Aktualności

Polska i Japonia zacieśniają współpracę. Relacja z konferencji inwestycyjnej: Why Poland now? Attractive destination for energy and infrastructure projects

Inwestycje w dziedzinie energetyki i infrastruktury były tematem wirtualnej konferencji "Why Poland now? Attractive destination for energy and infrastructure projects!" organizowanej 3 marca przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Ambasadę RP w Tokio, we współpracy z Keidanren, JETRO i Shokokai. Polsko-japońskie wydarzenie śledziło w sieci blisko 500 osób.

Why Poland now


Celem tegorocznego spotkania online było pogłębienie partnerstwa w strategicznych obszarach - innowacji w energetyce i dużych projektów infrastrukturalnych. Konferencja była okazją dla przedstawicieli polskiego i japońskiego biznesu do wirtualnych spotkań z szerokim gronem potencjalnych partnerów, klientów i inwestorów. Dzięki wydarzeniu, możliwe było nawiązanie i podtrzymanie relacji biznesowych oraz przedyskutowanie planów potencjalnej współpracy. Pierwszą część spotkania otworzył Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Grzegorz Słomkowski. Następnie głos zabrali kolejno: Paweł Milewski, Ambasador RP w Japonii; Premier Mateusz Morawiecki; Minoru Kihara, który odczytał przesłanie Premiera Japonii Yoshihide Suga; Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu w MSZ; Yoshitaka Hoshino z JETRO, Hitoshi Ochi i Yoshio Sato z Keidanren; Shigeru Hayakawa z firmy Toyota Motor Corporation; Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK; Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka; Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcin Horała oraz Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kolejny etap wzmacniania polsko-japońskiej współpracy

Otwierając konferencję, Grzegorz Słomkowski z PAIH przypomniał, że w styczniu ubiegłego roku oficjalną wizytę w Japonii złożył Premier Mateusz Morawiecki. Rok temu zakończyły się również obchody 100-lecia ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Tamta wizyta Pana Premiera i dzisiejsze spotkanie to najlepszy dowód na to, jak duże znaczenie ma dla nas polsko-japońskie partnerstwo i rozwój tej współpracy. To szczególnie istotne zwłaszcza teraz, w czasie nadziei na szczęśliwe zakończenie walki z pandemią, kiedy pewne relacje gospodarcze są budowane w nowych konfiguracjach. Cieszymy się niezmiernie z zaufania, jakim japońscy inwestorzy darzą nasz kraj i liczymy na kontynuację tej dynamicznej i owocnej dla obu krajów współpracy - podkreślił Grzegorz Słomkowski.

Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dodał, że PAIH obsługuje obecnie 12 aktywnych projektów inwestycyjnych z Japonii, o łącznej wartości 310 mln euro. To może dać nawet 2 tys. nowych miejsc pracy.


Why Poland now


O tym, że Polska to kraj możliwości, a przedsiębiorcy zagraniczni mogą liczyć na fachowe i kompleksowe doradztwo mówił szef polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ważnym komponentem zacieśniającym polsko-japońskie więzi jest Umowa o wolnym handlu podpisana pomiędzy Japonią a Unią Europejską. Premier podkreślił, że w Polsce działa obecnie blisko 300 japońskich firm, zatrudniających ponad 40 tys. pracowników.

Według NBP, japońskie inwestycje bezpośrednie w Polsce wyniosły w 2019 roku 25 mln euro. Przedsiębiorcy mogą liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Mimo pandemii Covid-19, Polska pozostaje wiarygodnym partnerem gospodarczym. Pozostajemy otwarci na japońskie inwestycje, bo wierzymy, że razem możemy osiągnąć więcej. Jestem przekonany, że dotychczasowa współpraca między naszymi krajami daje rękojmie dobrych rezultatów i pożytku dla obu stron - powiedział Premier Morawiecki.

Why Poland now


W wydarzeniu udział wziął również Ambasador RP w Tokio, Paweł Milewski. Zaznaczył, że dynamiczny rozwój oraz zaawansowanie technologiczne Japonii od wielu lat wzbudza wielki podziw i szacunek w Polsce.

- Jestem przekonany, że gospodarka Polski jest jedną z najszybciej rozwijających się obecnie gospodarek w całej Europie, stwarzając dla japońskich przedsiębiorców niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania - mówił Ambasador Milewski.


Why Poland now


Przesłanie od Premiera Japonii Yoshihide Suga, odczytał Minoru Kihara - Specjalny Doradca Premiera Japonii i członek Izby Reprezentantów. W imieniu japońskiego szefa rządu podkreślił, że Japonia i Polska już dawno podniosły rangę współpracy do poziomu partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska zwiększa swoją obecność w Europie dzięki stabilnemu rozwojowi gospodarczemu, a Japonia traktuje nasz kraj jako poważnego partnera.

Głównymi zagadnieniami dzisiejszego seminarium są infrastruktura i energia. Trzeba jednak dodać, że wcześniej temat rozwoju współpracy w tych dziedzinach pojawiał się w rozmowach na różnych szczeblach. W stosunkach z Polską będę promować współpracę w dziedzinie energii nakierowaną na dekarbonizację dzięki wykorzystaniu wodoru czy energii jądrowej. Będąc świadomym faktu, że Polska podejmuje aktywne działania w rozwoju infrastruktury w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zależy mi na kontynuacji współpracy również w tej dziedzinie - zaznaczył w przesłaniu Premier Japonii Yoshihide Suga.

Why Poland now


Uczestnicy wirtualnej konferencji zgodzili się, że wyraźnym obszarem współpracy między Polską a Japonią jest energetyka. O tym, że Polska jest otwarta na dalsze zacieśnianie więzi z Japonią w tym zakresie mówił Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.

- Transformacja energetyczna, zgodnie z wymogami polityki UE, stanowi największe wyzwanie, ale również szansę w rozwoju gospodarczym Polski. W kontekście aktualnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 transformację energetyczną traktujemy jako filar strategii odbudowy gospodarczej i dlatego z nadzieją postrzegamy również współpracę z Japonią. W tym kontekście Polska z zadowoleniem przyjmuje niedawne zobowiązanie premiera Japonii, do osiągniecia przez Japonię neutralności klimatycznej do 2050 roku - stwierdził Michał Kurtyka.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński, dodał, że współpraca z Japonią to nie tylko handel i inwestycje, bo nasz kraj nie jest już wyłącznie atrakcyjną bazą produkcyjną dla firm japońskich.

- Widzimy coraz szersze możliwości kooperacji w wielu innych obszarach. Współpraca Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Japońskiej Agencji Nauki i Technologii w ramach kolejnych edycji konkursów odbywających się pod auspicjami Grupy Wyszehradzkiej i Japonii to świetny przykład udanych wspólnych projektów w obszarze nauki i technologii oraz innowacji - mówił Paweł Jabłoński.

W wydarzeniu udział wzięli zarówno przedstawiciele władz obydwu krajów, jak i inwestorzy, którzy od lat obecni są na rynku polskim. Podczas pierwszej części spotkania głos zabrał również Yoshitaka Hoshino, wiceprezes Wykonawczy JETRO. Japan External Trade Organisation to semi-rządowa organizacja rządu japońskiego, zajmująca się promocją handlu i inwestycji pomiędzy Japonią i resztą świata.

- W 2015 roku wraz z PAIH podpisaliśmy MoU i wciąż prowadzimy działania, których celem jest wzmocnienie relacji biznesowych pomiędzy naszymi państwami. Wynikiem tych działań jest stabilny rozwój współpracy gospodarczej Polski i Japonii. W 2019 roku weszła w życie Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Japonią i myślę, że w dużym stopniu przyczyniła się do zwiększenia wymiany handlowej między naszymi krajami. W Europie Centralno-Wschodniej Polska jest największą bazą firm japońskich - mówił Yoshitaka Hoshino.

Hitoshi Ochi, Wiceprzewodniczący Keidanren i Przewodniczący Komitetu ds. Europy, podkreślił z kolei, że zeszłoroczna wizyta Premiera Mateusza Morawieckiego w Japonii i deklaracja o wzmocnieniu współpracy między krajami m.in. na rzecz innowacji czy ograniczenia zmian klimatycznych była zachętą do działania dla przedstawicieli japońskiego biznesu. W imieniu Keidanren, głos zabrał także Yoshio Sato - Przewodniczący Komitetu ds. Europy. Wskazał, że Polska - szczególnie przed pandemią - aktywnie przyjmowała bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wykazując wśród państw członkowskich Unii Europejskiej szczególnie wysoki poziom wzrostu gospodarczego.


Why Poland now


Polska i Japonia obchodzą trzydziestolecie inwestycji koncernu Toyota Motor Corporation na polskim rynku. O dotychczasowej działalności firmy w Polsce opowiedział Shigeru Hayakawa - Wiceprezes Rady Dyrektorów w Toyota Motor Corporation. Wymienił też najważniejsze, jego zdaniem, atrybuty Polski wpływające na atrakcyjność naszego kraju w kontekście lokowania inwestycji. To m.in. potencjał ekonomiczny rynku, strategiczna lokalizacja, wartościowi pracownicy i zbalansowana polityka przemysłowa.

- Współpracując ze wszystkimi polskimi partnerami i mając na uwadze zrównoważony rozwój, chcemy tworzyć coraz doskonalsze formy mobilności - tak by wszystkim nieść radość. Jestem przekonany, że Polska jest krajem, z którym możemy dzielić tę wizję - zaznaczył Shigeru Hayakawa.

O polsko-japońskich relacjach gospodarczych mówiła również Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu BGK i Przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza.

- Dzisiejsze seminarium to nie tylko potwierdzenie kontynuacji, ale i rozwoju współpracy z tak strategicznym partnerem, jakim jest Japonia. Trójmorze to ważna inicjatywa, zarówno na poziomie politycznym, jak i biznesowym. Ta inicjatywa na poziomie biznesowym to utworzenie Funduszu Trójmorza, który jest ważnym wehikułem finansowym i okazją do inwestorów zagranicznych, w tym inwestorów z Japonii. Możliwości rozwoju są potężne - podsumowała Beata Daszyńska-Muzyczka.


Why Poland now


Tematykę możliwości współpracy w zakresie projektów infrastrukturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, omówił Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- CPK wykreuje ogromne możliwości inwestycyjne. Zachęcam inwestorów japońskich do współpracy przy wszystkich komponentach tego projektu. CPK będzie z punktu widzenia Dalekiego Wschodu bramą do Europy zarówno w wymiarze komunikacyjnym, jak i inwestycji i kapitału. Cieszę się że nasze kontakty i rozmowy, które rozpoczęliśmy rok temu są kontynuowane - zapewniał Marcin Horała.

Sytuację gospodarczą w naszym kraju i prognozy na najbliższy czas podsumował Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczył, że jako Unia Europejska i region Europy Środkowej w kontekście Covid-19 doświadczyliśmy niespotykanego kryzysu. Jednak recesja w Polsce w 2020 roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej. PKB Polski spadło o 2,8 proc. Wynik średni dla UE był nawet dwukrotnie gorszy.


Why Poland now


Po części oficjalnej, uczestnicy mieli okazję udziału w wirtualnych sesjach networkingowych. Zwieńczeniem wydarzenia były spotkania B2B dotyczące projektów infrastrukturalnych i energetycznych pomiędzy polskimi i japońskimi firmami. Konferencję online śledziło blisko 500 osób z Polski i z Japonii.


Dziękujemy za udział w Wydarzeniu. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami pokonferencyjnymi, które znajdują się pod linkiem.