Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport
Strona główna > Eksport > Rynki zagraniczne > Zjednoczone Emiraty Arabskie

rynki zagraniczneZjednoczone Emiraty Arabskie


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W wymianie handlowej z zagranicą ZEA notuje dodatnie saldo obrotów (59,5 mld USD w 2018 r.). W strukturze towarowej eksportu ZEA ok. 45% przypada na ropę naftową, gaz ziemny i produkty ropopochodne, prawie 30% to reeksport towarów importowanych, resztę zaś stanowią różne produkty, gł. suszone ryby i daktyle. Podstawowy przedmiot nie-węglowodorowego eksportu to aluminium hutnicze, którego ZEA są czołowym eksporterem. Drugą ważną pozycją w tej grupie jest złoto, będące głównym towarem reeksportu (przez Dubaj przechodzi 10% światowych obrotów tym metalem). Główni odbiorcy eksportu ZEA w ostatnim czasie to Arabia Saudyjska (6,2%), Indie (3,8%), Szwajcaria (3,5%), Oman (2,8%) oraz Chiny (2,4%). Import pochodzi głównie z Chin (14,1%), Indii (9,3%), USA (6,9%), Japonii (4,4%) i Niemiec (3,5%). Dominują w nim: oleje ropy naftowej (17,9%), złoto nieobrobione (11,1%), aparatura i sprzęt dla telefonii (7,7%), wyroby biżuteryjne (5,2%), maszyny i sprzęt transportowy, (4,8%). W raporcie Banku Światowego Doing Business 2020 oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach, ZEA zajęły 16. pozycję wśród 190 ujętych w rankingu gospodarek świata (11. miejsce w DB 2019). (Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Departament Handlu i Wymiany Międzynarodowej)

Według danych GUS za okres styczeń-sierpień 2021 r., w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową. Ich wartość wyniosła 560,4 mln USD (wzrost o 16% w porównaniu z 8 miesiącami 2020 r.), w tym polski eksport - 430,6 mln USD (wzrost o 8,5%), natomiast import - 129,8 mln USD (wzrost o 49%). Według danych NBP, łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na koniec 2020 r. szacowana była na 264 mln USD.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w ZEA. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w ZEA. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij