RYNKI ZAGRANICZNE

Szwajcaria

Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.


Szwajcaria - Eksport TOP 5Szwajcaria - Wymiana handlowaSzwajcaria - Import TOP 5

Informacje z rynku

W maju 2022 r. eksport wzrósł o 1,2% do 21,9 mld CHF (w szczególności eksport maszyn, elektroniki, zegarków, biżuterii; głównie do Azji - 12,4%), a import aż o 10,3% do 19,8 mld CHF (w szczególności import maszyn, elektroniki, metali; głównie z Europy - 13%).

W 2021 r. Szwajcaria odnotowała wzrost eksportu o 15,2% do 259,5 mld CHF. To jeden z najlepszych wyników w historii pomimo problemów związanych z ogólnoświatową pandemią. Natomiast import do kraju wzrósł o 10,1% do 200,8 mld CHF. Jest to wynik minimalnie poniżej poziomu sprzed pandemii. Bilans handlowy 2021 r. zamknął się nadwyżką 58,7 mld CHF. W 2021 r. w eksporcie szczególnie duży wzrost przypadł zegarkom (+31,2%) i biżuterii (+36,7%). Natomiast przemysł farmaceutyczny i chemiczny, odpowiadający za około połowę całego eksportu, odnotował wzrost o 12%. W przypadku przemysłu maszynowego i elektronicznego odnotowano wzrost o 9,6%. W imporcie za 2021 r. dominowały surowce energetyczne, których wartość wzrosła ze względu na bardzo duże podwyżki cen.

W ostatnich 20 latach eksport Polski do Szwajcarii wzrósł ponad dziewięciokrotnie (w 2020 r. wyniósł 2,47 mld EUR), a w tym samym czasie szwajcarski eksport do Polski zwiększył się niemal trzykrotnie (do 1,99 mld EUR w 2020 r.). Obroty w 2020 r. wyniosły 4,46 mld EUR, zanotowaliśmy tym samym dodatnie saldo (485,5 mln EUR).

Szwajcaria w 2020 r. zajmowała 21. miejsce jako partner handlowy Polski w eksporcie ogółem. Wzrost eksportu, niezależnie od poprawy jego konkurencyjności, powiązany był z inwestycjami szwajcarskimi w Polsce, generującymi obroty wewnątrz koncernowe, a także rozszerzeniem sprzedaży pojazdów, wagonów, wyrobów metalowych i urządzeń audiowizualnych. W polskim eksporcie do Szwajcarii największy udział mają wyroby przemysłowe, aparaty i elektronika, pojazdy, meble i wyposażenie mieszkań, metale i wyroby metalowe, tekstylia, ubiory i obuwie. W polskim imporcie ze Szwajcarii dominują farmaceutyki i wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale, instrumenty precyzyjne, zegarki. (Źródło: srf, Swiss National Bank, Trading Economics, www.gov.pl/web/szwajcaria/ie)


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Szwajcarii. Lista dostępna TUTAJ


Podcast:

Niemcy, Szwajcaria, Liechtenstein: Klucze do sukcesu

Łukasz Chrabański, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego we Frankfurcie, przekazuje cenne wskazówki dla przedsiębiorców dążących do ekspansji na rynki niemieckojęzycznej Europy.



Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »