Webinaria

ABC Eksportu – strategie internacjonalizacji działalności i zabezpieczenie ryzyka w handlu zagranicznym

 • Data:
  20 maja 2021
 • Godzina:
  10:00
 • Czas trwania:
 • Branża:
  Inne
 • Miejsce:
  wydarzenie online
Wszelkie decyzje o wejściu na wybrane rynki zagraniczne powinny być poprzedzone pozyskaniem solidnej wiedzy i szczegółową analizą danych rynków oraz przygotowaniem indywidualnej strategii eksportowej firmy. Działania eksportowe należy również poprzedzić pozyskaniem wiedzy na temat sprawdzonych metod i sposobów internacjonalizacji działalności, a także możliwości rozwoju sprzedaży na danych rynkach i sposobów zabezpieczenia ryzyka eksportowego.

Pojęcie ryzyka jest wpisane w każdą działalność biznesową, jednak podczas ekspansji zagranicznej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na różne rodzaje zagrożeń oraz wysoki poziom ryzyka. Dotarcie do zagranicznego klienta może wiązać się z koniecznością zaangażowania zasobów wielokrotnie większych niż w przypadku rynku krajowego. W takim przypadku ryzyko poniesienia porażki jest o wiele wyższe i jest ona znacznie bardziej kosztowna niż na rynku rodzimym. Ryzyko w handlu zagranicznym można zabezpieczać na różne sposoby, na przykład dzięki pozyskaniu odpowiednich informacji, różnym sposobom postępowania, a także dzięki finansowym instrumentom ubezpieczeniowym dedykowanym dla specyfiki tego rodzaju działalności.

Podczas szkolenia eksperci PAIH i KUKE przekażą praktyczną wiedzę dotyczącą sposobów wejścia, prowadzenia działalności na rynkach zagranicznych oraz zabezpieczania ryzyka związanego z ekspansją zagraniczną. W tym celu przygotowali sporą dawkę informacji, dzięki którym będzie można odpowiednio przygotować się do podbojów rynków zagranicznych, i które to mogą przynieść spore korzyści dla firmy, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnego poziomu ryzyka handlowego.

Podczas spotkania, poruszone zostaną między innymi kwestie dotyczące:

 • możliwości wsparcia i współpracy z PAIH,
 • przygotowania indywidualnej strategii eksportowej,
 • strategii rozwoju działalności na rynkach zagranicznych,
 • analizy różnych modeli internacjonalizacji działalności,
 • omówienia możliwych zagrożeń i ryzyka w działalności eksportowej,
 • sposobów zabezpieczania ryzyka w handlu zagranicznym.


Szkolenie poprowadzą:

 • Barbara Kamińska-Szuba, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Austrii,
 • Wojciech Nowicki, Starszy Konsultant, Centrum Eksportu, PAIH,
 • Maria Fliśnik, Menedżer Regionu, KUKE.


Webinarium odbędzie się 20 maja o godz. 10:00 i będzie prowadzone w języku polskim.

Nasi eksperci

Barbara Kamińska-Szuba

Barbara Kamińska-Szuba

Biuro PAIH w Wiedniu

Od kilkunastu lat mieszka w Austrii. Pełniła funkcję menedżera eksportu polskich firm na rynku austriackim. Ma dziesięcioletnie doświadczenie w roli akredytowanego doradcy eksportowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej, doradzała między innymi polskim przedsiębiorstwom w zakresie sprzedaży eksportowej i internacjonalizacji. Współzałożycielka i wieloletnia Prezes organizacji PAIWG w Wiedniu, zrzeszającej polskie i austriackie firmy z różnych sektorów gospodarczych, działające na rzecz wymiany handlowej pomiędzy Polską i Austrią. Organizowała wystąpienia polskich firm na branżowych targach w Austrii.

Absolwentka administrowania przedsiębiorstwem i zarządzania zasobami ludzkimi na Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz podyplomowych studiów coachingu biznesowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Studiowała także prawo gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Centrum Obsługi Przedsiębiorstw PAIH

Posiada kilkunastoletnią praktykę zawodową w konsultingu biznesowym, zarządzaniu projektami oraz informacjami. Pracował dla międzynarodowych korporacji, agencji PR oraz jako dziennikarz, obecnie podejmuje wyzwania na polu dyplomacji handlowej. W PAIH odpowiedzialny przede wszystkim za wsparcie sektora dóbr luksusowych, rekreacji oraz producentów tekstyliów.

Absolwent Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa UW oraz Projektowania i Zarządzania Projektami Edukacyjnymi UW.