RYNKI ZAGRANICZNE

Turcja

Gospodarka Turcji napędzana jest głównie przez przemysł i w coraz większym stopniu sektor usług, przy czym tradycyjny sektor rolny nadal odpowiada za około 25% zatrudnienia. Silnie ugruntowane sektor tekstylny i odzieżowy konsekwentnie traci na znaczeniu wobec dynamicznego rozwoju branż motoryzacyjnej, petrochemicznej i elektronicznej, których udział w wolumenie eksportu Turcji notuje trend wzrostowy. Ostatnie lata przyniosły jednak poczucie niepewności wewnętrznej i obawy o bezpieczeństwo, które skutkują fluktuacjami na rynkach finansowym i walutowym, wpływając na perspektywy gospodarcze Turcji i możliwości zakupów towarów importowanych przez firmy tureckie.


Turcja - Eksport TOP 5Turcja - Wymiana handlowaTurcja - Import TOP 5

Informacje z rynku

W listopadzie 2021 r. Turcja odnotowała wzrost po stronie eksportu w ujęciu rok do roku na poziomie +33,67%. Niemniej pod kątem wolumenu eksportu wyrażonego w USD był to najlepszy miesiąc w 2021 r. Po stronie importu wzrost w ujęciu rok do roku osiągnął wynik +27,27%, wartość importu wyrażonego w USD zrealizowanego w listopadzie była również najwyższą zrealizowaną w 2021 r. Wartości eksportu i importu w listopadzie 2021 r. wyniosły odpowiednio 21,51 mld USD i 26,91 mld USD.

Największe wolumeny po stronie importu z Polski odnotowano w grupach obejmujących inne odpady i złom, samochody osobowe, silniki Diesla, semi-diesel do pojazdów lądowych, skrzynie biegów i ich części, kombajny zbożowe (maszyny do zbioru i omłotu), tabele dystrybucji sterowania: napięcie =< 1000 woltów, pojazdy silnikowe do przewozu towarów na autostradach, alkohol jednowodorotlenowy nasycony - oktanol (alkohol oktylowy) i jego izomery, silniki do pojazdów lądowych - pojemność cylindrów > 1000 cm3 oraz ciągniki do naczep. W tym samym okresie największy wzrost wartość importu w ujęciu rok do roku wystąpił w grupach obejmujących inne maszyny do podnoszenia, trzymania, załadunku lub rozładunku, inne urządzenia do rozpylania, dozowania płynów lub proszków, testliner (recyklingowa tektura), inne produkty piekarnicze, inne odpady i złom, ekstrakty, esencje i koncentraty kawy, łodzie sportowe, samochody osobowe, filtry powietrza do silników spalinowych oraz filtry oleju i paliwa do silników spalinowych.

W strukturze towarowej tureckiego eksportu do Polski najwyższe wartości eksportu odnotowano w grupach obejmujących samochody osobowe, ciągniki do naczep, inną stal cynkowo-żelazną: falisty produkt płaski, szerokość => 600 mm, pręty i profile aluminiowe, blachy aluminiowe, blachy i taśmy, grubość > 0, 2 mm, orzechy laskowe, kuchenki mikrofalowe, inne piekarniki, kuchenki, grille itp., rudy i koncentraty cynku, zimno-stalowe produkty płaskie, cewka: 600 mm oraz inne komponenty i części do pojazdów lądowych. Jednocześnie w analogicznym okresie największy wzrost wartości eksportu w ujęciu rok do roku odnotowano w grupach obejmujących inną stal cynkowo-żelazną: falisty produkt płaski, szerokość => 600 mm, inne elementy konstrukcyjne z żelaza/stali, druty ze stali stopowej, giętarki, falcerki, prostownice lub prostownice sterowane numerycznie (w tym prasy), rury i węże sztywne (z tworzywa sztucznego), arkusze, błonki i szkiełka z polimerów chlorku winylu z tworzyw sztucznych, naturalny węglan sodu (węglan disodu), mandarynki, klementynka, wiking itp. (świeże/suszone), wymienniki ciepła oraz orzechy laskowe.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Turcji. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »