Aktualności

Poland. Business Harbour rządowy program dla specjalistów i firm sektora ICT otwiera się na Azerbejdżan!

12 stycznia 2022
We wrześniu 2020 roku wystartował Program Poland. Business Harbour (PBH) - kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. To realizacja postulatu "Polskiego Ładu".

Poland. Business Harbour


Program Poland. Business Harbour


Ta "bezpieczna biznesowa przystań" obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm - od mikroprzedsiębiorców po największych graczy na rynku. Program powstał jako odpowiedź na sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT, która jest jednak szczególnie narażona na prześladowania. Program jest jedynym tego typu rozwiązaniem zarówno w historii Polski jak i w Europie.

W ramach programu, został stworzony specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już 24 258.

Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych osób i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Każdej firmie i startupowi oferowane jest wsparcie w formule business concierge - odpowiednio, w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, lub programu Poland Prize.

Ponad rok temu, Pani Premier Jadwiga Emilewicz ogłosiła uruchomienie rządowego programu Poland Business Harbour. To cieszy, że dzisiaj możemy świętować Jego sukces. Dzięki owocnej współpracy z PAIH, GovTech Polska w KPRM, PARP, jak też fundacją Startup Hub Poland ogłaszamy kolejne rozszerzenie Programu, tym razem na Azerbejdżan. Wspieranie przedsiębiorców to cel, do którego resort rozwoju stale dąży. Jest ono tym bardziej nieodzowne podczas pandemii COVID-19, zarówno w kraju jak i za granicą. Równie ważne jest zacieśnianie relacji między państwami. - mówi Olga Semeniuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Program organizują: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w porozumieniu z organizacjami branżowymi z sektora ICT.

Kolejna odsłona Poland Business Harbour

Od dziś, w ramach programu Poland. Business Harbour do Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy dołącza Azerbejdżan!

Poland. Business Harbour dla Białorusi

Dla Białorusi program działa na dotychczasowych zasadach do 31 stycznia 2022. Od 1 lutego 2022 zasady programu dla wszystkich uczestników PBH będą takie same.

Zależy nam na inwestowaniu w region Europy Środkowej i Wschodniej. To zgodne z założeniami polskiej polityki zagranicznej - Polska ma być hubem regionu i oddziaływać pozytywnie na sąsiadów, tak by długofalowo wspierać ich rozwój gospodarczy, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii - mówi Marcin Przydacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Poland. Business Harbour dla firm

Dzięki PAIH, każda mała, średnia i duża firma może przenieść swoją działalność do Polski. Mogą liczyć na usługę typu buisness consierge, czyli kompleksową pomoc w przeniesieniu swojej działalności polegające na doradztwie w kwestiach prawnych czy inwestycyjnych. Proces relokacji zakończył się już dla 44 firm, które zapewniają ponad dwa tysiące miejsc pracy.

Już teraz wartość prowadzonych lub zrealizowanych przez PAIH projektów inwestycyjnych przekroczyła 169,53 mln Euro.

Program Poland. Business Harbour to ogromny sukces. Cieszy się on dużym zainteresowaniem przedsiębiorców - do PAIH nieprzerwanie zgłaszają się kolejne zagraniczne firmy. Z samej Białorusi do Polski przeniosło się do naszego kraju, od początku trwania programu, ponad 18 tysiecy pracowników sektora IT wraz z rodzinami. W zeszłym roku, na liście zagranicznych inwestycji w Polsce wspartych przez PAIH znalazło się aż 37 firm z Białorusi - to właśnie efekt działania programu. Dzięki niemu firmy zgłaszające się do PAIH otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu i pracowników na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Cieszymy się, że do programu dołącza kolejny kraj - mówi Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH.

Poland. Business Harbour dla startupów

Dzięki zaangażowaniu programu Poland Prize prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kolejne startupy mogą aplikować w ramach PBH o dofinansowanie do maksymalnej kwoty 300 000 zł. Dotychczas w ramach programu złożono ponad tysiąc zgłoszeń, kilkudziesięciu z nich zapewniono relokację do Polski, wsparcie finansowe oraz dostęp do polskiego ekosystemu akceleracyjnego.

Projekt, który rozpoczął się od pomocy naszym sąsiadom Białorusinom w ostatnim czasie pokazał jak bardzo potrzebne są takie programy. Polska daje ogromne możliwości dla przedsiębiorców oraz innowatorów. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój nie tylko programu, ale przede wszystkim naszej gospodarki. - mówi Mikołaj Różycki, Zastępca Prezesa PARP.

Poland. Business Harbour dla osób fizycznych

W nowej odsłonie specjalną wizę PBH może otrzymać każdy kto jest rekomendowany przez jedną z firm partnerskich programu, których lista zamieszczona jest na gov.pl/pbh. Już dziś jest ich ponad 300, ale lista pozostaje otwarta i dostępna na stronie programu.

Kolejne rozszerzenie programu Poland. Business Harbour świadczy o niebywałym zainteresowaniu Polską. Ta "bezpieczna biznesowa przystań" to przede wszystkim wspieranie i budowanie coraz silniejszej gospodarki, możliwość integracji oraz rozwoju polskiego sektora IT. Wszystkich tych, którzy chcą z nami tworzyć ten program - serdecznie zapraszamy! - mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Centralnym punktem informacyjnym dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z Programu lub przyłączeniem się do niego jest specjalna strona internetowa, dostępna pod adresem gov.pl/pbh w dziewięciu wersjach językowych (językach każdego z siedmiu krajów oraz po polsku i angielsku).

Na potrzeby Programu uruchomiona została także specjalna infolinia, dostępna pod numerem +48 22 334 99 77, która działa od poniedziałku do piątku 24 godziny na dobę i pracuje w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Zainteresowani programem mogą także zadawać pytania drogą mailową na adres: pbh@paih.gov.pl.