Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Stany Zjednoczone

USAUSA


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Informacje ogólne

Amerykański deficyt w handlu międzynarodowym towarami i usługami zmniejszył się w lipcu do 70,1 mld USD z poziomu 73,2 mld USD zanotowanego w czerwcu (po korekcie). Lipcowy eksport wyniósł 212,8 mld USD, o 2,8 mld więcej niż miesiąc wcześniej. Eksport towarów wzrósł w lipcu o 2,7 mld USD do 148,6 mld USD. Wzrosty zanotowano zwłaszcza w kategoriach dóbr kapitałowych, maszyn przemysłowych, towarów konsumpcyjnych oraz pojazdów, ich części i silników. Eksport usług wzrósł natomiast o 0,1 mld USD do poziomu 64,2 mld USD. Import towarów spadł w lipcu o 2,9 mld USD do 236,3 mld USD. Spadki zanotowały zwłaszcza towary konsumpcyjne (z wyszczególnieniem zabawek, gier, produktów sportowych) i materiały przemysłowe. O 1,1 mld USD wzrósł import pojazdów, ich części i silników.

Lipcowy deficyt handlowy z Unią Europejską (20,8 mld USD) był najwyższy w historii.

Po otwarciu gospodarki w ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na towary i usługi, ale spowolnienie w łańcuchach dostaw lokalnych oraz globalnych nadal przekłada się na braki dostępności wielu produktów finalnych. Dodatkowo miliony Amerykanów nadal nie powróciło do pracy. Te czynniki powodują wzrost cen. Szacuje się, że stan ten utrzyma się co najmniej do jesieni tego roku.

Główne kategorie produktów wysyłanych do USA to maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, precyzyjne przyrządy pomiarowe, części lotnicze (w tym turboodrzutowe, turbośmigłowe i części do szybowców), części i akcesoria samochodowe, sprzęt medyczny i ortopedyczny, meble oraz żywność. Z kolei import ze Stanów Zjednoczonych obejmuje samoloty, helikoptery i ich części, maszyny i wyposażenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz zasoby naturalne, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG). Ogromne znaczenie ma współpraca w dziedzinie energetyki. Stany Zjednoczone wspierają Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł dostaw energii, głównie gazu. W ostatnich latach Polska zawarła kilka znaczących kontraktów na zakup amerykańskiego LNG, którego dostawy wzrosną po 2022 r. Planowana jest również intensywna współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej. Stany Zjednoczone są dla polskich inwestorów jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Wiele aspektów przemawia za wyborem USA jako miejsca na zagraniczną inwestycję. Należą do nich: stabilność polityczna, walutowa, a także progospodarcze podejście władz federalnych i stanowych.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij