Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

UkrainaUkraina


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i bądź na bieżąco:Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Rynek ukraiński stawał się coraz bardziej atrakcyjny dla polskiego biznesu, dowodem czego był wzrost wartości wymiany handlowej między Polską a Ukrainą w ostatnich latach. Agresja Rosji na Ukrainę zatrzymała ten proces.

Wojna dotkliwie uderzyła w gospodarkę Ukrainy. Negatywne konsekwencje wojny już są ogromne. Wiele łańcuchów logistycznych zostało całkowicie zerwanych, wiele firm zostało fizycznie zniszczonych, niektóre nie mogą pracować w czasie wojny, a wielu pracowników po prostu odeszło. Inflacja konsumencka w czerwcu 2022 r. wyniosła 21,5% (w porównaniu do czerwca 2021 r.). Według danych Państwowego Komitetu Statystyki PKB w I kwartale 2022 r. zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 19,3% (wyrównany sezonowo), a w porównaniu z I kwartałem 2021 r. - o 15,1%. Bank Światowy przewiduje, że w 2022 r. PKB Ukrainy spadnie o 45,1% przy inflacji do 20%. Import produktów również spadł w I kwartale. Na rynku występuje deficyt poszczególnych produktów, m.in. paliwa, soli, spowodowany wojennymi zniszczeniami przedsiębiorstw i infrastruktury.

Według ocen Ministerstwa Gospodarki i Instytutu KSE, całkowite straty ukraińskiej gospodarki spowodowane wojną, uwzględniające zarówno straty bezpośrednie na chwilę obecną, jak i straty pośrednie (spadek PKB, wstrzymanie inwestycji, odpływ siły roboczej, dodatkowe wydatki na obronę, pomoc socjalną etc.) szacuje się na kwotę od 564 do 600 mld USD. Bezpośrednie straty dla infrastruktury od początku wojny szacuje się na kwotę 105,5 mld USD.

W 2021 r. wartość polskiego eksportu na Ukrainę wyniosła 6,3 mld EUR, natomiast wartość importu z Ukrainy wyniosła 4,3 mld EUR.

Ranking wymiany towarowej: w 2020 r., Ukraina była 14. partnerem Polski w eksporcie towarowym i 21. w imporcie, zaś dla Ukrainy Polska była 2. najważniejszym partnerem eksportowym i 4. najważniejszym partnerem pod względem importu towarowego. W ogólnym ujęciu Ukraina nie jest bardzo istotnym partnerem handlowym Polski (udział w eksporcie towarowym Polski na poziomie 2,2%, zaś w imporcie 1,5%). Ukraina pozostaje natomiast kluczowym rynkiem dla kilku wybranych branż i to w ich wypadku zakłócenia dostaw mogą być kluczowe: Ukraina była w 2021 r. odbiorcą 20% polskiego eksportu nawozów, Ukraina była dostawcą importu: 36% rud metali, 23% tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz 12% drewna i artykułów z drewna.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Ukrainie. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij