RYNKI ZAGRANICZNE

Finlandia

Finlandia leży w strefie euro, należy do strefy wolnego handlu UE, jest przyjazna start-upom i innowacji. Światowej klasy technologia, utalentowana siła robocza i doskonałe możliwości R&D to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozpocząć działalność w Finlandii, najszczęśliwszym kraju na świecie.


Finlandia - Eksport TOP 5Finlandia - Wymiana handlowaFinlandia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według uaktualnionych statystyk urzędu celnego wartość fińskiego eksportu towarów spadła w marcu 2024 r. o 39,1% w stosunku do roku poprzedniego. Eksport był wart 4,7 mld EUR. Wartość importu spadła w marcu o 27,8% do 5,5 mld EUR. W okresie styczeń-marzec łączna wartość eksportu spadła o 19,8%, a wartość importu o 12,7% w porównaniu do okresu roku poprzedniego. Czterotygodniowy strajk portowy, który rozpoczął się 11 marca 2024 r., miał istotny wpływ na marcowy handel zagraniczny towarami.

Według wstępnych danych w marcu 2024 r. eksport do krajów UE spadł o 33%, a import z UE spadł o 26,7%. Łączna wartość eksportu produktów przemysłu leśnego spadła w marcu o 56,4%. Eksport papieru i tektury spadł o 49,3%, a eksport masy papierniczej spadł o 66,2%. Wartość eksportu maszyn i urządzeń przemysłowych spadła o 33,8%, a eksport maszyn i urządzeń elektrycznych spadł o 32,9%. W marcu wartość eksportu środków transportu spadła o 43,8% w stosunku do roku 2023. Wartość importu ropy naftowej wrosła w marcu o 11,4%. Wartość importu energii elektrycznej wrosła o 16%, ceny importu spadły, wolumen importu wzrósł. Wartość importu maszyn i urządzeń przemysłowych spadła o 36%. Wartość importu maszyn i urządzeń elektrycznych spadła o 27,2%. Wartość importu żywności spadła o 19,9% i wartość importu odzieży i butów spadła o 29,3%.

Polska jest jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Finlandii, import z Polski w 2023 r. miał wartość 2,82 mld EUR, a eksport do Polski wyniósł 2,62 mld EUR. W strukturze towarowej fińskiego importu z Polski dominowały maszyny, urządzenia i urządzenia do transportu oraz towary gotowe i surowce.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Finlandii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »