Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneAustria


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Wartość polskiego eksportu towarów do czerwca 2022 r. wyniosła 3,1 mld EUR. Największy wzrost eksportu w ujęciu absolutnym zanotowały takie grupy towarów jak produkty mineralne, metale nieszlachetne i artykuły z metali nieszlachetnych, tworzywa sztuczne i artykuły z nich wytwarzane, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz części i wyposażenie do tych artykułów, oraz pojazdy i urządzenia transportowe. Wzrost wartości eksportu r/r w ujęciu absolutnym wyniósł jedynie dla tych 5 grup towarowych aż 503 mln EUR przy całkowitym wzroście eksportu w wys. 654,5 mln EUR w tym samym okresie. Tradycyjnie bardzo mocno rósł eksport gotowych produktów spożywczych (+19%), przekraczając wartość 143 mln EUR. Najwyższe wzrosty wartości w ujęciu procentowym zanotowały perły naturalne lub hodowlane, kamienie szlachetne, metale platerowane metalem szlachetnym i artykuły z nich, sztuczna biżuteria, monety (+472%), produkty mineralne (+148%), tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego (+143%), broń i amunicja, ich części i akcesoria (+95%) oraz materiały i artykuły włókiennicze (+71%). Spośród 21 głównych grup produktowych wg GUS 19 z nich zanotowało wzrost wartości eksportu w opisywanym okresie. Spadki dotyczyły artykułów różnych przemysłowych (-19%) oraz obuwia, nakryć głowy, parasoli (-10 %).

W ujęciu narastającym do czerwca 2022 r. polski eksport do Austrii wzrósł całościowo o 26% w porównaniu do analogicznego przedziału czasowego w roku 2021. W ujęciu absolutnym wzrost wartości eksportu w tym okresie wyniósł +654,5 mln EUR. Nadwyżka eksportu nad importem wzrosła z 697 mln EUR w 2021 r. do 949 mln EUR w 2022 r. Można śmiało uznać, że rok 2022 r. to kontynuacja success story polskiego eksportu do Austrii. Pandemia skróciła łańcuchy dostaw, a austriaccy odbiorcy z zainteresowaniem patrzą na potencjał dostawców znad Wisły.

Wartość polskiego importu w analizowanym okresie wyniosła 2,2 mld EUR i wzrosła rok do roku o 22%. Największy wzrost nastąpił w przemyśle metali nieszlachetnych (85 mln EUR), ścieru z drewna lub pozostałego włóknistego materiału celulozowego, papieru lub tektury oraz artykułów z nich (82 mln EUR) oraz tworzyw sztucznych (72 mln EUR). 15 z 21 kategorii analizowanych grup produktów zanotowało wzrost importu. Spadki importu dotyczyły m.in. sektorów pojazdów transportowych (-8 mln EUR), przyrządów i aparatury optycznej (-6,7 mln EUR) oraz obuwia i nakryć głowy (-3,8 mln EUR).

Wartość bilateralnej wymiany towarowej w opisywanym okresie wyniosła 5,33 mld EUR i wszystko wskazuje na to, że przekroczy ona w całym 2022 roku 11 mld EUR.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Austrii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Austrii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij