Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneSzwecja


Szwecja jest znana jako globalny lider w dziedzinie innowacji z wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą, wyrafinowanymi konsumentami, sprawnymi procedurami biznesowymi, otwartością na międzynarodową własność i stabilną gospodarką. Jest to idealny rynek dla firm oferujących wysoką jakość produktów i usług, a także kierujących się w swojej działalności zasadami zrównoważonego rozwoju.


Szwecja - Eksport TOP 5Szwecja - Wymiana handlowaSzwecja - Import TOP 5

Informacje z rynku

W czwartym kwartale 2021 r. eksport towarów wzrósł o 19% wartościowo i o 5% wolumenowo w porównaniu z tym samym okresem rok temu. W tym samym czasie import towarów wzrósł o 22% wartościowo i o 9% wolumenowo.

W okresie styczeń-grudzień 2021 r. wartość (w cenach bieżących) szwedzkiego eksportu towarów wyniosła 1 628 mld SEK, co stanowi wzrost o 14% w porównaniu z tym samym okresem rok temu. W tym samym czasie wartość importu towarów wzrosła o 17% i wyniosła 1 604 mld SEK. W 2021 r. eksport towarów wzrósł wolumenowo o 7% (w cenach stałych), a import towarów o 14%. Handel netto wykazuje nadwyżkę w wysokości 24 mld SEK w okresie styczeń-grudzień 2021 r. W tym samym okresie w 2020 r. odnotowano nadwyżkę handlową netto w wysokości 51 mld SEK.

W czwartym kwartale 2021 r. szwedzki eksport towarów wzrósł wartościowo o 19%, a pod względem wolumenu eksport towarów wzrósł o 5% w porównaniu z tym samym okresem rok temu. Import towarów wzrósł wartościowo o 22%, a ilościowo o 9%. W porównaniu z poprzednim kwartałem szwedzki eksport towarów wzrósł o 15% pod względem wartości i 13% pod względem wielkości. W tym samym czasie import towarów zwiększył się o 16% wartościowo i o 13% wolumenowo.

W czwartym kwartale 2021 r. szwedzki import towarów wzrósł o 22% pod względem wartości i 9% wolumenu w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Import maszyn i urządzeń transportowych wzrósł o 12% wartościowo i o 10% wolumenowo. W tym obszarze produktowym import samochodów osobowych spadł o 5% wartości i 8% wolumenu. Import paliw mineralnych i prądu elektrycznego wzrósł wartościowo o 80%, a wolumenowo spadł o 3%. W tym obszarze produktowym import ropy naftowej wzrósł o 70% wartościowo, przy tym samym wolumenie. Duża różnica między rozwojem wartości i wolumenu wynika z wyższych cen ropy naftowej. Import chemikaliów i wyrobów gumowych wzrósł o 20% w wartościach i o 4% w wolumenie. Import wyrobów drzewnych i papierniczych wzrósł o 23% wartościowo i o 8% w ujęciu ilościowym. Surowce mineralne wzrosły o 57% pod względem wartości i 16% pod względem wolumenu. W obszarze pozostałych produktów import żywności/napojów/tytoniu wzrósł o 15% wartościowo i o 2%.

W 2021 r. szwedzki eksport wzrósł o prawie 31% z 47,9 mld SEK do 62,7 mld SEK. Uplasowało to Polskę na miejscu 10 udziału w eksporcie (3,9% całkowitego eksportu). Z kolei import z Polski wzrósł o 17% z 64,8 mld SEK do 75,8 mld SEK. Daje to Polsce wysokie 6 miejsce w całkowitym imporcie i aż 4,7% udziału. Oznacza to, że Polska utrzymała wysoką nadwyżkę handlową w obrotach towarowych ze Szwecją na poziomie 13,1 mld SEK.

W strukturze towarowej szwedzkiego eksportu do Polski w 2021 r. dominowały wyroby przemysłowe i chemikalia 43,9 mld SEK (70%), żywność 9,3 mld SEK (15%), a także surowce mineralne i paliwa 7,8 mld SEK (13%). Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Szwecji dominowały wyroby przemysłowe i chemikalia 63,3 mld SEK (83%), żywność 5,6 mld SEK (7,3%), a także wyroby gdzie indziej nie sklasyfikowane 5,7 mld SEK (7,5%). W kliku kategoriach zanotowano wzrosty sprzedaży. Sprzedaż wyrobów przemysłowych i chemikaliów wzrosła ogólnie 18% w porównaniu z rokiem poprzednim. Same wyroby przemysłowe zanotowały wzrost o 21%. Wzrost o 37% zaobserwowano także w wyrobach gdzie indziej nieklasyfikowanych. Niewielki wzrost zanotowano także w żywności i napojach (2,1%) i surowców mineralnych i paliw (1,8%). (Źródło: SCB Statistics Sweden i Kommerskollegium)


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Szwecji. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny TUTAJ


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Szwecji. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij