Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneGruzja


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W czerwcu 2022 r. w Gruzji odnotowano spadek zarówno importu, jak i eksportu w porównaniu z analogicznym okresu poprzedniego roku. Eksport wyniósł 448,6 mln USD, a import 1,04 mld USD.

Największy wzrost po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących: chemikalia i produkty pokrewne; żywność (masło, wyroby mleczarskie, cukier, olej z nasion słonecznika, pszenica, ryby zamrożone, cygara, papierosy, świeże, schłodzone lub zamrożone mięso i podroby jadalne, czekolady, kawa, gryka, mąka pszenna, pomidory itp.), paliwo mineralne, maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy - samochody osobowe, produkty naftowe, ruda miedzi; aparaty telefoniczne; wyroby kosmetyczne lub upiększające oraz preparaty do pielęgnacji skóry; nowe, części zamienne samochodów, betoniarki samochodowe; meble drewniane (oprócz mebli w rodzaju stosowanych w kuchni, w biurze); chłodziarki, zamrażarki, pralki automatyczne. Istotny wpływ na kształtowanie się w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wartości eksportu miała sprzedaż rudy miedzi (20,8% całego eksportu), nawozów azotowych (6,5%), samochodów osobowych (10,5%), żelazostopów (11,8%), naturalnych win (3,9%), napojów alkoholowych, wód mineralnych, odpadów i złomu żeliwny, owoców cytrusowych, żywych owiec i kóz, koszulek trykotowych i pozostałych trykotów z dzianin, nawozów mineralnych lub chemicznych, azotowych.

W czerwcu 2022 r. w strukturze towarowej gruzińskiego eksportu do Polski dominowały wino, orzechy leszczyny (Corylus spp.), napoje spirytusowe otrzymane przez destylację wina i opakowania. Eksport z Gruzji do Polski wyniósł 3,5 mln USD (wzrost o 16,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku). Z kolei w strukturze towarowej importu z Polski do Gruzji dominowały ciągniki specjalne dla branży rolnictwa w tym kombajny do zbioru zboża; pojazdy silnikowe do transportu towarów; leki złożone z produktów zmieszanych lub niezmieszanych do celów terapeutycznych lub profilaktycznych; podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału; cukier; przyczepy i naczepy; akumulatory; wyroby mleczarskie; margaryna; środki grzybobójcze (fungicydy); wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego lub wody aromatyzowane; olejki eteryczne; preparaty perfumeryjne w tym preparaty upiększające do ust oraz preparaty upiększające do oczu; karma dla zwierząt korki, przykrywki, kapsle i pozostałe zamknięcia. W czerwcu 2022 r. import z Polski do Gruzji wyniósł 15,9 mln USD, wzrost o 2,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem, a także wzrost o 24,2% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (12,8 mln USD).


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Gruzji. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Gruzji. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij