Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneTajlandia


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Gospodarka Tajlandii w IV kwartale 2021 r. wzrosła o 1,9% w porównaniu do tego samego kwartału poprzedniego roku. W całym roku 2021 wzrost PKB Tajlandii wyniósł 1,6%, co oznacza znaczące odwrócenie trendu wobec roku 2020, kiedy PKB Tajlandii spadło o 6,2%. Przewiduje się, że wzrost PKB Tajlandii w 2022 r. wyniesie ok. 3,5-4,5%. Jako czynniki wspierające ten wzrost wymienia się m.in.: wzrost wydatków krajowych, ożywienie turystyki, rosnący eksport, wzrost wydatków rządowych.

Zagrożenia dla gospodarki Tajlandii w 2022 r. to m.in. niepewność co do dalszego rozwoju pandemii COVID-19, niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie jak i sytuacja geopolityczna. Odsetek populacji Tajlandii, który został zaszczepiony przeciwko COVID-19 jest wysoki, również wśród dzieci. Liczba nowych infekcji jest nadal wysoka, jednak Ministerstwo Zdrowia łagodzi obostrzenia, co również przekłada się na wzrost liczby turystów. Jest to kluczowe dla znaczenia gospodarki Tajlandii, która w dużej mierze opiera się na turystyce (między 15% a 20% PKB).

Wartości eksportu do głównych odbiorców wzrosły znacząco w 2022 r. (wzrost co najmniej o 100% dla 10 najważniejszych partnerów: USA, Chiny, Japonia, Malezja, Wietnam, Australia, Indonezja, Hongkong, Indie i Singapur) w porównaniu z analogicznym okresem w 2020, a także wobec 2021 (dwucyfrowe tempo wzrostu). Wartość eksportu wyniosła 44,7 mln USD.

Tajlandia odnotowała wzrost importu z takich krajów jak: Chiny (13,95%), Tajwan (36,63%), Malezja (14,50%), Korea Południowa (22,44%), Indie (22,24%), a także spadek importu z takich krajów jak: Japonia (-1,75%), USA (-23,19%), ZEA (-38,70%), Australia (-25,18%), Indonezja (-9,92%).

W 2021 r. mimo wyzwań związanych z pandemią COVID-19, odnotowano rekordowe obroty handlu między Polską i Tajlandią i wyniosły 1,566 mln USD. Równocześnie rekordowe poziomy odnotował zarówno eksport z Polski do Tajlandii (345 mln USD) jak i import z Tajlandii do Polski (1,221 mln USD).

W strukturze importu z Tajlandii do Polski w 2021 r. dominowały maszyny i urządzenia mechaniczne, maszyny i urządzenia elektryczne, a także kauczuk i artykuły z kauczuku. Z kolei w strukturze towarowej eksportu z Polski do Tajlandii dominowała miedź, maszyny i urządzeniach mechaniczne, a także kauczuk i artykuły z kauczuku.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Tajlandii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Tajlandii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij