RYNKI ZAGRANICZNE

Tajlandia

Tajlandia to druga największa gospodarka w ASEAN, a także destynacja turystyczna ciesząca się coraz większą popularnością wśród Polaków (ponad 100 tys. turystów z Polski w 2019 r.). Najważniejszymi sektorami gospodarki tajskiej są: motoryzacja, przemysł przetwórczy i rolnictwo. Eksport z Polski do Tajlandii w I kwartale 2020 r. wzrósł o 18,4% i wyniósł 55 mln. USD.


Tajlandia - Eksport TOP 5Tajlandia - Wymiana handlowaTajlandia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Gospodarka Tajlandii w IV kwartale 2021 r. wzrosła o 1,9% w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku. W całym roku 2021 wzrost PKB Tajlandii wyniósł 1,6%, co oznacza znaczące odwrócenie trendu wobec roku 2020, kiedy PKB Tajlandii spadło o 6,2%. Przewiduje się, że wzrost PKB Tajlandii w 2022 r. wyniesie ok. 3,5-4,5%. Jako czynniki wspierające ten wzrost wymienia się m.in.: wzrost wydatków krajowych, ożywienie turystyki, rosnący eksport, wzrost wydatków rządowych.

Zagrożenia dla gospodarki Tajlandii w 2022 r. to m.in. niepewność co do dalszego rozwoju pandemii COVID-19, niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie jak i sytuacja geopolityczna. Odsetek populacji Tajlandii, który został zaszczepiony przeciwko COVID-19 jest wysoki, również wśród dzieci. Liczba nowych infekcji jest nadal wysoka, jednak Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia, co również przekłada się na wzrost liczby turystów. Jest to kluczowe dla znaczenia gospodarki Tajlandii, która w dużej mierze opiera się na turystyce (między 15% a 20% PKB).

Wartości eksportu do głównych odbiorców wzrosły znacząco w 2022 r. (wzrost co najmniej o 100% dla 10 najważniejszych partnerów: USA, Chiny, Japonia, Malezja, Wietnam, Australia, Indonezja, Hongkong, Indie i Singapur) w porównaniu z analogicznym okresem w 2020, a także wobec 2021 (dwucyfrowe tempo wzrostu). Wartość eksportu wyniosła 44,7 mln USD.

Tajlandia odnotowała wzrost importu z takich krajów jak: Chiny (13,95%), Tajwan (36,63%), Malezja (14,50%), Korea Południowa (22,44%), Indie (22,24%), a także spadek importu z takich krajów jak: Japonia (-1,75%), USA (-23,19%), ZEA (-38,70%), Australia (-25,18%), Indonezja (-9,92%).

W 2021 r. mimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, odnotowano rekordowe obroty handlu między Polską i Tajlandią i wyniosły 1,566 mln USD. Równocześnie rekordowe poziomy odnotował zarówno eksport z Polski do Tajlandii (345 mln USD) jak i import z Tajlandii do Polski (1,221 mln USD).

W strukturze importu z Tajlandii do Polski w 2021 r. dominowały maszyny i urządzenia mechaniczne, maszyny i urządzenia elektryczne, a także kauczuk i artykuły z kauczuku. Z kolei w strukturze towarowej eksportu z Polski do Tajlandii dominowała miedź, maszyny i urządzeniach mechaniczne, a także kauczuk i artykuły z kauczuku.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Tajlandii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »