RYNKI ZAGRANICZNE

RPA

RPA ma 58 milionów mieszkańców i jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem dochodu na rodzinę. RPA to brama wejściowa na rynki Afryki Południowej i główny port handlowy kontynentu. Dużych możliwości ekspansji upatruje się w branży kosmetycznej, FMCG, branży spożywczej, rolnictwie oraz górnictwie. Ponadto szanse dla eksportu do RPA są również w sektorze motoryzacyjnym ze względu na istniejące silne relacje między dwoma krajami.


Republika Południowej Afryki - Eksport TOP 5Republika Południowej Afryki - Wymiana handlowaRepublika Południowej Afryki - Import TOP 5

Informacje z rynku

W maju 2021 r. odnotowano 3,9 mld USD nadwyżki handlowej. Eksport miał wartość 11 mld USD i zmniejszył się o 6% w okresie od kwietnia do maja 2021 r., natomiast wartość importu wyniosła 7,3 mld USD i oznacza to spadek o 9% w tym samym okresie.

Największy udział w imporcie miały następujące grupy towarowe: maszyny i elektronika (20%), produkty mineralne (18%), produkty chemiczne (12%), pojazdy i sprzęt transportowy (9%), komponenty wyposażenia oryginalnego OEM (8,27%). Główne kraje importu i eksportu to Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy. Największy udział po stronie eksportu nastąpił w grupach towarowych obejmujących: metale szlachetne i kamienie (29%), produkty mineralne (22%), pojazdy i sprzęt transportowy (13%), produkty żelazo i stal (8%), maszyny i urządzenia (6%).

W strukturze towarowej południowoafrykańskiego eksportu do Polski dominowały produkty mineralne, żelazo, stal, pojazdy. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do RPA dominowały maszyny i urządzenia, pojazdy, artykuły spożywcze.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w RPA. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »