RYNKI ZAGRANICZNE

Niderlandy

Niderlandy są dobrze prosperującą i otwartą gospodarką, która w dużym stopniu polega na handlu zagranicznym. Bilans handlowy Niderlandów wykazuje znaczną nadwyżkę (w porównaniu z wielkością kraju nawet większą niż Niemcy). Pełnią ważną rolę europejskiego węzła komunikacyjnego, z Rotterdamem jako największym portem morskim i Amsterdamem z jednym z największych portów lotniczych w Europie.


Niderlandy - Eksport TOP 5Niderlandy - Wymiana handlowaNiderlandy - Import TOP 5

Informacje z rynku

W 2021 r. nastąpił dynamiczny wzrost wymiany handlowej z Niderlandami - polski eksport wzrósł o ponad 22% i wyniósł 12,5 mld EUR (wobec 10,2 mld EUR w 2020 r.). Z kolei polski import z Niderlandów wzrósł o ponad 31% i wyniósł 12 mld EUR (wobec 9,1 mld EUR w 2020 r.). Ostatecznie polsko-niderlandzkie obroty towarowe osiągnęły rekordowy poziom - 24,5 mld EUR, co oznacza wzrost o prawie 27% r/r.

Zdecydowanie wyższe tempo wzrostu importu spowodowało zredukowanie dodatniego salda w handlu z Niderlandami. Notowana w poprzednim roku nadwyżka w wysokości 1,1 mld EUR zmniejszyła się o nieco ponad połowę, do 534 mln EUR. W 2022 r. (w pierwszych 8 miesiącach) widoczna była kontynuacja dynamicznego wzrostu wzajemnego handlu. W tym okresie polski eksport wyniósł 10,1 mld EUR (wzrost o ponad 30% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym), a import 8,9 mld EUR (wzrost o ponad 19%). Przy dokonaniu komparatystyki na skalę europejską i międzynarodową otrzymamy wynik wskazujący na Polskę jako szósty kierunek eksportu do Niderlandów i piątego partnera importowego dla Niderlandów.

Sektory, które generują te wyniki w eksporcie do Niderlandów z Polski to głównie towary przemysłowe i maszyny, sprzęt elektryczny, ale także zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części produkowane w Polsce w dużych ilościach. Zainteresowaniem Niderlandów cieszą się w Polsce w szczególności meble, produkowane jako private label. Duże znaczenie ma także rolnictwo specjalistyczne. Wart podkreślenia pozostaje sektor usług, bo jest to 4,5 mld EUR w obrocie usługami między naszymi krajami. Polska wyróżnia się niezwykle zróżnicowanym rynkiem w zakresie usług, dlatego doceniany jest jej ogromny potencjał.

Wg prognozy Komisji Europejskiej opublikowanej w listopadzie 2022 r. wzrost PKB Niderlandów w bieżącym roku wyniesie 4,6%, w 2023 r. +0,6, a w kolejnym roku 1,3%. Z kolei zharmonizowany wskaźnik inflacji osiągnie w 2022 r. 11,6% i w kolejnych latach odpowiednio 4,2% i 3,9%. W raporcie nt. stabilności systemu finansowego opublikowanym w październiku 2022 r. DNB zwrócił uwagę na rosnące ryzyka takie jak wysoka inflacja, coraz wyższe stopy procentowe, wojna w Ukrainie i możliwość globalnej recesji. Ocenił, że inflacja może utrzymywać się w dłuższym okresie. Mimo, że niderlandzkie instytucje finansowe są w dobrej kondycji to jednak zagrożenia te wystawią ten sektor na próbę.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Królestwie Niderlandów. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »