RYNKI ZAGRANICZNE

Wietnam

Socjalistyczną Republikę Wietnamu cechuje nieprzerwany, szybki wzrost gospodarczy, ciągłe reformy oraz duża liczba ludności (98 milionów), z której połowa ma mniej niż 30 lat - tworzące dynamiczne i szybko rozwijające się środowisko handlowe w Wietnamie. Rynek wietnamski został zakwalifikowany przez rząd Polski jako jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych dla rozwoju polskiej gospodarki.


Wietnam - Eksport TOP 5Wietnam - Wymiana handlowaWietnam - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według danych Głównego Departamentu Celnego łączna wartość importu i eksportu towarów w całym kraju w pierwszej połowie marca 2022 r. wyniosła 30,55 mld USD, co oznacza wzrost o 12,7% (3,44 mld USD) w stosunku do drugiej połowy lutego 2022 r., w tym wartość eksportu osiągnęła 15,32 mld USD, co oznacza wzrost o 5,6% (808 mln VND), import osiągnął 15,23 mld USD co oznacza wzrost o 20,9% (2,64 mld USD) w stosunku w stosunku do drugiej połowy lutego 2022 r.

W pierwszej połowie marca 2022 r. bilans handlowy towarów odnotował nadwyżkę 93 mln USD. Największy wzrost po stronie eksportu nastąpił w grupach towarów obejmujących: telefony i elektroniczne komponenty o 27,2%, meble i wyroby z drewna o 15,1%, ropa naftowa o 85,2%. Największy wzrost po stronie importu nastąpił w grupach towarów obejmujących: komputery i elektroniczne komponenty o 17,7%, maszyny i urządzenia o 19,8%, wyroby tekstylne o 65%.

W strukturze towarowej wietnamskiego eksportu do Polski dominowały: aparatura do telefonii i telegrafii przewodowej oraz telekomunikacyjna; części i zespoły urządzeń nadawczych i radarowych, aparatura odbiorcza dla telewizji, monitory i projektory wideo oraz obuwie z cholewkami skórzanymi. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Wietnamu dominowały: miedź rafinowana i stopy miedzi; silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe oraz filety i inne mięso z ryb świeże, schłodzone lub zamrożone.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Wietnamie. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »