Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneFinlandia


Finlandia leży w strefie euro, należy do strefy wolnego handlu UE, jest przyjazna start-upom i innowacji. Światowej klasy technologia, utalentowana siła robocza i doskonałe możliwości R&D to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozpocząć działalność w Finlandii, najszczęśliwszym kraju na świecie.


Finlandia - Eksport TOP 5Finlandia - Wymiana handlowaFinlandia - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według uaktualnionych statystyk urzędu celnego wartość fińskiego eksportu towarów spadła w lutym 2023 r. o 13,5% w stosunku do roku poprzedniego. Eksport był wart 5 mld EUR. Wartość importu spadła w lutym o 17,2% do 5,7 mld EUR. W okresie ostatnich 12 miesięcy, marzec 2022 r. - luty 2023 r. zmiana wolumenu eksportu wyniosła -6,0%. Odpowiednia zmiana wolumenu importu wyniosła -2,1% w stosunku do okresu roku poprzedniego.

Według wstępnych danych w lutym 2023 r. eksport do krajów UE spadł o 10,9%, a import z UE spadł o 3,0%. Łączna wartość eksportu produktów przemysłu leśnego spadła w lutym o 28,4%. Eksport papieru i tektury spadł o 20,7%, a eksport masy papierniczej spadł o 3,6%. Wartość eksportu maszyn i urządzeń przemysłowych spadła o 8,7%, a eksport maszyn i urządzeń elektrycznych wzrósł o 26,8%. Wartość eksportu środków transportu spadła o 43,2% w stosunku do roku 2022. Wartość importu ropy naftowej spadła w lutym o 26,9%. Wartość importu energii elektrycznej spadła o 37,4%. Wartość importu maszyn i urządzeń przemysłowych wzrosła o 4,9%. Wartość importu maszyn i urządzeń elektrycznych spadła o 8,1%. Wartość importu żywności spadła o 4,3% i wartość importu odzieży i butów spadła o 14,2%.

Polska jest jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Finlandii, import z Polski w 2022 r. miał wartość 3,05 mld EUR, a eksport do Polski wyniósł 2,49 mld EUR. W strukturze towarowej fińskiego importu z Polski dominowały maszyny, urządzenia i urządzenia do transportu oraz towary gotowe i surowce.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Finlandii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij