Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Za nami misja gospodarcza do Mauretanii

Celem wyjazdu była promocja polskiej gospodarki, a w szczególności zaprezentowanie polskiego potencjału w obszarze zielonych technologii i branży rolno-spożywczej. Dlatego też w misji uczestniczyło aż 10 firm z Polski oferujących różnorodne produkty i usługi. Wśród uczestników wyjazdu znalazły się takie przedsiębiorstwa jak: Hynfra (technologie zielonego wodoru i jego pochodnych), Green Capital (produkcja zielonej energii i technologie wodorowe), Polmlek i jego marokański odział Jibal (branża mleczarska), Pawliszyn (firma budowlana), Fairfish (przetwórstwo rybne), Wielton (produkcja naczep i rozwiązań dla transportu) oraz Jan Wróbel (consulting). Polskiej delegacji towarzyszyli również przedstawiciele Ambasady RP w Rabacie.
Wszyscy uczestnicy misji mieli okazję spotkać się z przedstawicielami Agencji Promocji Inwestycji w Mauretanii APIM oraz odwiedzić mauretańską infrastrukturę portową. Członkowie polskiej delegacji zostali także przyjęci przez Prezesa Krajowej Unii Przedsiębiorców Mauretańskich UNPM. Podczas spotkania, przedsiębiorcy z Polski mieli okazję przedstawić potencjał polskiej gospodarki i swoje oferty elicie mauretańskiego biznesu.
Od końca okresu pandemii notuje się znaczące kilkudziesięcioprocentowe wzrosty obrotów handlowych między Polską a Mauretanią. W 2023 roku przekroczyły one 400 mln złotych, a dzięki spotkaniom w ramach misji gospodarczej PAIH spodziewamy się dalszych wzrostów.
Galeria zdjęć:
O Mauretanii:
Mauretania to niewielki kraj pod względem liczby ludności (ok. 5 mln) i PKB (ok. 10 mld EUR), ale ze względu na prognozowaną dynamikę wzrostu PKB (5-7 %) bardzo ciekawy kierunek ekspansji zagranicznej. Jest to kraj tranzytowy i bogaty w złoża naturalne (żelazo, fosfaty, ropa, gaz), który dodatkowo ma doskonałe warunki klimatyczne do rozwoju zielonych energii zarówno z wiatru, jak i ze słońca. Rząd mauretański prowadzi także prace nad nową ustawą wodorową, która ma pozwolić na zrównoważony rozwój w również tym strategicznym sektorze. OZE to jednak nie wszystko. W kraju dynamicznie rozwija się też sektor przetwórstwa ryb. Mauretania jest jednym z największych eksporterów tej branży na świecie, a zasoby rybne wybrzeży mauretańskich są szacowane na przeszło 2 mln ton surowca rocznie. Co ważne dla polskich przedsiębiorców, Mauretania poszukuje nowych partnerów i dostawców, rynek mauretański jest nienasycony w wielu branżach (m. in. spożywczej, motoryzacyjnej, budowlanej i kosmetycznej).