RYNKI ZAGRANICZNE

Argentyna

Argentyna jest ósmym co do wielkości państwem świata i drugim po Brazylii w Ameryce Południowej z powierzchnią ok. 3,8 mln km2. Jest republiką federalną z systemem prezydenckim i demokratycznym ustrojem państwa. Kraj posiada bogate zasoby naturalne, a na jego terytorium występuje kilka stref klimatycznych. Jest znaczącym eksporterem surowców naturalnych oraz wyrobów przemysłowych i produktów rolnych. W Argentynie istnieje wykształcona i kompleksowa sieć produkcyjna i przemysłowa. Kraj cechuje wysoki stopień rozwoju bankowości i masowość usług finansowych. Argentyna wspiera integrację łańcuchów wartości, będąc jednocześnie otwartą na import jako dźwignię pobudzającą lokalną aktywność gospodarczą i eksport.


Argentyna - Eksport TOP 5Argentyna - Wymiana handlowaArgentyna - Import TOP 5

Informacje z rynku

W pierwszych czterech miesiącach 2022 r. Argentyna odnotowała rekordowe wyniki eksportu i importu. Tylko w kwietniu 2022 r. wartość importu do Argentyny wzrosła o 47,3% w stosunku do kwietnia 2021 r. Głównymi krajami pochodzenia importu w pierwszych czterech miesiącach 2022 r. były Chiny (22,8%), Brazylia (19,1%), Stany Zjednoczone (9,6%), Niemcy (3,7%) i Paragwaj (2,8%). Zgodnie z prognozami Banku Światowego, w 2022 r. Argentyna odnotuje wzrost gospodarczy w wysokości 3,6%.

Argentyna jest trzecią co do wielkości gospodarką Ameryki Łacińskiej. Od lat Polska utrzymuje ujemne saldo wymiany handlowej z Argentyną. Z perspektywy polskich przedsiębiorców, ratyfikacja umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Wspólnego Rynku Południa (Mercosur) może być momentem przełomowym w kontaktach gospodarczych z Argentyną z uwagi na zniesienie części barier i uproszczenie wymagań importowych. W lipcu 2022 r. inflacja w Argentynie wyniosła 64%. Z uwagi na przerwanie światowych łańcuchów dostaw szacuje się, że na rynku argentyńskim pojawi się zapotrzebowanie na import energii i nawozów rolniczych.

W strukturze towarowej argentyńskiego eksportu do Polski dominują wyroby rolno-spożywcze, pojazdy oraz ich części. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Argentyny dominują maszyny i urządzenia elektryczne, meble oraz przyrządy i aparatura medyczna. Do branż perspektywicznych można zaliczyć m.in. branżę spożywczą, górniczą, sektor zielonych technologii.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Argentynie. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »