RYNKI ZAGRANICZNE

Kazachstan

Kazachstan to 9. powierzchniowo kraj na świecie, największe państwo w Azji Centralnej. Kraj posiada bogate zapasy zasobów naturalnych - 99 pierwiastków chemicznych tablicy Mendelejewa; jest jednym z największych producentów uranu. Zajmuje 2. miejsce na świecie pod względem zasobów chromu, ołowiu i cynku, należy do TOP-10 krajów w świecie pod względem zasobów węgla, żelaza i złota. Główną gałąź gospodarki stanowi branża naftowo-gazowa. Kazachstan słynie nie tylko z zasobów naturalnych - jest również wiodącym producentem lnu i dużym eksporterem zboża. Kazachstan jest ważnym partnerem strategicznym UE w Azji Centralnej - Umowa o wzmocnionym partnerstwie i współpracy UE i jej partnerami członkowskimi (weszła w życie 01.03.2020).


Kazachstan - Eksport TOP 5Kazachstan - Wymiana handlowaKazachstan - Import TOP 5

Informacje z rynku

W okresie styczeń-maj 2023 r. w Kazachstanie odnotowano wzrost zarówno eksportu, jak i importu. Eksport wyniósł 31,58 mld USD, a import 24,2 mld USD.

Główne pozycje eksportowe w okresie styczeń-maj 2023 r. to węgiel kamienny, ropa naftowa i surowe produkty ropopochodne, rudy i koncentraty miedzi, miedź rafinowana, żelazostopy, radioaktywne elementy chemiczne, pszenica i meslin. Główne pozycje importowe to samochody osobowe, aparaty telefoniczne, leki, części zamienne i akcesoria samochodowe, maszyny liczące.

W strukturze towarowej kazachstańskiego eksportu do Polski dominowały węgiel kamienny, ropa naftowa oraz produkty ropopochodne, nawozy potasowe-mineralne lub chemiczne, sklejka, płyty fornirowane i podobne drewno warstwowe, gazy ropopochodne. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Kazachstanu dominowały leki, świeże jabłka, kit szklarski i ogrodniczy, maszyny do odbioru, konwersji i transmisji lub regeneracji głosu, aparaty telefoniczne. (Źródło: Biuro Statystyki Narodowej Agencji ds. Planowania i Reform RK, Komitet Dochodów Państwowych Ministerstwa Finansów RK)


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Kazachstanie. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »