Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestuj w Polsce
Strona główna > Inwestuj w Polsce > Zachęty inwestycyjne > Parki Przemysłowe i Technologiczne > Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii w Stargardzie

Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii w Stargardzie


Nazwa: Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii w Stargardzie

Typ Parku: park przemysłowy

Podmiot zarządzający: Gmina Miasto Stargard

Etap rozwoju: rozwinięty

Status SSE: posiada


Lokalizacja

Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii zlokalizowany jest w Stargardzie na terenach byłego lotniska wojsk radzieckich. Miasto leży w odległości około 36 km na południowy-wschód od Szczecina, 40 km od zachodniej granicy Polski, około 35 km od międzynarodowego lotniska w Goleniowie, 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu i około 180 km od Berlina.


Profil sektorowy

Oferta skierowana jest przede wszystkim do inwestorów będących liderami innowacji w swoich branżach, którzy nie tylko wprowadzają nowoczesne technologie w swoich produktach, ale także innowacje w dziedzinach procesu technologicznego, ochrony środowiska, itp.


Oferta Parku

Całkowita powierzchnia Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie to 850 ha. Dostępne tereny inwestycyjne, o łącznej powierzchni 170 ha, charakteryzują się niewielką różnicą poziomów oraz gruntami o bardzo dużej nośności. Tereny te są uzbrojone, lub też ich uzbrojenie planowane jest do realizacji w najbliższej przyszłości, między innymi w związku z rozpoczynającą się realizacją projektu partnerskiego pn. „Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej Województwa Zachodniopomorskiego poprzez kompleksowe przygotowanie terenów Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie - etap II” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w ramach którego uzbrojonych zostanie ok. 20 ha terenów inwestycyjnych.

Dzięki zrealizowanej przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad inwestycji, polegającej na wykonaniu południowej obwodnicy Stargardu w ciągu drogi krajowej S10, oraz inwestycji drogowej realizowanej przez Gminę - Miasto Stargard pod nazwą „Budowa infrastruktury drogowej dla terenów przemysłowych w Stargardzie Szczecińskim” (projekt współfinansowany ze środków UE) tereny Parku są bezpośrednio połączone z drogą ekspresową S10 oraz z centrum miasta. Dzięki inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (projekt współfinansowany ze środków UE) tereny inwestycyjne posiadają także dostęp do niezbędnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a przedsięwzięcia firm Enea S.A. oraz Polskiej Spółki Gazownictwa zapewniły inwestorom dostęp do energii elektrycznej i gazu.


Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, widok z lotu ptaka, źródło: UM Stargard
Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, widok z lotu ptaka, źródło: UM Stargard


Pomoc regionalna dla inwestorów - ważnym elementem oferty inwestycyjnej Parku jest uchwalona w kwietniu 2007 roku przez Radę Miejską w Stargardzie uchwała o pomocy regionalnej dla inwestorów, której celem jest określenie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej przedsiębiorcom na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją na terenie miasta Stargardu. Zaproponowana w uchwale pomoc publiczna ma formę zwolnienia z podatku od nieruchomości. Zakres przedmiotowy zwolnienia obejmuje grunty, budynki i budowle stanowiące nowe inwestycje, zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Zwolnienie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy realizować będą inwestycje związane głównie z działalnością produkcyjną. Warunkiem podstawowym umożliwiającym korzystanie z pomocy publicznej jest złożenie wniosku przed rozpoczęciem prac nad danym projektem. Przedsiębiorca ma prawo uzyskać pomoc publiczną na:

  • wspieranie nowych inwestycji (zainwestowanie kwoty przekraczającej 100 tys. euro oraz zakończenie inwestycji w terminie 48 miesięcy od dnia złożenia wniosku),
  • nabycie przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji oraz utworzenie nowych miejsc pracy (utworzenie w nabytym przedsiębiorstwie w ciągu 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku co najmniej 50 nowych miejsc pracy),
  • utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (utworzenie, co najmniej 50 nowych miejsc pracy w okresie 3 lat od daty zakończenia inwestycji).


Pomoc udzielona na podstawie uchwały podlega sumowaniu z każdą inną pomocą przeznaczoną na realizację tej samej inwestycji lub na tworzenie nowych miejsc pracy, bez względu na jej formę i źródło pochodzenia i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.

Więcej informacji: www.stargard.pl/dla-biznesu/biznes-pobierz-pomoc-publiczna


Pod koniec 2016 roku Gmina Miasto Stargard sprzedała w drodze przetargu 2 nieruchomości o łącznej powierzchni 21 ha. Na działce o powierzchni 17 ha powstanie centrum logistyczne Waimea Logistic Park Stargard o łącznej powierzchni zabudowy ok. 60 000 mkw. W jego skład wejdzie 6 nowoczesnych hal klasy A przeznaczonych pod działalność związaną z magazynowaniem, produkcją oraz z obsługą logistyczną. Waimea Logistic Park Stargard zatrudni ok. 1500-2000 osób. Rozpoczęcie prac budowlanych zostało zaplanowane na II połowę 2017 roku.


Inwestorzy Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii

Tereny w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii zostały zakupione dotychczas przez trzynastu inwestorów. Firmy funkcjonujące w Parku to między innymi:

  • Bridgestone Stargard - producent wyrobów gumowych i opon. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1931 roku w Japonii, a grunty w Stargardzie nabyło pod koniec roku 2006. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii Bridgestone zajmuje się produkcją opon. Firma zatrudnia obecnie około 1000 osób, a położona jest na działce o wielkości 100 ha.


Bridgestone Stargard; źródło: UM Stargard
Bridgestone Stargard; źródło: UM Stargard


  • Cargotec Poland / Hiab / Kalmar - fińskie przedsiębiorstwo produkcji maszyn, żurawi i podnośników. W Stargardzie funkcjonują dwie marki przedsiębiorstwa Cargotec: Hiab oraz Kalmar, które łącznie zatrudniają około 1800 osób. Hiab zajmuje się m.in. produkcją żurawi cargo. Kalmar jest marką działającą w zakresie rozwiązań w przeładowywaniu towarów i ładunków.


Cargotec; źródło: UM Stargard
Cargotec; źródło: UM Stargard


  • Radiometer Solutions - to duńska firma z branży medycznej, zajmująca się produkcją odczynników niezbędnych do wykonywania analiz krwi pacjentów. Obecnie wypracowane przez firmę produkty i rozwiązania wykorzystywane są w szpitalach, poradniach i laboratoriach gdzie dostarczają informacji na temat krytycznych parametrów oznaczanych w stanach nagłych.


Radiometer Solutions; źródło: Radiometer Solutions
Radiometer Solutions; źródło: Radiometer Solutions


Dane kontaktowe:

Urząd Miejski w Stargardzie
ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego 17
73-110 Stargard

tel.: +48 814 39 16
e-mail: investor@um.stargard.pl
www.stargard.pl


(Ostatnia aktualizacja: grudzień 2019)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij