Eksport/ Import
Według the U.S. Bureau of Economic Analysis w pierwszym kwartale 2022 r. gospodarka amerykańska zanotowała spadek PKB o 1,6%. Inflacja CPI zwolniła w lipcu do 8,5%, z poziomu 9,1% zanotowanego miesiąc wcześniej. The Federal Open Market Committee podwyższył stopę procentową Rezerwy Federalnej w lipcu o 0,75 pb., do przedziału 2,25%-2,50%. Zgodnie z danymi the U.S. Bureau of Labor Statictics lipcowe zatrudnienie wzrosło o 528 000 miejsc pracy, a stopa bezrobocia wynosi obecnie 3,5%.
The U.S. Census Bureau oraz the U.S. Bureau of Economic Analysis ogłosiły, iż amerykański deficyt handlowy wyniósł w maju 85,5 mld USD, zmniejszając się o 1,1 mld USD w stosunku do miesiąca poprzedniego. Majowy eksport zanotował poziom 255,7 mld USD (o 3 mld USD więcej niż w kwietniu) i jest to historycznie najwyższy wynik. Import natomiast wyniósł 341,4 mld USD, o 1,9 mld USD więcej od importu kwietniowego. Rok do roku, deficyt w handlu towarami i usługami zwiększył się o 126,5 mld USD (+38.4%) w stosunku do analogicznego okresu w roku 2021.
W eksporcie, zwyżki zanotowały zwłaszcza materiały przemysłowe (+3,3 mld USD), ropa naftowa (+1,1 mld USD), złoto (+1 mld USD), farmaceutyki (+1 mld USD) oraz gaz naturalny (+0,9 mld USD). Spadki dotyczyły zwłaszcza produktów spożywczych (-1,6 mld USD) oraz sztuki (-0,4 mld USD). Zwyżki w majowym eksporcie dotyczyły materiałów przemysłowych (+1,8 mld USD), spadki zanotowano zwłaszcza w dobrach konsumenckich (-1,5 mld USD).
Największy deficyt handlowy zanotowano w maju z Chinami (-31,5 mld USD) oraz Unią Europejską (-18 mld USD).
W pierwszym kwartale 2022 r. Polska wyeksportowała do Stanów Zjednoczonych towary o wartości 11 mld PLN, o 3,4 mld PLN więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Po zamrożeniu relacji gospodarczych z Rosją, Stany są obecnie drugim po Wielkiej Brytanii głównym pozaeuropejskim rynkiem eksportowym.
Główne kategorie produktów wysyłanych do USA to maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, precyzyjne przyrządy pomiarowe, części lotnicze (w tym turboodrzutowe, turbośmigłowe i części do szybowców), części i akcesoria samochodowe, sprzęt medyczny i ortopedyczny, meble oraz żywność. Z kolei import ze Stanów Zjednoczonych obejmuje samoloty, helikoptery i ich części, maszyny i wyposażenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz zasoby naturalne, takie jak skroplony gaz ziemny (LNG). Ogromne znaczenie ma współpraca w dziedzinie energetyki. Stany Zjednoczone wspierają Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł dostaw energii, głównie gazu. W ostatnich latach Polska zawarła kilka znaczących kontraktów na zakup amerykańskiego LNG, którego dostawy wzrosną po 2022 r. Planowana jest również intensywna współpraca w dziedzinie energetyki jądrowej. Stany Zjednoczone są dla polskich inwestorów jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Wiele aspektów przemawia za wyborem USA jako miejsca na zagraniczną inwestycję. Należą do nich: stabilność polityczna, walutowa, a także progospodarcze podejście władz federalnych i stanowych.
Alert rynkowy
Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj.
Wydarzenia branżowe
Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Stanach Zjednoczonych. Lista dostępna tutaj.