Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagranicznePortugalia


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Polski eksport do Portugalii w 2021 r. wyniósł 7,09 mld PLN (+27% więcej, niż w 2020 r.), a import 3,57 mld PLN (+10% więcej, niż w 2020 r.).

Obecnie najważniejszymi towarami eksportowymi Polski są: katalizatory na nośniku z metalami szlachetnymi lub ze związkami metali szlachetnych jako substancjami aktywnymi; silniki spalinowe tłokiem zapłonowym do montażu ciągników z silnikiem o pojemności <2800 cm3; części i akcesoria do pojazdów samochodowych/silnikowych; aparatura odbiorcza dla telewizji, kolorowa, pozostała, z ekranem, w którym zastosowano ciekłokrystaliczną technologię wyświetlania (LCD); części mebli do siedzenia inne niż z drewna, z wyjątkiem części foteli stosowanych w statkach powietrznych; papierosy zawierające tytoń; oprawy, okucia i podobne artykuły z metalu nieszlachetnego, inne niż zawiasy i kółka samonastawne, nadające się do mebli.

Największy wzrost w eksporcie z Portugalią w marcu br. względem analogicznego okresu w 2021 r. zanotowały poniższe kategorie towarowe: warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne; owoce i orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów; drewno i artykuły z drewna, węgiel drzewny; silniki spalinowe tłokowe z zapłonem samoczynnym (wysoko i średnioprężne); obuwie, getry i tym podobne, części tych artykułów; aparatura odbiorcza dla telewizji, nawet zawierająca odbiorniki radiowe lub aparatura do zapisu lub odtwarzania dźwięku lub obrazu, monitory i projektory wideo.

Polska ma dodatni bilans handlowy w wymianie towarowej z Portugalią z roczną nadwyżką sięgającą 3,15 mld PLN i obrotem przekraczającym 11 mld PLN (2021 r.). Wzajemna wymiana handlowa wynosi 12,16 mld PLN i charakteryzuje się wysoką dynamiką wzrostu, od kilku lat rośnie ona w tempie dwucyfrowym.

Najważniejsze towary eksportowe: pojazdy i statki, opony, maszyny cyfrowe, klimatyzatory, kosmetyki, lekarstwa, wyroby tytoniowe, świece, AGD (telewizory, pralki, lodówki, zmywarki), mięso, pszenica, wyroby ze skóry, wyroby ceramiczne, artykuły z aluminium, meble. Najważniejsze towary importowane: pojazdy i statki, opony, druty i kable, owoce (głównie: mango, pomarańcze), masa celulozowa, wino, odzież, witryny i lady chłodnicze, odbiorniki radiowe, drzwi i okna, leki.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Portugalii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Portugalii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij