RYNKI ZAGRANICZNE

Kolumbia

Kolumbia to jedna z większych gospodarek Ameryki Południowej i najszybciej rozwijająca się gospodarka w regionie (wzrost 10,6% PKB w 2021 r.), z populacją sięgająca 50 milionów mieszkańców. Jest trzecim największym odbiorcą inwestycji zagranicznych na kontynencie. Według raportu Doing Business 2019 Kolumbia oferuje największą ochronę inwestorom w Ameryce Łacińskiej oraz jest czwartym krajem w regionie z największą łatwością prowadzenia działalności gospodarczej. Od kwietnia 2020 r. jest 37. oficjalnym członkiem OECD. Zrzeszona w obrębie Wspólnoty Andyjskiej, MERCOSUR, Sojuszu Pacyfiku. Posiada umowę o wolnym handlu m.in. z USA, Kanadą, Meksykiem oraz od 2013 r. z UE.


Kolumbia - Eksport TOP 5Kolumbia - Wymiana handlowaKolumbia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Kolumbia jest piątą największą gospodarką regionu Ameryki Łacińskiej. Według prognoz OECD, w roku 2022 kolumbijska gospodarka odnotuje wzrost wysokości 9,5%. Najwięksi partnerzy handlowi Kolumbii to: Stany Zjednoczone, Chiny oraz Unia Europejska. Import z UE do Kolumbii to głównie maszyny i sprzęt transportowy. Jednocześnie UE jest drugim co do wielkości rynkiem eksportowym w Kolumbii. Z Kolumbii sprowadza się głównie produkty sektora rolnego, paliwowego i wydobywczego. W kwietniu 2022 r. inflacja w Kolumbii wyniosła 9,23%, co jest najwyższym wynikiem od 2000 r. W pierwszym kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 16,8%, a importu do Kolumbii aż o 38,9%. W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. kolumbijska gospodarka odnotowała wzrost o 8,5%.

W strukturze towarowej kolumbijskiego importu z Polski dominowały wyroby FMCG (kosmetyki, wafle, ciastka, produkty spożywcze), maszyny i urządzenia, surowce, opony, papier, artykuły branży medycznej. Kolumbia jest dostawcą nieprzetworzonych surowców i produktów rolnych. Ponad połowę eksportu do Polski stanowi zakup ropy naftowej oraz węgla kamiennego, drugim z kolei jest eksport owoców (przede wszystkim banany i owoce tropikalne). Trzecim co do wielkości sprowadzanym produktem są ekstrakty i esencje kawy oraz kwiaty cięte.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Kolumbii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »