Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 grudnia 2005

Największa inwestycja w branży spożywczej w 2005 roku

Cadbury Schweppes ogłosiła dzisiaj plany zainwestowania w Polsce ponad 100 mln euro. Budowa jednej z najnowocześniejszych na świecie fabryk gum do żucia jest największą inwestycją branży spożywczej w 2005 r. Od kilku miesięcy PAIiIZ prowadzi ten projekt inwestycyjny.
Inwestycja znacznie zwiększy moc produkcyjną firmy Cadbury Schweppes oraz jej tempo innowacji w Europie. Andrzej Zdebski, Prezes PAIiIZ powiedział: "To ważny sygnał, że branża spożywcza ma się dobrze w Polsce i posiada szanse rozwoju".

Budowa nowego zakładu w Polsce rozpocznie się niebawem. W 2008 r. fabryka będzie już w pełni wyposażona i gotowa do wytwarzania bezcukrowych gum w pastylkach (pellet gum). Nowy zakład początkowo zatrudni 300 osób, a docelowo będzie miał 500 pracowników. Gumy produkowane w Polsce sprzedawane będą głównie na rynkach północnej Europy.


Judith Pickering - dyrektor programu inwestycyjnego
Peter Knauer - Cadbury Wedel, prezes
Andrzej Zdebski - prezes PAIiIZ
Teresa Korycińska - ministerstwo gospodarki

"Fabryka ta jest kamieniem milowym na drodze naszego rozwoju w sektorze gum do żucia, tak w Europie, jak i na całym świecie. Inwestycja ta umożliwi nam dynamiczny wzrost i udostępnianie klientom najnowszych osiągnięć w ramach naszego portfolio", powiedział Todd Stitzer, CEO w Cadbury Schweppes.


Od lewej: Judith Pickering - dyrektor programu inwestycyjnego
Peter Knauer - Cadbury Wedel, prezes
Andrzej Zdebski - prezes PAIiIZ
Teresa Korycińska - ministerstwo gospodarki

Decyzja o budowie zakładu w Polsce wynika m.in. z:
  • dotychczasowych dobrych doświadczeń w inwestowaniu w Polsce,
  • dogodnego położenia kraju, ułatwiającego dystrybucję i komunikację
    z wieloma europejskimi rynkami zbytu,
  • doświadczenia i ekspertyzy na temat branży FMCG w Polsce,
  • potencjału wysokowykwalifikowanych zasobów ludzkich, którymi dysponuje Polska,
  • istniejącej już i sprawnie funkcjonującej bazie operacyjnej firmy w Polsce.

Gumy do żucia produkowane przez Cadbury Schweppes
Polskę wybrano na podstawie ewaluacji wielu czynników, nie tylko kosztowych. "Polska bardzo korzystnie wyróżniła się na tle innych pod względem istniejącej infrastruktury drogowej", powiedziała Judith Pickering, Dyrektor Programu Inwestycyjnego w Cadbury Schweppes. Nowy zakład powstanie w południowo - zachodniej Polsce, jednak od podjęcia decyzji o konkretnej lokalizacji zależy rozmiar wsparcia, którego udzieli firmie rząd. Peter Knauer, Prezes Cadbury Wedel w Polsce podkreślał rolę PAIiIZ we wspieraniu przedsiębiorstw międzynarodowych. "Dziękuję PAIiIZ za stałą pomoc, już od 1992 r. kiedy jako PAIZ pomogli nam znaleźć się w Polsce. Nasza historia w Polsce jest związana z pasją, z którą osoby z Agencji pomagały nam przy naszych projektach".

Cadbury Schwepps to jedna z największych na świecie firm produkujących słodycze i napoje, o kapitalizacji rynkowej ok. 11 500 000 000 funtów brytyjskich. Jest notowana na dwóch giełdach światowych - w Londynie i Nowym Jorku. Firma zatrudnia około 50 000 ludzi i posiada fabryki w ponad 35 krajach świata. Na polskim rynku pojawiła się w 1993 r., a w 1998 r. kupiła najstarszą polską markę czekolady "E.Wedel".


Peter Knauer odbiera pamiątkowy dyplom z rąk Andrzeja Zdebskiego,
prezesa PAIiIZ.

Dodatkowych informacji udziela:
Beata Grzegrzółka-Jóźwiak
ROWLAND Comms.
Tel.:+48 607 466 888
E-mail: b.jozwiak@rowland.pl

Do końca III kwartału 2005 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. zakończyła 34 projekty o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki o łącznej wartości 1 miliarda 310 mln euro. Dzięki tym inwestycjom zatrudnienie znajdzie blisko 16 tysięcy osób.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij