RYNKI ZAGRANICZNE

Portugalia

Portugalia to perspektywiczny rynek zbytu dla polskich produktów i usług. Od kilku lat oba kraje zachowują dynamiczną wymianę towarową rosnącą w tempie ok. 13% rok do roku, a dzięki cenowej i jakościowej przewadze konkurencyjnej nad dostawcami z zachodniej Europy, polskie przedsiębiorstwa mają realną szansę zaistnieć na rynku portugalskim oraz innych rynkach portugalskojęzycznych.


Portugalia - Eksport TOP 5Portugalia - Wymiana handlowaPortugalia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Polski eksport do Portugalii w 2021 r. wyniósł 7,09 mld PLN (+27% więcej, niż w 2020 r.), a import 3,57 mld PLN (+10% więcej, niż w 2020 r.).

Obecnie najważniejszymi towarami eksportowymi Polski są: katalizatory na nośniku z metalami szlachetnymi lub ze związkami metali szlachetnych jako substancjami aktywnymi; silniki spalinowe tłokiem zapłonowym do montażu ciągników z silnikiem o pojemności <2800 cm3; części i akcesoria do pojazdów samochodowych/silnikowych; aparatura odbiorcza dla telewizji, kolorowa, pozostała, z ekranem, w którym zastosowano ciekłokrystaliczną technologię wyświetlania (LCD); części mebli do siedzenia inne niż z drewna, z wyjątkiem części foteli stosowanych w statkach powietrznych; papierosy zawierające tytoń; oprawy, okucia i podobne artykuły z metalu nieszlachetnego, inne niż zawiasy i kółka samonastawne, nadające się do mebli.

Największy wzrost w eksporcie z Portugalią w marcu br. względem analogicznego okresu w 2021 r. zanotowały poniższe kategorie towarowe: warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne; owoce i orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów; drewno i artykuły z drewna, węgiel drzewny; silniki spalinowe tłokowe z zapłonem samoczynnym (wysoko i średnioprężne); obuwie, getry i tym podobne, części tych artykułów; aparatura odbiorcza dla telewizji, nawet zawierająca odbiorniki radiowe lub aparatura do zapisu lub odtwarzania dźwięku lub obrazu, monitory i projektory wideo.

Polska ma dodatni bilans handlowy w wymianie towarowej z Portugalią z roczną nadwyżką sięgającą 3,15 mld PLN i obrotem przekraczającym 11 mld PLN (2021 r.). Wzajemna wymiana handlowa wynosi 12,16 mld PLN i charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, od kilku lat rośnie ona w tempie dwucyfrowym.

Najważniejsze towary eksportowe: pojazdy i statki, opony, maszyny cyfrowe, klimatyzatory, kosmetyki, lekarstwa, wyroby tytoniowe, świece, AGD (telewizory, pralki, lodówki, zmywarki), mięso, pszenica, wyroby ze skóry, wyroby ceramiczne, artykuły z aluminium, meble. Najważniejsze towary importowane: pojazdy i statki, opony, druty i kable, owoce (głównie: mango, pomarańcze), masa celulozowa, wino, odzież, witryny i lady chłodnicze, odbiorniki radiowe, drzwi i okna, leki.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Portugalii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »