Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneFinlandia


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Według uaktualnionych statystyk urzędu celnego wartość fińskiego eksportu towarów wzrosła w maju 2022 r. o 30,7% w stosunku do roku poprzedniego. Eksport był wart 6,9 mld EUR. Wartość importu wzrosła w kwietniu o 46,7% do 8,1 mld EUR. Ceny towarów importowanych wzrosły o 37,5% a towarów eksportowanych o 24,4%.

Według wstępnych danych w maju 2022 r. eksport do krajów UE wzrósł o 39,6%, a import z UE o 24,7%. W maju odnotowano 39% wzrost wartości eksportu drewna. Eksport papieru i tektury wzrósł o 13%, ale eksport masy papierniczej spadł o 28% od maja 2021 r. Wartość eksportu maszyn i urządzeń przemysłowych zmniejszyła się o 6%, natomiast eksport maszyn i urządzeń elektrycznych wzrósł o 10%. Wartość eksportu produktów energetycznych wzrosła o 393%. Nastąpił również wzrost wartości eksportu wyrobów przemysłu chemicznego i metali, ale spadł eksportu rud. Wartość importu produktów energetycznych również gwałtownie wzrosła w maju, o 298%. Wartość importu środków transportu i ich części wzrosła o 14%. Wartość importu maszyn i urządzeń przemysłowych wzrosła o 19%. Szybki wzrost wartości importu odnotowano również w przypadku importu metali i wyrobów przemysłu chemicznego. Wartość całkowitego importu powiększył również import statków z Chin o wartości około 62 mln EUR.

Polska jest siódmym największym partnerem handlowym Finlandii, import z Polski w 2021 r. miał wartość 2,42 mld EUR, a eksport do Polski wyniósł 2,01 mld EUR. W strukturze towarowej fińskiego importu z Polski dominowały maszyny, urządzenia i urządzenia do transportu oraz towary gotowe i surowce.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Finlandii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Finlandii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij