Aktualności

Wielki sukces Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego PAIH z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy

Wydarzenie zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Radą ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP zgromadziło kilkuset przedsiębiorców z Polski i Ukrainy, ministrów i ambasadorów, a jego honorowymi gośćmi byli prezydenci Andrzej Duda oraz Wołodymyr Zełeński. Forum odbyło się we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Na wydarzeniu obecni byli przedsiębiorcy z wielu sektorów takich jak budownictwo, produkcja maszyn, IT, transport i logistyka, branża medyczna i farmaceutyczna oraz wielu innych.

Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze


Spotkanie było okazją do rozmów przedstawicieli świata biznesu z kluczowymi reprezentantami administracji państwowej i organizacji wspierających przedsiębiorczość, takich jak instytucje z Grupy PFR. Dyskutowano o możliwościach uzyskania synergii działań w celu utrzymania funkcjonowania polskich firm na Ukrainie, zwiększenia obecności polskiego biznesu w kraju naszego sąsiada i wsparcia go w trudnym momencie konfliktu zbrojnego. Forum uświetniły wystąpienia prezydentów Polski oraz Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podziękował polskim przedsiębiorcom za zaangażowanie w pomoc, jaką od pierwszych dni inwazji Rosji świadczą na rzecz Ukraińców.

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą we wsparciu dla obrońców Ukrainy, dla tych którzy dzisiaj walczą w obronie swojej ojczyzny. Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom. Wiem, że wielu z was wydawało ogromne środki przez prywatne datki i to, co zawoziliście prywatnymi samochodami. Uratowaliście życie wielu obrońcom Ukrainy - mówił Prezydent Duda - Dzisiaj spotykamy się na forum biznesowym. Również teraz, mimo wojny, zrobiliśmy normalne forum biznesowe. Patrzymy na to, co będzie w przyszłości. Chcemy, żebyście zaangażowali się w dzieło odbudowy Ukrainy. Będziemy starać się stworzyć ku temu warunki. Chcemy też, żebyście po wojnie współdziałali, realizowali wspólnie biznesy - dodał.

Głos zabrał również Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Podziękował polskim firmom prowadzącym działalność nieprzerwanie na terenie Ukrainy, również w regionach najbardziej zagrożonych. Podkreślił znaczenie utrzymania ciągłości gospodarki dla funkcjonowania kraju.

Mamy wielką przyszłość w budowie naszych państw i gospodarek. Na tym ważnym wydarzeniu możemy rozmawiać o budowaniu współpracy Polski i Ukrainy, a więc wolnej Europy. Kiedy biznes rozszerza swoją obecność w danym kraju, to potwierdzenie że państwo ma przed sobą przyszłość. Bardzo dziękuję, Polsko, że wierzysz w przyszłość Ukrainy - powiedział prezydent Zełeński - Chcę podziękować każdemu polskiemu przedsiębiorcy za współpracę z Ukrainą. Dziękuję za każdy zakład pracy, który tworzy dobrobyt dla Ukraińców i Polaków - dodał.

Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze


W panelu poświęconym polsko-ukraińskiej wymianie gospodarczej przedstawiciele polskich instytucji rozmawiali z ukraińskimi przedsiębiorcami o obecnych warunkach współpracy oraz perspektywach, jakie czekają nasze kraje w przyszłości. Podkreślali przy tym obecną rekordową wielkość wymiany oraz konieczność pokonywania różnic i trudności pomiędzy naszymi krajami.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, podkreślała znaczenie rozwijania wzajemnych relacji dla utrzymania i przyspieszenia tempa rozwoju obu krajów. Mówiła także o znaczeniu udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy. Podobnego zdania był Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który przypomniał, że konieczne dla lepszej współpracy jest pokonanie przeszkód prawnych, organizacyjnych, ale też ekonomicznych w inwestycjach. Z kolei Yevhen Tafiychuk, dyrektor spółki Nova Poshta doceniał możliwość prowadzenia działalności w Polsce i warunki, na jakie mogą u nas liczyć firmy ukraińskie. Oleg Syarkevich, członek zarządu Farmak Ukraina, mówił o konieczności wspólnego rozwijania zaawansowanych sektorów gospodarki takich jak farmacja. Podkreślał przy tym, że współpraca Polski i Ukrainy może być bardzo korzystna dla obu krajów, odpowiadając na zapotrzebowanie rynków europejskich importujących obecnie większość leków z krajów azjatyckich.

Forum zakończyła sesja networkingu obecnych na wydarzeniu przedsiębiorców oraz przedstawicieli administracji państwowej i instytucji.


Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze