Aktualności

Poland Business Harbour – cieszący się popularnością rządowy program zostaje rozszerzony!

14 lipca 2021
Rusza nowa odsłona programu przeznaczonego dla specjalistów oraz firm z sektora ICT. We wrześniu ubiegłego roku wystartował Program Poland. Business Harbour (PBH) to kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom oraz małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Po jego ogromnym sukcesie dziś rozszerzamy program dla kolejnych krajów. To realizacja postulatu "Polskiego Ładu".

Poland. Business Harbour


Ta "bezpieczna biznesowa przystań" obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm - od mikroprzedsiębiorców po największych graczy na rynku. Program powstał jako odpowiedź na sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT, która jest jednak szczególnie narażona na prześladowania. Co warto podkreślić, program jest jedynym tego typu rozwiązaniem zarówno w historii Polski jak i w Europie, które w dodatku zostało stworzone w ciągu zaledwie tygodnia.

Niespełna rok temu Pani Premier Jadwiga Emilewicz ogłosiła uruchomienie rządowego programu Poland Business Harbour. To cieszy, że dzisiaj możemy świętować Jego sukces. Dzięki owocnej współpracy z PAIH, GovTech Polska w KPRM, PARP, jak też fundacją Startup Hub Poland ogłaszamy rozszerzenie Programu na kolejne kraje. Wspieranie przedsiębiorców to cel, do którego resort rozwoju stale dąży. Jest ono tym bardziej nieodzowne podczas pandemii COVID-19, zarówno w kraju jak i za granicą. Równie ważne jest zacieśnianie relacji między państwami - mówi Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

W ramach programu, stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już 13 565. Przełożyło się to na to, że w dniu ogłaszania programu nasz kraj wybierał co dziesiąty wyjeżdżający specjalista IT. Już po kilku miesiącach jest to niemal co drugi - kilkukrotnie więcej niż kraje zachodniej Europy i trzykrotnie więcej niż państwo zajmujące drugie miejsce.

Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych osób i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Każdej firmie i startupowi oferowane jest wsparcie w formule business concierge - odpowiednio, w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu lub programu Poland Prize.

Sukces programu sprawił, że w Polskim Ładzie znalazł się postulat jego rozszerzenia. Dziś obietnica ta została zrealizowana.

Program organizują: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Inwestycji i Handlu,  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Nowa odsłona Poland Business Harbour

Od dziś, program Poland. Business Harbour zostaje rozszerzony o kolejne kraje: Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę. Dla Białorusi program działa na niezmiennych zasadach.

Zależy nam na inwestowaniu w region Europy Środkowej i Wschodniej. To zgodne z założeniami polskiej polityki zagranicznej - Polska ma być hubem regionu i oddziaływać pozytywnie na sąsiadów, tak by długofalowo wspierać ich rozwój gospodarczy, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii - mówi Marcin Przydacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Poland. Business Harbour dla firm

Dzięki PAIH, każda mała, średnia i duża firma może przenieść swoją działalność do Polski. Mogą liczyć na usługę typu business consierge, czyli kompleksową pomoc w przeniesieniu swojej działalności polegające na doradztwie w kwestiach prawnych czy inwestycyjnych. Już teraz wartość prowadzonych lub zrealizowanych przez PAIH projektów inwestycyjnych przekroczyła 123,75 mln Euro.

Poland Business Harbour to także ścieżka rozwoju dla firm - dedykowany zespół ekspertów, którzy zapewniają sprawny proces relokacji. Teraz z usług ds. Polskiej Agencji inwestycji i Handlu korzystać mogą kolejne kraje. Serdecznie zapraszamy do udziału w programie kolejne firmy, które poszukują stabilnych warunków dla swojego rozwoju oraz niezawodnych partnerów - mówi Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH.

Poland. Business Harbour dla startupów

Dzięki zaangażowaniu programu Poland Prize prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kolejne startupy mogą aplikować w ramach PBH o dofinansowanie do maksymalnej kwoty 300 000 zł. Dotychczas w ramach programu zapewniono 20 startupom, wybranym spośród 150 zgłoszeń relokację do Polski, wsparcie finansowe oraz dostęp do polskiego ekosystemu akceleracyjnego.

- Zaangażowanie naszej instytucji w nową odsłonę programu Business Harbour to naturalna kontynuacja tego wydarzyło się w ostatnim roku w odniesieniu do naszych sąsiadów Białorusinów. Projekt zakładał doraźne wsparcia przedsiębiorców i innowatorów z Białorusi w tym bardzo trudnym dla nich czasie. Szybka ścieżka wizowa, doradztwo prawne i pobytowe, wsparcie w relokacji firm do Polski a także włączenie tych zespołów w polski ekosystem publicznego i prywatnego wsparcia przedsiębiorczości było główną treścią programu. Cieszymy się z woli i chęci dalszego rozwoju programu i jego otwarcia na inne bliskie nam geograficznie, historycznie i kulturowe kraje - mówi Mikołaj Różycki, Zastępca Prezesa PARP.

Poland. Business Harbour dla osób fizycznych

W nowej odsłonie specjalną wizę PBH może otrzymać każdy kto jest rekomendowany przez jedną z firm partnerskich programu, których lista zamieszczona jest na gov.pl/pbh. Już dziś jest ich około 200 ale lista pozostaje otwarta i dostępna na stronie programu.

- Nowa odsłona Poland. Business Harbour to kolejny krok w rozwoju cyfrowej gospodarki w Polsce, której motorem zwłaszcza w tych sektorach są przecież ludzie. Dzięki zaangażowaniu wszystkich współorganizujących, a przede wszystkim polskiego sektora IT, nasz program mogliśmy rozszerzać go na kolejne kraje. Tym samym integrować ze sobą polskie firmy, które mają ogromne zapotrzebowanie na specjalistów oraz tych którzy chcą być częścią polskiego sukcesu gospodarczego. Przy tej okazji wszystkie firmy, które chcą przystąpić do naszego programu zapraszamy do zgłaszania się poprzez stronę gov.pl/pbh - mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Centralnym punktem informacyjnym dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z Programu lub przyłączeniem się do niego jest specjalna strona internetowa, dostępna pod adresem gov.pl/pbh w ośmiu wersjach językowych (językach każdego z sześciu krajów oraz po polsku i angielsku).

Na potrzeby Programu uruchomiona została także specjalna infolinia, dostępna pod numerem +48 22 334 99 77, która działa od poniedziałku do piątku 24 godziny na dobę i pracuje w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Zainteresowani programem mogą także zadawać pytania drogą mailową na adres: pbh@paih.gov.pl.