Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneGruzja


Gruzja jest niewielkim, ale perspektywicznym rynkiem, z wyjątkowo korzystnymi warunkami dla prowadzenia biznesu. Jest liderem liberalnych reform gospodarczych w regionie Kaukazu Płd., co pozwoliło przez lata utrzymywać wysoką pozycję rankingu Banku Światowego Doing Business. 


Gruzja - Eksport TOP 5Gruzja - Wymiana handlowaGruzja - Import TOP 5

Informacje z rynku

W grudniu 2022 r. w Gruzji odnotowano wzrost zarówno importu, jak i eksportu w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Eksport wyniósł 555,76 mln USD, a import 1,378 mld USD i wzrósł o 31% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Łącznie w całym 2022 r. eksport Gruzji wyniósł 5,6 mld USD, co daje wzrost o 32% w stosunku do poprzedniego roku, natomiast import wyniósł 13,5 mld USD i wzrósł o 33% w stosunku do całego 2021 r.

W grudniu 2022 r. import polskich produktów do Gruzji wyniósł 23,17 mln USD i wzrósł prawie o 46% w stosunku do analogicznego okresu 2021 r. Największy udział w imporcie z Polski w grudniu 2022 r. stanowiły grupy obejmujące wszelkiego rodzaju mięso w tym podroby oraz drób, produkty mleczarskie w tym sery oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby, sadzonki roślin w tym sadzonki borówki amerykańskiej oraz róże jak również warzywa (fasola, szpinak, kukurydza i groch). W przypadku eksportu z Gruzji do Polski w grudniu 2022 r. wartość importu wyniosła 4,63 mln USD i wzrosła o 12% w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Główną kategorią produktową były produkty z gumy w tym opony do samochodów ciężarowych, orzechy, wina oraz produkty tekstylne jak również opakowania zbiorcze.

Wartość obrotów w wymianie towarowej pomiędzy Polską a Gruzją wyniosła w 2022 r. 246,1 mln USD i była wyższa w stosunku do 2021 o 29%. Eksport z Polski do Gruzji w 2022 r. wyniósł 257,9 mln USD i był wyższy w stosunku do 2021 r. o 25%, natomiast import z Gruzji do Polski wyniósł 47,1 mln USD i był wyższy w stosunku do 2021 r. o 33%.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Gruzji. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij