Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneNiemcy


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

PKB Niemiec w I kwartale 2022 (r/r) wzrósł o 3,8%. Jednocześnie wobec zeszłorocznego wzrostu Komisja Europejska prognozuje spowolnienie do poziomu 1,6% w 2022 r. Saldo niemieckiego handlu zagranicznego odnotowuje wyraźny spadek od średniego poziomu - widać także spadek zamówień nowych samochodów, a tym samym obniżenie produkcji. Dostrzegalne jest także spowolnienie we wzroście udziału produkcji samochodów elektrycznych.

Poziom bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na stabilnym, niskim poziomie od początku pandemii - 3,2%. Inflacja (04.2022) jest na poziomie 7,4% (r/r) i wpływają na nią głównie ceny energii i żywności. W grudniu 2021 r. wynosiła 5,3%, w styczniu 2022 r. - 4,9%, a dla całego 2021 r. 3,1%. Zgodnie z zapowiedziami EBC i Prezes Christine Lagarde planowana jest podwyższa stóp procentowych o 0,25% w lipcu. Kolejne zmiany planowane są we wrześniu, a ich poziom zależeć będzie od aktualnej sytuacji.

Wzrosły także koszty pracy w Niemczech. Wg Federalnego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2022 r. wzrost wyniósł 2,4% wobec poprzedniego kwartału. W porównaniu z innymi krajami UE, Niemcy znajdują się pod tym względem poniższej średniej (+2,6%). (Dane: Dział Analiz PFR, Destatis, Eurostat, Handelsblatt)

Wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 54,8 pkt (wzrost o 0,2 pkt), spadek odnotował natomiast wskaźnik dla usług - 55 pkt wobec 57,6 pkt dla ostatniego odczytu. Produkcja w przemyśle, budownictwie i wśród dostawców energii wyniosła łącznie w kwietniu o 0,7% więcej niż w poprzednim miesiącu (Federalny Urząd Statystyczny). PMI uznawany jest za wskaźnik "wyprzedzający koniunkturę". Pozwala on bowiem przewidzieć dalsze zachowanie kontrahentów, ocenić stopień ryzyka branży i wiele innych wartości.

Największym partnerem handlowym Polski w 2020 r. pozostały Niemcy, których udział w eksporcie towarów Polski wyniósł 28,9% (wobec 27,7% rok wcześniej), a w imporcie 21,8% (wobec 21,9%) rok wcześniej (PFR). W strukturze towarowej niemieckiego eksportu do Polski dominowały maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części; pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu; metale nieszlachetne i artykuły z nich; artykuły przemysłowe; materiały i artykuły włókiennicze. Największą dynamikę eksportu osiągnęły tłuszcze i oleje (+23,8%); materiały i artykuły włókiennicze (+22,5%); produkty pochodzenia roślinnego (+19,6%); artykuły spożywcze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, tytoń (+17,6%).

W listopadzie 2021 r. eksport towarowy do Niemiec wyniósł 7 796,4 mln EUR, tj. był o 12,6% większy niż w listopadzie 2020 r. i o 31,3% większy niż w listopadzie 2019 r. Podobnie jak w przypadku eksportu ogółem tak i w eksporcie do Niemiec już przekroczony został poziom eksportu notowany w całym 2020 r. (o 7,8%) i 2019 r. (o 13,3%). Eksport do Niemiec stanowi dla Polski znaczący i wciąż̇ rosnący wkład do PKB. Dla roku 2021 eksport do Niemiec stanowił 14,8% polskiego PKB (podczas gdy import 10,9%) (Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, PFR, czerwiec 2022).


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Niemczech. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Niemczech. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij