RYNKI ZAGRANICZNE

Finlandia

Finlandia leży w strefie euro, należy do strefy wolnego handlu UE, jest przyjazna start-upom i innowacji. Światowej klasy technologia, utalentowana siła robocza i doskonałe możliwości R&D to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozpocząć działalność w Finlandii, najszczęśliwszym kraju na świecie.


Finlandia - Eksport TOP 5Finlandia - Wymiana handlowaFinlandia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według uaktualnionych statystyk urzędu celnego wartość fińskiego eksportu towarów spadła w grudniu 2023 r. o 16,6% w stosunku do roku poprzedniego. Eksport był wart 5,7 mld EUR. Wartość importu spadła w grudniu o 18,2% do 6,0 mld EUR. W okresie styczeń- grudzień łączna wartość eksportu spadła o 6,9%, a wartość importu o 17,6% w porównaniu do okresu roku poprzedniego.

Według wstępnych danych w 2023 r. eksport do krajów UE spadł o 6,4%, a import z UE spadł o 13,3%. Łączna wartość eksportu produktów przemysłu leśnego spadła w grudniu o 18%. Eksport papieru i tektury spadł o 24%, a eksport masy papierniczej spadł o 12%. Wartość eksportu maszyn i urządzeń przemysłowych spadła o 13%, a eksport maszyn i urządzeń elektrycznych spadł o 25%. W grudniu wartość eksportu środków transportu wzrosła o 65% w stosunku do roku 2022. Wartość eksportu środków transportu zwiększyła dostawa statków wycieczkowych do Stanów Zjednoczonych o wartości 1,9 mld EUR. Wartość importu ropy naftowej spadła w grudniu o 4,7%. Wartość importu energii elektrycznej spadła o 77,9%, spadły zarówno wolumeny importu, jak i ceny. Wartość importu maszyn i urządzeń przemysłowych spadła o 20,9%. Wartość importu maszyn i urządzeń elektrycznych spadła o 9,3%. Wartość importu żywności spadła o 1,9% i wartość importu odzieży i butów spadła o 32,1%.

Polska jest jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Finlandii, import z Polski w 2023 r. miał wartość 2,82 mld EUR, a eksport do Polski wyniósł 2,62 mld EUR. W strukturze towarowej fińskiego importu z Polski dominowały maszyny, urządzenia i urządzenia do transportu oraz towary gotowe i surowce.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Finlandii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »