RYNKI ZAGRANICZNE

Stany Zjednoczone

Uznane za jeden z najlepszych krajów do prowadzenia działalności gospodarczej, Stany Zjednoczone to dobrze prosperujący rynek znany ze stabilnych struktur gospodarczych, politycznych i prawnych, oferujący niezliczone możliwości dla zagranicznych firm i inwestorów. Kluczowe cechy tego rynku ułatwiające prowadzenie działalności obejmują wysoką jakość infrastruktury, atrakcyjne zachęty gospodarcze dla zagranicznych inwestorów, przejrzysty system prawny oraz dostęp do największego rynku konsumenckiego na świecie. Potencjał eksportowy do USA jest wysoki, biorąc pod uwagę zależność USA od importu, o czym świadczy ujemny bilans handlowy, który w 2020 roku osiągnął poziom 678,7 mld USD.


Stany Zjednoczone - Eksport TOP 5Stany Zjednoczone - Wymiana handlowaStany Zjednoczone - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według the U.S. Bureau of Economic Analysis w pierwszym kwartale 2022 r. gospodarka amerykańska zanotowała spadek PKB o 1,6%. Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 8,3% rok do roku, wobec 8,5% zanotowanego miesiąc wcześniej. The Federal Open Market Committee podwyższył stopę procentową Rezerwy Federalnej w lipcu o 0,75 pb., do przedziału 2,25%-2,50%. Zgodnie z danymi the U.S. Bureau of Labor Statictics lipcowe zatrudnienie wzrosło o 528 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia wynosi obecnie 3,5%.

The U.S. Census Bureau oraz the U.S. Bureau of Economic Analysis ogłosiły, iż amerykański deficyt handlowy wyniósł w lipcu 70,6 mld USD, zmniejszając się o 10,2 mld USD w stosunku do miesiąca poprzedniego. Lipcowy eksport zanotował poziom 259,3 mld USD (o 0,5 mld USD więcej niż w czerwcu) i jest to historycznie najwyższy wynik. Import natomiast wyniósł 329,9 mld USD, o 9,7 mld USD mniej od importu czerwcowego. Rok do roku, deficyt w handlu towarami i usługami zwiększył się o 136,6 mld USD (+29%) w stosunku do analogicznego okresu w roku 2021.

W eksporcie zwyżki zanotowały zwłaszcza dobra kapitałowe (+2,1 mld USD), samochody osobowe (+1 mld USD), części samochodowe (+0,9 mld USD) oraz maszyny przemysłowe (+ 0,6 mld USD). Spadki eksportu dotyczyły produktów spożywczych (-1,3 mld USD), gazu ziemnego (-1,3 mld USD) i produktów ropopochodnych (-1 mld USD). Istotne spadki importu dotoczyły dóbr konsumenckich (-7,4 mld USD), produkty farmaceutyczne (-3 mld USD), materiały przemysłowe (-1,8 mld USD). Wzrost importu zanotowały części samochodowe (+1,8 mld USD), pojazdy silnikowe (+1,1 mld USD) oraz ropa naftowa (+1 mld USD).

Na koniec lipca 2022 r. największy deficyt handlowy zanotowano z Chinami (-234 mld USD) oraz Unią Europejską (-111 mld USD).

W pierwszym kwartale 2022 r. Polska wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych towary o wartości 11 mld PLN, o 3,4 mld PLN więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Po zamrożeniu relacji gospodarczych z Rosją, Stany są obecnie drugim po Wielkiej Brytanii głównym pozaeuropejskim rynkiem eksportowym.

Główne kategorie produktów wysyłanych do USA to maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, precyzyjne przyrządy pomiarowe, części lotnicze (w tym turboodrzutowe, turbośmigłowe i części do szybowców), części i akcesoria samochodowe, sprzęt medyczny i ortopedyczny, meble oraz żywność. Z kolei import ze Stanów Zjednoczonych obejmuje samoloty, helikoptery i ich części, maszyny i wyposażenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz zasoby naturalne, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG). Ogromne znaczenie ma współpraca w dziedzinie energetyki. Stany Zjednoczone wspierają Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł dostaw energii, głównie gazu. W ostatnich latach Polska zawarła kilka znaczących kontraktów na zakup amerykańskiego LNG, którego dostawy wzrosną po 2022 r. Planowana jest również intensywna współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej. Stany Zjednoczone są dla polskich inwestorów jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Wiele aspektów przemawia za wyborem USA jako miejsca na zagraniczną inwestycję. Należą do nich: stabilność polityczna, walutowa, a także progospodarcze podejście władz federalnych i stanowych.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Stanach Zjednoczonych. Lista dostępna TUTAJ


Podcast:

Biznesowy American Dream: Rynki i Możliwości w USA

Eksperci PAIH, Zofia Nojszewska i Michał Rzeźnik omawiają szczegóły związane z kulturą, prawem i strategiami wejścia na rynek USA.Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »