RYNKI ZAGRANICZNE

Dania

Dania to mała, otwarta gospodarka, zależna od handlu międzynarodowego. Zajmuje pierwsze miejsce w rankingu DESI 2021 (Indeks Cyfrowych Gospodarek i Społeczeństw). Na mocy zawartego w czerwcu 2020 r. porozumienia klimatycznego, inwestuje w zieloną transformację - energię odnawialną, e-mobilność, zielone ciepło systemowe i przyjazne środowisku technologie produkcji. Wszystko po to, by do 2030 r. zredukować emisję dwutlenku węgla o 70%. Szanse na eksport mają produkty wpisujące się w trend szeroko pojętej ekologii.


Dania - Eksport TOP 5Dania - Wymiana handlowaDania - Import TOP 5

Informacje z rynku

W maju 2022 r. łączny eksport towarów i usług wzrósł o 4,9% do 158 mld DKK. Import ogółem wzrósł o 0,9% do 136 mld DKK. Całkowity eksport wzrósł o 9,5% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, podczas gdy import wzrósł o 7,9%. Wyraźnie rosnący poziom zarówno eksportu, jak i importu należy rozpatrywać w sytuacji generalnie rosnących cen. (Na podstawie publikacji Danmarks Statistik z 11 lipca 2022 r.).

Liczba osób długotrwale bezrobotnych jest w Danii na najniższym poziomie od końca lata 2009 r. Po uwzględnieniu wahań sezonowych, w maju bezrobocie wzrosło o 800 do 71 300 osób, co oznacza, że bezrobocie wynosi 2,5% siły roboczej. Wzrost bezrobocia należy rozpatrywać w świetle nowo przybyłych uchodźców ukraińskich, którzy otrzymują zasiłki i jednocześnie są oceniani jako osoby zdolne do pracy.

W nowej prognozie dla duńskiej gospodarki Danmarks Nationalbank obniżył przewidywany wzrost gospodarczy w 2022 r. z 3,1% do 2,1% oraz przewidział inflację na poziomie 4,9%. Wysoka inflacja i spowolnienie wzrostu wynikają między innymi z faktu, że rosnące ceny surowców i niepewność wywołana wojną w Ukrainie wpłyną na konsumpcję i inwestycje. Tak wysoki poziom inflacji zanotowano w Danii ostatnio w latach 80.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Danii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »