RYNKI ZAGRANICZNE

Hiszpania

Licząca blisko 47 milionów mieszkańców Hiszpania to demokracja parlamentarna i monarchia konstytucjonalna. Kraj od 1986 jest w UE, a od 1995 - strefie Schengen. 66% hiszpańskiego eksportu stanowi eksport na rynki UE, zaś w przypadku importu z krajów Unii wynosi to 58%.


Hiszpania - Eksport TOP 5Hiszpania - Wymiana handlowaHiszpania - Import TOP 5

Informacje z rynku

W 2021 r. hiszpański eksport osiągnął rekordową wartość 316 mld EUR, co stanowi wzrost o 21,2% w stosunku do 2020 r. oraz 9,1% więcej niż w 2019 r. Kraje Unii Europejskiej są głównymi odbiorcami hiszpańskich produktów. Odpowiadają one za 61,8% całości eksportu. Największymi odbiorcami hiszpańskich produktów są Francja, Belgia, Włochy oraz Portugalia. 

Największy wzrost po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących maszyny i urządzenia, produkty chemiczne oraz dobra konsumpcyjne trwałe. Największy wzrost po stronie eksportu nastąpił w grupach obejmujących: żywność, napoje i tytoń, półprodukty (metale nieżelazne) oraz produkty farmaceutyczne.   

W strukturze towarowej hiszpańskiego eksportu do Polski dominują: maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz części, produkty tekstylne, żywność i napoje. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Hiszpanii przeważają: maszyny i urządzenia, produkty spożywcze oraz tytoniowe, dobra konsumpcyjne trwałe. W 2021 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła 14 mld EUR. Hiszpania posiada dodatnie saldo handlowe z Polską, które osiągnęło 1,2 mld EUR.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Hiszpanii. Lista dostępna TUTAJ.Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »