POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 19 września 2013 r.
 Numer 348

AKTUALNOŚCI

BPO: Najszybciej rozwijający się sektor w Polsce
- BPO to najszybciej rozwijający się sektor w Polsce - tymi słowami prezes PAIiIZ Sławomir Majman otworzył konferencję poświęconą sektorowi usług biznesowych.

Polska jest najpopularniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO, czyli outsourcing).

Na przestrzeni ostatniego roku Polska wyprzedziła Indie pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy i rozbudowywania istniejących projektów w sektorze BPO, a od 2008 roku liczba zatrudnionych przez firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu rośnie o 20% rocznie.


Od lewej: Rafał Szajewski - kierownik Wydziału Usług, Departament Inwestycji Zagranicznych, PAIiIZ, Joanna Mroczek -  dyrektor Działu Doradztwa i Badan Rynku, CBRE, Małgorzata Jasińska - CEE Corporate Accounts Director, Hays Poland Sp. z o.o., Sławomir Majman - prezes PAIiIZ

Od 2011 roku rośnie też liczba studentów kierunków inżynieryjnych i związanych z nowoczesnymi technologiami. Podczas spotkania przedstawiono wyniki raportu „BPOland Potential and Prospects”, opracowanego przez CBRE przy współpracy Hays oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Spotkanie odbyło się 16 września br. w PAIiIZ.

Więcej informacji na stronie: www.paiz.gov.pl/20130916/sektor_bpo_w_polsce. (PAIiIZ)

Wzrost znaczenia SSE
Zapowiadają się poważne zmiany w krajobrazie inwestycyjnym Polski - zgodnie stwierdzili uczestnicy konferencji "Investing in Poland 2014", zorganizowanej przez Warsaw Business Journal pod patronatem PAIiIZ.

Paneliści jednogłośnie stwierdzili, że potencjał inwestycyjny Polski będzie się wzmacniać. Jednak, ich zdaniem, zmiany są nieuniknione. Dużym wyzwaniem stanie się kwestia malejącej pomocy publicznej wobec perspektywy braku dofinansowania z funduszy unijnych. Dlatego kluczową rolę przyciągania inwestorów powinny odegrać specjalne strefy ekonomiczne, zwłaszcza, że ich działalność została przedłużona do 2026 roku. Mocną stroną stref jest branżowa specjalizacja. Dla przykładu, łódzka specjalizuje się w produkcji AGD, a katowicka przyciąga przede wszystkim inwestorów motoryzacyjnych.

Więcej informacji na stronie: www.paiz.gov.pl/20130918/wzrost_znaczenia_sse (PAIiIZ)

Włosi w Warszawie
Napływ włoskich inwestycji do Polski to główny temat poruszany w czasie spotkania prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana z dziennikarzami z Włoch.

Podczas rozmów, które miały miejsce 16 września w siedzibie Agencji, omawiano również kwestie zachęt inwestycyjnych oraz realizacji programów GoChina i GoAfrica.

Dziennikarze z Półwyspu Apenińskiego przebywają w Polsce z wizytą studyjną, której program obejmuje spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, Kancelarii Prezydenta, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz włoskich inwestorów działających w Polsce.


Włoscy dziennikarze w PAIiIZ

Dziennikarze reprezentują czołowe włoskie media: dziennik ekonomiczny Il Sole 24 Ore, jedną z najstarszych włoskich gazet regionalnych La Nazione, gazetę ekonomiczną Tribuna Economica oraz agencję informacyjną TmNews.

Organizacja wizyt studyjnych dziennikarzy z zagranicy jest jednym ze stałych zadań PAIiIZ. (PAIiIZ)

SASAC w PAIiIZ
Procedury dotyczące zakładania oraz prowadzenia działalności w Polsce, a także proces prywatyzacji były głównymi tematami poruszanymi podczas spotkania, które odbyło się 13 września br. w PAIiIZ z przedstawicielami State-owned Assets Supervision and Administration Commission of State Council (SASAC).

Goście poznali również korzyści płynące z inwestowania w Polsce. Obie strony wyraziły chęć do kontynuowania dalszej współpracy na płaszczyźnie gospodarczej.


Delegacja SASAC w PAIiIZ

State-owned Assets Supervision and Administration Commission of State Council (SASAC) to instytucja rządowa ChRL, która odpowiedzialna jest za zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi, w tym powoływanie kadry kierowniczej, zatwierdzanie fuzji lub sprzedaży akcji, sporządzanie projektów ustaw dotyczących przedsiębiorstw państwowych. Delegacji przewodził Zhou Hao. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Fabryka quadów w Opolu
Firma Polaris rozpoczęła budowę fabryki quadów w Opolu. Fabryka leży na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dzięki nowej inwestycji Opole zyska nowe miejsca pracy. Firma początkowo planuje zatrudnić 350 pracowników, a zakład zainauguruje swoją działalność na przełomie drugiego i trzeciego kwartału przyszłego roku.


Budowa fabryki quadów Polaris

Źródło: Urząd Miasta w Opolu

Inwestycja ma wartość 100 mln zł, a w ciągu roku z taśm produkcyjnych ma zjeżdżać 250 tys. quadów. Amerykański projekt to inwestycja typu "greenfield" to znaczy - od podstaw. Fabryka quadów jest budowana na 12-hektarowej działce. (WSSE)

Nowe inwestycje w łódzkiej sse
Dwie kolejne firmy otrzymały zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. POPRAWA - w podstrefie Ostrzeszów (Wielkopolska) oraz Quick-Mix - w podstrefie Rawa Mazowiecka.

Dla Poprawy to już drugie zezwolenie na działalność w ŁSSE. Planowana inwestycja polega na budowie hali wraz z nową linią produkcyjną. Firma zajmuje się produkcją opakowań z tektury falistej wielowarstwowej. Wartość projektu wynosi co najmniej 4,5 mln zł. Firma planuje zatrudnić przynajmniej 10 nowych pracowników i utrzymać zatrudnienia na poziomie łącznie co najmniej 66 pracowników.

Firma Quick-Mix otrzymała już drugie zezwolenie na działalność w łódzkiej strefie, w podstrefie Rawa Mazowiecka. Planowana inwestycja polega na budowie nowej linii produkcyjnej wyrobów mokrych wraz z halą o powierzchni 1.000 m2, zapleczem laboratoryjnym oraz nową oczyszczalnią ścieków. Nowa linia produkcyjna pozwoli na rozszerzenie produkowanego asortymentu oraz umożliwi wytwarzanie innowacyjnych tynków, farb i gruntów, stanowiących elementy nowoczesnych systemów dociepleń.

Spółka zamierza ponieść wydatki inwestycyjne w wysokości co najmniej 5,1 mln zł, zatrudnić 10 nowych pracowników oraz utrzymać zatrudnienie na poziomie 35 osób do końca 2021 roku. (ŁSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,1364

3,1998

Euro

4,1869

4,2715

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 19.09.2013

WYDARZENIA

Zapraszamy na targi w Chinach
PAIiIZ zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w targach China Yiwu International Commodities Fair, które odbędą się od 21 do 25 października br. w Chinach.

Będzie to już 19-sta edycja międzynarodowych targów towarowych dedykowanych branżom: jubilerskiej, elektronicznej, odzieżowej, ceramicznej, usługowej i produktów codziennego użytku.

Firmom zainteresowanym wzięciem udziału w targach organizatorzy oferują bezpłatnie VIP-Package, który obejmuje m.in. transfery lotniskowe, 3 noclegi, udział w wydarzeniach towarzyszących targom, bilety wstępu na targi, osobistego tłumacza i powitalną kolację.

Ilość miejsc sponsorowanych jest ograniczona. Zgłoszenie (imię, nazwisko, stanowisko oraz nazwa firmy i branża) prosimy nadsyłać na adres: wojciech.piwowarski@paiz.gov.pl w terminie do dnia 25 września 2013.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131021/targi_china_yiwu_international. (PAIiIZ)

Where IT works tomorrow
W dniach 24-27 września br. w siedzibie Mesie Stuttgart odbędą się międzynarodowe targi handlowe sektora informatycznego „Where IT works tomorrow” - IT&Business.

W ramach targów odbędzie się m.in. spotkanie pod hasłem Poland in Stuttgart, podczas którego polskie firmy z sektora IT będą miały okazje zaprezentować swoje oferty.

Współorganizatorami wydarzenia jest Ambasada RP w Berlinie, Local global GmbH w Stuttgardzie oraz Landesmesse Stuttgart.

Więcej informacji na stronie: www.dialog-pl.de. (Dialog)

Portugalczycy z misją w Polsce
W dniach 23-26 września br. w Warszawie odbędzie się Portugalska Misja Biznesowa. Patronem honorowym misji są Ministerstwo Gospodarki oraz PAIiIZ.

W Portugalskiej Misji Biznesowej w Polsce wezmą udział 24 portugalskie firmy z różnych sektorów, od opieki zdrowotnej poprzez usługi edukacyjne, producentów narzędzi przemysłowych, aż po IT. Istotnym elementem wydarzenia będzie debata na temat współpracy pomiędzy firmami z obu krajów przy inwestycjach na rynku globalnym.

Większość wydarzeń odbędzie się w hotelu InterContinetal w Warszawie. Głównym organizatorem misji jest Grupa Banco Espirito Santo, przy wsparciu Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej. Więcej informacji udziela Magdalena Załubska-Król, tel.: +48 721 796 898, e-mail: mz@clearcom.pl. (PPCC)

Prawne aspekty outsourcingu w Polsce - seminarium
Wardyński i Wspólnicy zapraszają na konferencję - Prawne aspekty outsourcingu w Polsce, - na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca?, która odbędzie się 25 września przy Al. Ujazdowskich 10.

Celem seminarium jest przedstawienie najistotniejszych aspektów prawnych związanych z outsourcingiem, z którymi na co dzień mają styczność zarówno przedsiębiorstwa outsourcujące usługi jak i podmioty świadczące outsourcing.

Więcej informacji na stronie: 
www.wardynski.com.pl/aktualnosci/art,252,seminarium-prawne-aspekty-outsourcingu-w-polsce-na-co-powinien-zwrocic-uwage-przedsiebiorca-25-wrzesnia-2013.html. (Wardyński i Wspólnicy)

Turystyka medyczna
„Kto się leczy w Polsce? Czy polskie placówki medyczne mają szansę na przyciągnięcie zagranicznych pacjentów” - zagadnienia te będą poruszane podczas spotkania podsumowującego wyniki wdrażania programu „Promocja Branży Turystyki Medycznej” w połowie jego realizacji.

Spotkanie odbędzie się 3 października br. w Centrum Informacyjnym PAIiIZ (ul. Bagatela 12). W konferencji udział wezmą zagraniczni przedstawiciele branży turystyki medycznej, m.in. Liza Zetterberg z firmy CE Travel AB ze Szwecji oraz Julie Conner, ceryfikowany specjalista ds. turystyki medycznej z firmy GLOBAL Medical Tourism Facilitators z USA.

Zagraniczni goście przedstawią swoje opinie na temat polskich placówek medycznych oraz ich szans na międzynarodowym rynku turystyki medycznej.

Zainteresowanych dziennikarzy prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 1 października 2013 r. na adres e-mail: karolina.dresler@paiz.gov.pl. (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Go China!
Jednym z najważniejszy źródeł informacji o chińskim rynku są portale prowadzone przez PAIiIZ -wynika z raportu przygotowanego przez KPMG i PISM.

Blisko 27% ankietowanych polskich firm prowadzi interesy z Chinami. Z raportu wynika, że rośnie zainteresowanie polskiego biznesu współpracą z Państwem Środka. Obecnie 11% przedsiębiorców znad Wisły deklaruje chęć rozpoczęcia współpracy biznesowej z Chińczykami, a 27% przyznaje, że już jest obecne w Chinach. Co więcej, aż połowa z tych ostatnich zamierza rozszerzyć zakres dotychczasowej współpracy. W wymianie handlowej dominują firmy importowe (76%). Jedynie jedna czwarta zdecydowała się na inwestycje lub eksportuje towary do azjatyckiego partnera.

Do najbardziej popularnych portali, z których korzysta aktywny w Chinach polski biznes należą gochina.gov.pl oraz exporter.pl, prowadzone przez PAIiIZ. Natomiast do korzystania z usług Agencji przyznaje się 6% respondentów. (PAIiIZ/KPMG)

Pełny raport dostępny na stronie:
www.kpmg.com/PL/pl/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Documents/2013/Informacja-prasowa-Wspolpraca-polskich-firm-z-Chinami.pdf.

Investment in Poland
Publikacja „Investment in Poland” zawiera zbiór aktualnych przepisów oraz regulacji podatkowych i prawnych, informacje o polskim rynku bankowym i ubezpieczeniowym, kapitałowym, a także inwestycyjnym.

Wydawnictwo przygotowywane przez ekspertów KPMG jest nie tylko zbiorem podstawowych informacji o Polsce zarówno z historycznego punktu widzenia, jak i polityczno-gospodarczego, lecz także źródłem praktycznych wskazówek dotyczących systemu prawno-podatkowego.

„Investment in Poland” to kompendium wiedzy, niezbędne na biurku dla każdego inwestora, planującego rozwinąć swój biznes w Polsce.

Więcej na stronie:
www.kpmg.com/PL/pl/IssuesAndInsights/ArticlesPublications/Strony/Inwestycje-w-Polsce.aspx. (KPMG)

Handel zagraniczny
Według wstępnych danych GUS w pierwszych 7 miesiącach 2013 roku eksport był wyższy o 6,2%, w porównaniu do analogicznego okresu i osiągnął wartość 87 mld euro. Import obniżył się o 1,7% do ok. 87,5 mld euro. W rezultacie deficyt obrotów towarowych zmniejszył do blisko 650 mln euro wobec 7,2 mld euro w analogicznym okresie.

Po 7 miesiącach 2013 r. dynamicznie wzrósł eksport na rynki rozwijające się i słabiej rozwinięte - o 15,8 proc. (do 15,9 mld euro). Import z tych rynków wyniósł z kolei 30 mld euro, zmniejszając się o 3,2 proc. Dzięki temu udało się zredukować deficyt w obrotach z tą grupą krajów o 3,1 mld euro.

W przekroju towarowym najlepszy wynik eksportu widoczny był w sektorze rolno-spożywczym - wzrost o 13,6 proc. (do 10,9 mld euro) oraz chemicznym - o 8,4 proc. (do 12,4 mld euro). Wartość eksportu towarów elektromaszynowych wyniosła blisko 34,2 mld euro i była wyższa o 6,1 proc. niż przed rokiem. (GUS/MG)

Wzrost zamożności społeczeństwa
Z opublikowanego przez Ernest&Young raportu „Luxury & Cosmetics Financial Factbook”, wynika, że wraz ze wzrostem zamożności polskiego społeczeństwa rośnie zainteresowanie Polską ze strony producentów dóbr luksusowych .

Okres 2008-2012 uznawany powszechnie za bardzo trudny dla europejskiej gospodarki w Polsce otworzył możliwość wejścia na rynek takich marek jak Gucci (2011) oraz Louis Vuitton (2013).

Z raportu wynika, że rynek dóbr luksusowych na świecie będzie rósł w tempie od 5% do 6% procent rocznie i w 2015 roku, osiągnie wartość ok. 240-250 mld euro.

Dynamikę wzrostu sprzedaży dóbr luksusowych wyraźnie widać w krajach azjatyckich. Wg ekspertów EY w roku, 2020 co drugi produkt luksusowy pojedzie do Chin.

Raport dostępny na stronie: www.ey.media.pl/pr/253692/raport-ey-w-kryzysie-nadal-kwitnie-branza-wyrobow-luksusowych. (EY)

6 miejsce Polski w Europie pod względem sprzedaży w centrach handlowych
W 2012 roku każdy Polak wydał ok. 2860 zł na zakupy w nowoczesnych centrach handlowych. W ciągu ostatnich lat dogoniliśmy rynki Europy i jesteśmy na kolejnym miejscu po Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

W Polsce funkcjonuje ponad 400 centrów handlowych, które generują blisko 7% PKB Polski.
Międzynarodowa Rada Centrów Handlowych (ICSC) powołuje się na zebrane od narodowych rad centrów handlowych dane, z których wynika, że sprzedaż w centrach handlowych w 27 krajach Unii Europejskiej wyniosła w 2012 r. średnio 19% całkowitej sprzedaży detalicznej. W Polsce współczynnik ten dochodzi do 16%, co może świadczyć o potencjale dla dalszego rozwoju centrów handlowych w kraju.

Analizie poddano średnie obroty ze wszystkich, sklasyfikowanych jako centra handlowe, obiektów w kraju. W roku 2012 sprzedaż brutto w polskich centrach handlowych wyniosła 26,3 mld Euro.

Więcej na stronie: www.prch.org.pl/PL/DlaPrasy/InformacjePrasowe/ObjectId/975/Default.aspx. (PRCH)

Pracodawcy z większym optymizmem patrzą w przyszłość
Jak wynika z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są „ostrożnie optymistyczni” co do deklaracji zatrudniania w IV kwartale 2013 r. 12% planuje zwiększenie zatrudnienia.

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 12% firm, 9% zamierza redukować etaty, a 74% nie planuje zmian personalnych.

W zestawieniu z wynikami dla IV kwartału 2012 r. prognozy są wyższe w sześciu z 10 badanych branżach, m.in. w budownictwie oraz energetyce/ gazownictwie/ wodociągach.

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców odnotowano w czterech z sześciu badanych regionach. Prognoza najbardziej wzrosła w regionie Wschodnim, o 18 punktów procentowych. Nieznaczny spadek, o 3 punkty procentowe, odnotowano w regionach Południowo-Zachodnim oraz Północno-Zachodnim.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia jest dostępny na stronie: www.manpowergroup.pl (ManpowerGroup)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 98 23, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl