Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Maroko

rynki zagraniczneMaroko


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Maroko w 2020 r. zanotowało spadek PKB rzędu 7,0%, a rynek stracił 530 tys. miejsc pracy, z kolei rok 2021 charakteryzował się odbiciem gospodarki na poziomie 6,3%. Utrzymuje się wysokie bezrobocie - wg Banku Centralnego Maroka ok. 13%, a planem na walkę z tym zjawiskiem mają być inwestycje w sektorze publicznym w 2022 r. na kwotę ponad 20 mld EUR. Przepływ towarów od początku pandemii był swobodny, czego efektem jest stały wzrost poziomu przeładunku towarów w TangerMed - największym porcie Maroka i Afryki.

Dynamiczny wzrost obrotów handlowych z Polską notuje się od początku 2020 r., w tymże roku wzrost obrotów między Polską a Marokiem wyniósł 25% i przekroczył po raz pierwszy 1 mld USD. Rok 2021 kończy się jeszcze wyższym wzrostem obrotów na poziomie 40%. Polska ma ujemny bilans handlowy z Marokiem ze względu na import z Maroka fosforytów i samochodów.

W strukturze towarowej marokańskiego eksportu do Polski dominowały pojazdy, tekstylia, warzywa i owoce oraz fosforyty. Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Maroka dominowały pojazdy, sprzęt AGD, wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz żywność i zboże. Za pierwsze 10 miesięcy 2021 r. odnotowano najwyższy od dłuższego czasu poziom dynamiki wymiany handlowej między Polską a Marokiem, wzrost wyniósł 46%. Eksport to 521 mln USD, a import 707 mln USD /INSIGOS/. Maroko jest obecnie pierwszym polskim partnerem handlowym w Afryce, natomiast zajmuje trzecie miejsce jako rynek zbytu po Algierii i RPA.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Maroko. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Maroko. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij