Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestycje

śląskie


Stolica województwa Katowice
Powierzchnia 12 294 km2
Liczba ludności
- w tym w miastach
4 677 000
78,6%

Centrum Obsługi Inwestora

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Parki przemysłowe i Technologiczne

Województwo Śląskie pod względem powierzchni jest 14. województwem w kraju, natomiast pod względem zaludnienia drugim. Leży w południowej części Polski, granicząc od południa z Republiką Słowacką i Republiką Czeską.

Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony teren kraju i jednym z najbardziej uprzemysłowionych obszarów w Europie. Do niedawna kojarzyło się z przemysłem ciężkim i chociaż nadal on dominuje (60 kopalń, 18 hut żelaza i stali) obecnie bardzo dynamicznie rozwijają się inne branże, a szczególnie motoryzacyjna. Region posiada też najbardziej gęstą sieć dróg ekspresowych.

Obok mazowieckiego i wielkopolskiego, wojewódzkie  śląskie zaliczane jest do regionów o największej atrakcyjności inwestycyjnej dla kapitału zagranicznego i najmniejszym ryzyku. W ostatnich siedmiu latach zagraniczne firmy zainwestowały tu ok. 14 mld USD. Pod względem udziału w handlu zagranicznym zajmuje drugie miejsce w kraju i odnotowuje najwyższe dodatnie saldo bilansu i handlu. Pomimo jego przemysłowego charakteru tereny rolnicze zajmują ponad połowę powierzchni województwa, a około 40 proc. ludności żyje na obszarach wiejskich.

Tereny te są również jednymi z najciekawszych i najatrakcyjniejszych regionów pod względem turystycznym. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejsca do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą jak i latem. Świetne warunki do uprawiania narciarstwa panują m.in. w Wiśle, gdzie mieszka Adam Małysz, mistrz świata i triumfator Pucharu Świata w skokach narciarskich.

W Częstochowie, w jednym z głównych miast regionu, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, znajduje się słynne Sanktuarium z cudownym obrazem Czarnej Madonny, które odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata.

Śląskie to region górników, pięknych tradycji i budowy nowego przemysłu.

Szanse inwestycyjne

  • najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany region w Polsce,
  • olbrzymi potencjał i chłonność rynku - blisko 5 mln ludzi,
  • rozwinięty transport drogowy i kolejowy oraz infrastruktura łączności,
  • Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach, zapewniający komunikację krajową i międzynarodową,
  • różnorodność oferty inwestycyjnej: przemysł, usługi, rozwój i modernizacja infrastruktury, turystyka i rekreacja, rolnictwo,
  • drugi region w kraju pod względem liczby zlokalizowanych dużych inwestorów,
  • silne, zróżnicowane zaplecze naukowo-badawcze (ponad 30 uczelni wyższych, liczne instytucje badawczo-rozwojowe, 200 tys. studentów),
  • aktywna współpraca transgraniczna z Republiką Czech i Słowacją.

BPO

Wiele argumentów przemawia na korzyść inwestycji w działalność BPO w województwie śląskim. Są nimi m.in.: dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, silnie rozwinięta infrastruktura teleinformatyczna oraz liczne zachęty inwestycyjne dla inwestorów

High-Tech

Odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne i dostępność wykwalifikowanej kadry, dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, oraz liczne zachęty inwestycyjne dla inwestorów sprawiły dynamiczny rozwój sektora High-Tech w województwie śląskim.

Przemysł motoryzacyjny

Wieloletnia tradycja, Odpowiednie zaplecze naukowo-techniczne i dostępność wykwalifikowanej kadry, korzystna infrastruktura transportowa, oraz liczne zachęty inwestycyjne dla inwestorów sprawiły, iż dynamiczny przemysł motoryzacyjny w województwie śląskim rozwija się w ostatnich latach dynamicznie.

Turystyka

Sprzyjające, zróżnicowane warunki naturalne: góry, skałki wapienne, jaskinie, lasy z unikalną florą i fauną. Różnorodność atrakcji turystycznych: zabytkowe obiekty, trasy do wędrówek pieszych i rowerowych, speleologia i wspinaczka, jazda konna oraz agroturystyka to bez wątpienia oferta turystyczna gwarantująca zainteresowanie ze strony turystów, ale również dająca wiele możliwości na realizację innowacyjnych pomysłów inwestycyjnych.

Prowadzenie wspólnej, transgranicznej polityki turystycznej z Czechami i Słowacją oraz właściwe podejście do tych kwestii ze strony władz regionalnych to gwarancja sukcesu dla przyszłych inwestorów z branży turystycznej.

 


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij