Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneBrazylia


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. brazylijski eksport odnotował wzrost o 29,9% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i osiągnął wysokość ponad 70 mld USD, import natomiast wzrósł o 27,1% i wyniósł ponad 70 mld USD. W odniesieniu do importu, w pierwszym kwartale 2022 r. wartość importu składała się z następujących elementów: dobra inwestycyjne (10,2%), dobra konsumpcyjne (10,5%), półprodukty (63,5%) oraz paliwa i smary (15,8%). Największymi importerami do Brazylii (stan na pierwszy kwartał 2022 r.) są Chiny (14,7 mld USD, czyli 24,3% całości importu), Stany Zjednoczone (11,4 mld USD), Unia Europejska (9,9 mld USD) i Argentyna (2,6 mld USD). Łącznie, te 4 gospodarki odpowiadają za 63,8% brazylijskiego importu. Bardzo podobnie wygląda lista partnerów handlowych, do których Brazylia najwięcej eksportuje. Na pierwszym miejscu w brazylijskim eksporcie znajdują się Chiny (19,8 mld USD), następnie Unia Europejska (10,7 mld USD), Stany Zjednoczone (7,6 mld USD) i Argentyna (3,2 mld USD), które łącznie odpowiadają za 57,1% brazylijskiego eksportu w pierwszym kwartale 2022 r.

Na rozwój brazylijskiego eksportu wpłynął głównie wzrost sprzedaży następujących produktów: pszenica i żyto niemielone, przyprawy i soja w rolnictwie; pozostałe minerały surowe takie jak, rudy i koncentraty miedzi oraz ropa naftowa lub bitumiczne oleje mineralne, surowce w przemyśle wydobywczym; otręby sojowe i inne pasze dla zwierząt (z wyłączeniem niezmielonych zbóż), mięso i inna mączka zwierzęca, celuloza oraz półprodukty, wlewki i inne podstawowe formy żelaza lub stali w przemyśle wytwórczym. Najbardziej eksportowane w 2021 r. produkty (do listopada) należą do segmentów przemysłu transformacyjnego, przemysłu wydobywczego i rolnictwa - są to: rudy żelaza, soja, surowe oleje naftowe, cukier i melasa oraz wołowina.

W imporcie nastąpił wzrost popytu na nakłady i półprodukty o 45,7%, a wśród nich nakłady rolnicze, elektronika i petrochemia. Nastąpił wzrost importu paliw o 87,1% i energii elektrycznej o 89%. Oprócz tego odnotowano 77,1% wzrostu w imporcie leków, a konkretnie szczepionek. Do najczęściej importowanych produktów w Brazylii należą nawozy, ropa naftowa lub bitumiczne oleje mineralne, produkty farmaceutyczne, rurki termoelektryczne, sprzęt telekomunikacyjny oraz części i akcesoria samochodowe.

Można odnotować duże pole do rozwoju stosunków handlowych między Polską a Brazylią. W strukturze towarowej brazylijskiego eksportu do Polski dominują rudy miedzi, otręby sojowe, silniki tłokowe, tytoń pozbawiony kamienia, niepalona kawa, oraz części i akcesoria samochodowe. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Brazylii dominują leki w tym produkty weterynaryjne, części samochodowe i akcesoria, kauczuk syntetyczny, meble, oraz wyposażenie mechaniczne.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Brazylii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Brazylii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij