Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Stany Zjednoczone

USAUSA


W marcu 2021 r. odnotowano wzrost dynamiki eksportu oraz importu. Eksport towarów w marcu wyniósł 142,0 mld USD, o 11,4 mld USD więcej niż w lutym. Import towarów w marcu wyniósł 232,6 mld USD, o 14,9 mld USD więcej niż import w lutym. Deficyt w handlu międzynarodowym wyniósł w marcu 90,6 mld USD, co oznacza wzrost o 3,5 mld USD z 87,1 mld USD w lutym.

Istotny wpływ na kształtowanie się w marcu wartości eksportu miała sprzedaż maszyn i materiałów dla przemysłu (w tym ropy naftowej i produktów ropopochodnych) (wzrost o 4,7 mld USD), dóbr konsumpcyjnych (wzrost o 2,3 mld USD) oraz dóbr kapitałowych i środków produkcji (wzrost o 2,8 mld USD). Największy wzrost po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących dobra konsumpcyjne (wzrost o 4,3 mld USD), dobra kapitałowe i środki produkcji (wzrost o 3,4 mld USD), maszyny i materiały dla przemysłu (wzrost o 3,6 mld USD), samochody i części motoryzacyjne (wzrost o 2,0 mld USD) oraz produkty spożywcze, pasze i napoje (wzrost o 0,9 mld USD).

Główne kategorie produktów wysyłanych do USA to maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, precyzyjne przyrządy pomiarowe, części lotnicze (w tym turboodrzutowe, turbośmigłowe i części do szybowców), części i akcesoria samochodowe, sprzęt medyczny i ortopedyczny, meble oraz żywność. Z kolei import ze Stanów Zjednoczonych obejmuje samoloty, helikoptery i ich części, maszyny i wyposażenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz zasoby naturalne, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG). Ogromne znaczenie ma współpraca w dziedzinie energetyki. Stany Zjednoczone wspierają Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł dostaw energii, głównie gazu. W ostatnich latach Polska zawarła kilka znaczących kontraktów na zakup amerykańskiego LNG, którego dostawy wzrosną po 2022 r. Planowana jest również intensywna współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej. Stany Zjednoczone są dla polskich inwestorów jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Wiele aspektów przemawia za wyborem USA jako miejsca na zagraniczną inwestycję. Należą do nich: stabilność polityczna, walutowa, a także progospodarcze podejście władz federalnych i stanowych.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij