Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneTurcja


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W listopadzie 2021 r. Turcja odnotowała wzrost po stronie eksportu w ujęciu rok do roku na poziomie +33,67%. Niemniej pod kątem wolumenu eksportu wyrażonego w USD był to najlepszy miesiąc w 2021 r. Po stronie importu wzrost w ujęciu rok do roku osiągnął wynik +27,27%, wartość importu wyrażonego w USD zrealizowanego w listopadzie była również najwyższą zrealizowaną w 2021 r. Wartości eksportu i importu w listopadzie 2021 r. wyniosły odpowiednio 21,51 mld USD i 26,91 mld USD.

Największe wolumeny po stronie importu z Polski odnotowano w grupach obejmujących inne odpady i złom, samochody osobowe, silniki Diesla, semi-diesel do pojazdów lądowych, skrzynie biegów i ich części, kombajny zbożowe (maszyny do zbioru i omłotu), tabele dystrybucji sterowania: napięcie =< 1000 woltów, pojazdy silnikowe do przewozu towarów na autostradach, alkohol jednowodorotlenowy nasycony - oktanol (alkohol oktylowy) i jego izomery, silniki do pojazdów lądowych - pojemność cylindrów > 1000 cm3 oraz ciągniki do naczep. W tym samym okresie największy wzrost wartość importu w ujęciu rok do roku wystąpił w grupach obejmujących inne maszyny do podnoszenia, trzymania, załadunku lub rozładunku, inne urządzenia do rozpylania, dozowania płynów lub proszków, testliner (recyklingowa tektura), inne produkty piekarnicze, inne odpady i złom, ekstrakty, esencje i koncentraty kawy, łodzie sportowe, samochody osobowe, filtry powietrza do silników spalinowych oraz filtry oleju i paliwa do silników spalinowych.

W strukturze towarowej tureckiego eksportu do Polski najwyższe wartości eksportu odnotowano w grupach obejmujących samochody osobowe, ciągniki do naczep, inną stal cynkowo-żelazną: falisty produkt płaski, szerokość => 600 mm, pręty i profile aluminiowe, blachy aluminiowe, blachy i taśmy, grubość > 0, 2 mm, orzechy laskowe, kuchenki mikrofalowe, inne piekarniki, kuchenki, grille itp., rudy i koncentraty cynku, zimno-stalowe produkty płaskie, cewka: 600 mm oraz inne komponenty i części do pojazdów lądowych. Jednocześnie w analogicznym okresie największy wzrost wartości eksportu w ujęciu rok do roku odnotowano w grupach obejmujących  inną stal cynkowo-żelazną: falisty produkt płaski, szerokość => 600 mm, inne elementy konstrukcyjne z żelaza/stali, druty ze stali stopowej, giętarki, falcerki, prostownice lub prostownice sterowane numerycznie (w tym prasy), rury i węże sztywne (z tworzywa sztucznego), arkusze, błonki i szkiełka z polimerów chlorku winylu z tworzyw sztucznych, naturalny węglan sodu (węglan disodu), mandarynki, klementynka, wiking itp. (świeże/suszone), wymienniki ciepła oraz orzechy laskowe.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Turcji. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Turcji. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij