCC)

Spotkanie z chińskim biznesem
5 maja o godz. 14.00 w siedzibie PAIiIZ odbędzie się spotkanie z chińską delegacją z miasta Qingdao. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny.

W ramach spotkania odbędzie się sesja indywidualnych spotkań biznesowych polskich przedsiębiorców z firmami chińskimi biorącymi udział w delegacji. Firmy zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację elektroniczną do 24 kwietnia pod adresem www.gochina.gov.pl/Qingdao 

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140424/spotkanie_z_chinskim_biznesem# (PAIiIZ)

Wspieranie MŚP na rynkach Azji Południowo-Wschodniej
Wspieranie MŚP na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. Belgijski know-how użyteczny dla Polski - to temat konferencji, która odbędzie się 24 kwietnia o godz. 9.00 w siedzibie PAIiIZ.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język polski. W przypadku chęci uczestniczenia w spotkaniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który umieszczony jest w załączniku. Potwierdzenie uczestnictwa do 18 kwietnia.

W przypadku pytań, kontakt pod adresem e-mail: bruksela-polska@wer.pl, tel. 22 850 00 85. (BBC)

VI Europejski Kongres Gospodarczy
Między 7 a 9 maja Katowice staną się centrum gospodarczym Europy Centralnej. W stolicy Śląska już po raz szósty odbędzie się jedna z najważniejszych imprez gospodarczych regionu - Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress). Partnerem wydarzenia jest PAIiIZ.

Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach są: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse - mądre inwestycje, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy w Europie, USA, Chiny, Afryka - partnerzy i konkurenci.

Więcej informacji: www.eecpoland.eu (PWTP)

Polska-Luksemburg: możliwości współpracy
8 maja o godz. 9.00 w hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Forum Biznesowe Polska-Luksemburg. Spotkanie organizowane jest przez Izbę Przemysłowo-Handlową Księstwa Luksemburga we współpracy z PAIiIZ oraz KIG.

Uczestnicy spotkania dyskutować będą o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Luksemburgu w obszarze czystych technologii i logistyki, technologii kosmicznej a także na temat połączenia komunikacyjnego pomiędzy oboma krajami.

Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację elektroniczną: www.paiz.gov.pl/Poland-Luxembourg do 30 kwietnia. (PAIiIZ)

Zhejiang - Poland Matchmaking Forum
27 maja w Hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum. Patronat nad wydarzeniem objęli Gubernator Prowincji Zhejiang oraz Ministerstwo Gospodarki.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 20 maja pod adresem: www.gochina.gov.pl/Zhejiang_forum

Organizatorami Forum są China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz PAIiIZ we współpracy z Ambasadą Chin.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140520/zhejiang_poland_matchmaking_forum (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Handel zagraniczny
W okresie styczeń - luty br. eksport towarów z Polski wyniósł ok. 25,3 mld euro i był wyższy o 3,5% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Import natomiast zwiększył się o 1,8% do poziomu prawie 25,3 mld euro - wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez GUS.

Szybszy wzrost eksportu niż importu wpłynął na poprawę salda wymiany towarowej. Notowany w 2013 roku deficyt na poziomie 362 mln euro uległ przekształceniu w nadwyżkę w wysokości 31 mln euro.

Po dwóch miesiącach eksport szybciej rósł na rynki rozwinięte gospodarczo (wzrost o 6%, do 21,3 mld euro) niż na rozwijające się i słabiej rozwinięte (spadek o 8,2% do 4 mld euro). Eksport polskich towarów do Unii Europejskiej wzrósł o 5,2%. Wśród ważniejszych krajów unijnych najszybciej wzrósł wywóz do Finlandii (o 32,1%), Szwecji (o 19,5%), na Łotwę (o 17%), do Hiszpanii (o 12,8%) Belgii (o 12,6%), Francji (o 6,5%), Włoch (o 5,7%), Niemiec (o 5,1%) oraz Czech (o 5 %).

W okresie styczeń-luty dynamicznie wzrosła sprzedaż na pozaunijne rynki rozwinięte, o 14,2% (do 1,9 mld euro), szczególnie do Norwegii (o 17,4%), Japonii (o 18,8%) oraz RPA (o 31%).


© Victoria-Fotolia.com

Eksport na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw spadł o 3,9%. Wynikało to ze zmniejszenia wywozu do Rosji o 4,9% i na Ukrainę o 13,8%. Dynamicznie natomiast wzrósł eksport na Białoruś (15,3%).

Na pozostałe rynki rozwijające się eksport towarów spadł o 12,3%. Relatywnie szybko wśród tej grupy państw zwiększył się eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 65,1%), Indii (o 31,3%) oraz Algierii (o 56,3%).

W przekroju towarowym zwiększył się eksport dominujących w polskiej wymianie z zagranicą wyrobów elektromaszynowych (o 6,3%) oraz artykułów rolno-spożywczych (o 5,1%). Spadek natomiast zanotowano w wywozie wyrobów metalurgicznych (o 2,9%) oraz mineralnych (o 6,3%). (GUS/MG) 

Z REGIONÓW

PlayStation Open Days
7 maja na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego po raz pierwszy w Polce, odbędą PlayStation Open Days. Wydarzenie organizowane jest przez Computer Entertainment Europe, we współpracy z zespołem Digital Dragons.

Do tej pory PlayStation Open Days gościły wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Teraz, po raz  pierwszy, pojawią się w innych krajach Europy. Pierwsza na liście znalazła się Polska. Organizatorzy zgodnie twierdzą, że Polska ma dobrze prosperującą społeczność niezależnych deweloperów. Kolejne spotkania odbędą się w Niemczech, Hiszpanii oraz Włoszech.

PlayStation Open Days odbędzie się w przeddzień Digital Dragons, największej w Polsce imprezy dla branży gier. Festiwal organizowany jest w dniach 8- 9 maja. (SSE Kraków)

Z Lublina do Frankfurtu
Od lipca ruszają połączenia lotnicze z Lublina do Frankfurtu. Realizowane będą dwa razy w tygodniu. Sprzedaż biletów ruszyła 9 kwietnia.

Lufthansa - wiodący przewoźnik europejski oferować będzie połączenia z Lublina do niemieckiego portu przesiadkowego we Frankfurcie. Trasę między Lublinem a Frankfurtem obsługiwać będą maszyny A319 zabierające na pokład 138 pasażerów, zarówno w Klasie Biznes jak i Ekonomicznej.

Frankfurt jest położony w drugim pod względem wielkości obszarze metropolitarnym w Niemczech i jednym z największych regionów ekonomicznych w Europie. (UM Lublin)

CZY WIESZ, ŻE

Warszawa stolicą Bollywood
Na ponad tydzień stolica stała się tłem dla zaskakujących zwrotów akcji oraz niebywałych emocji. Ruszyły właśnie zdjęcia do najnowszej produkcji z udziałem bollywoodzkiej gwiazdy - Salmana Khana - w której jedną z głównych ról gra Warszawa.

Bollywoodzki "Kick" to historia trojga „ludzi z przeszłością”, których losy krzyżują się w stolicy europejskiego kraju - Warszawie. Reżyserii i produkcji podjął się jeden z najbardziej znaczących ludzi indyjskiego przemysłu filmowego - Sajid Nadiadwala. Polską część filmu realizuje Film Polska Productions.

Bollywoodzka produkcja nie będzie pierwszą międzynarodową, w której ważną rolę gra Warszawa. Stolica pojawiała się już m.in. w oscarowym „Pianiście” oraz serialu „Szpiedzy”, realizowanym wspólnie przez TVP i BBC. Promocja z wykorzystaniem indyjskiej kinematografii wpisuje się w realizowaną właśnie przez Polską Organizację Turystyczną na rynku indyjskim kampanię „Poland. Come and find your story”. (UM Warszawa)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: