Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneWielka Brytania


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W czwartym kwartale 2021 r. całkowity import towarów wyniósł od początku roku 505 mld funtów, był o 8,6 mld funtów (1,7%) wyższy niż w tym samym okresie w 2020 r. Całkowity eksport towarów wyniósł 340 mld funtów i był o 29,2 mld funtów (9,4%) wyższy niż w tym samym okresie w 2020 r. Połączone skutki czynników takich jak krajowe i międzynarodowe ograniczenia związane z COVID-19, wyjście z UE (w tym wcześniej ogłoszone terminy opuszczenia strefy unijnej, a następnie okres przejściowy), globalna recesja i zakłócenie łańcuchów dostaw, spowodowały wyższy poziom zmienności w statystykach handlowych w ostatnich trzech latach. Całkowity deficyt handlowy wyniósł 165 mld GBP.

Największe wartości eksportu odnotowano w branży maszynowej, samochodowej, olejów mineralnych, urządzeń elektronicznych i produktów farmaceutycznych. Najważniejszymi krajami eksportowymi są USA, Niemcy i Szwajcaria. Największe wartości importu odnotowano w branży samochodowej, urządzeń elektronicznych, olejów mineralnych i produktów farmaceutycznych. Odnotowano również duży wzrost importu w branży meblowej. Największymi partnerami w imporcie pozostają Chiny, Niemcy, USA i Holandia (Rotterdam-effect).

W strukturze towarowej polskiego eksportu do UK dominowały mięso i przetwory mięsne, maszyny biurowe, pojazdy drogowe inne niż samochody, sprzęt elektryczny oraz meble. W eksporcie z Wielkiej Brytanii do Polski największy udział miały kategorie: samochody, preparaty toaletowe i oczyszczające, maszyny specjalistyczne oraz pojazdy drogowe inne niż samochody. Polska była dla Wielkiej Brytanii 25 największym partnerem dla eksportu (z wartością 6,0 mld GBP, spadek o 9,9% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.) i 13 krajem, z którego Wielka Brytania najwięcej importowała (z wartością 13,0 mld GBP, spadek o 3,9% w porównaniu do 2020 r.).


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Brexit

Zapoznaj się z bankiem wiedzy, który dla Ciebie stworzyliśmy. Prezentujemy najświeższe i aktualne informacje na temat zmian na rynku brytyjskim w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Informacje dostępne tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Wielkiej Brytanii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Wiarygodność kontrahenta
Poradnik przedsiębiorcy dotyczący nieuczciwych kontrahentów na wybranych rynkach.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij